BT Sınıfını Fatih ağına nasıl bağlarız ?

Kodla Büyü

otherm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar Okulumuzda Fatih fiber bağlantısı yapıldı, Ancak bilişim sınıfını hiç bağlamamışlar, Sorum şu ki Bilişim sınıfının switch ine giden kabloyu, herhangi bir fatih fiber noktasına bağlasam BT sınıfına internet sağlar mı ? Sizler nasıl bağladınız ?

Hocam bağlamak zorundalar. Şartnamede gayet açık. Altyapı firması ile iletişime geçin. Gelip bağlantıyı yapsınlar.

otherm' Alıntı:
Arkadaşlar Okulumuzda Fatih fiber bağlantısı yapıldı, Ancak bilişim sınıfını hiç bağlamamışlar, Sorum şu ki Bilişim sınıfının switch ine giden kabloyu, herhangi bir fatih fiber noktasına bağlasam BT sınıfına internet sağlar mı ? Sizler nasıl bağladınız ?

Bt Sınıfına fatih ağı geliyorsa switch e bağlarsın dağıtırsın sorun olmuyor yanlız, başka noktalardan örneğin öğretmenler odasından bir kabloyu switch e bağlasan dağıtım yapamıyorsun.

jb.can' Alıntı:
otherm' Alıntı:

Bt Sınıfına fatih ağı geliyorsa switch e bağlarsın dağıtırsın sorun olmuyor yanlız, başka noktalardan örneğin öğretmenler odasından bir kabloyu switch e bağlasan dağıtım yapamıyorsun.

Neden acaba hocam,
bende labdan dağıtım yapıyorum ancak,
öğretmenler odasında 2 ucada net gelmesine rağmen kablolu/kablosuz switch kullanınca switch sadece tek PC'ye net dağıtıyor 2 PC'ye dağıtmıyor
ve bunu çözemedim özel bir engel mi var acaba?
Fatih hattı Fiber değil ADSL kullanıyoruz

Sayın Hocam bt sınıfı dahil kullanılan her switch için bakanlığı arıyoruz. Switch e taktigimiz internet kablosunun port numarası ve switchin seri numarasını söyleyince onlar açıyorlar. Aksi halde sadece bir bilgisayara baglaniyor

bariskoc006' Alıntı:
Sayın Hocam bt sınıfı dahil kullanılan her switch için bakanlığı arıyoruz. Switch e taktigimiz internet kablosunun port numarası ve switchin seri numarasını söyleyince onlar açıyorlar. Aksi halde sadece bir bilgisayara baglaniyor
Fiber olmasa dahi yapmamızmı gerekiyor..

bozo0660' Alıntı:
bariskoc006' Alıntı:
Fiber olmasa dahi yapmamızmı gerekiyor..
bizde fiber yok sıkıntı yok switch dağıtıyor interneti

hocam kabinet içerisinde port haritası mevcuttur. port haritasında BT Portu olarak tanımlanmış olan porttan alacağınız çıkış BT sınıfında switch ile internet dağıtımı yapmanızı sağlar. Eğer bu porttan switch ile çoğaltma yapamıyorsanız:
  • Okul Bilgileri (kurum kodu, tesis kodu, kurum adı)
  • Switch-Port numarası (sw1-42 gibi)
bilgileri ile arıza kaydı bırakın, uzaktan müdahale ile BT portunu açacaklardır.

bozo0660' Alıntı:
jb.can' Alıntı:
otherm' Alıntı:

Neden acaba hocam,
bende labdan dağıtım yapıyorum ancak,
öğretmenler odasında 2 ucada net gelmesine rağmen kablolu/kablosuz switch kullanınca switch sadece tek PC'ye net dağıtıyor 2 PC'ye dağıtmıyor
ve bunu çözemedim özel bir engel mi var acaba?
Fatih hattı Fiber değil ADSL kullanıyoruz

Eğer okulda kurulan Fatih Proje altyapısını kullanıyorsanız, switchlerde yer alan portlar tek bağlantı için yapılandırıldığından ikinci bir bilgisayara internet dağıtımı yapamaz.

Hocam sistem odasındaki switchte, interneti kullanan yerler belli bir sıraya göre diziliyor. Kablo renklerinden anlaşılıyor. Mavi kablo takılı olan 2 port bilgisayar laboratuvarı. Sadece bilgisayar laboratuvarına gelecek olan hatlar çoğaltmaya izin veriyor. Diğerleri sadece 1 kullanıcılı olacak şekilde ayarlanıyor. Yani switchte hangilerini bilgisayar laboratuvarına göre ayarladılarsa sadece onlara switch takıp çoğaltabilirsin.

Aynen Hocam. Bt sınıfları dağıtıma uygun fakat bt sınıfı harici switch ile dağıtamazsın

Geri