BT Rehber Öğretmen Ek Ders durumu son nokta...

Kodla Büyü

ergensoft

Aktif Üye
BTR de ek ders 18 saat. Bunda sorun yok. Fakat şimdi ders çizelgesinden bahsediliyor. BT formatörlükte 4-3-4-3-4 tü. Yani haftanın 2 günüde okul olsa ekders yazılırdı. Derse girenler gibi 15 saatin dolması beklenmezdi. Şİmdi sorum şu arkadaşlar tam olarak bilgisi olan varmı acaba . Mesala kurban bayramı haftası 2 gün okul var. BTR lere ekders yazılacakmı? Yoksa 6+6=12 saat deyip 15 saat dolmadı diye yazılmayacakmı?. Eğer yazılmayacaksa bu iş bize yaramadı...... Formatörlükte yazılıyordu.. Bu ders çizelgesi kavramı bu şekilde mi yansır...

......................................................
EKDERS OLAYI 16.MADDEYE GÖRE ÖDENECEĞİNDEN DERS VEYA GİRİLEN DERSE GÖRE ÖDEME DEĞİLDE İLGİLİ MADDEYE GÖRE ÖDEME SABİT OLARAK 18 SAAT ÜZERİNDEN YAPILACAK. FORMATÖRLÜKLE AYNI ŞEKİLDE ÜCRETLENDİRME YAPILACAK YAZI GEREĞİ SELAMLAR
ilgili yerden gelen cevap....

.................................................

Re: BTR Ek Ders durumu nasıl olacak?

Ben idareci olsam yazmazdım. "BT Rehberliği" şeklinde ders programında gösterilecek çalışmamız, haftada 30 saat dersimiz var sonuçta. Gelmediğin gün, o günkü ders sayın kadar ek ders kesilir.

Benim görüşümde öle ders programı şekline geldi.. Hocam rehber öğretmnelrinde çalısması 30 saat üzerinden onlarda 30 saat çalışyor. Onlarda formatör öğretmen gibi okuln açık olduğu gün ek dersini alır..4-3-4.... Şimdi bizleri BTR olarak nasıl yapacaklar??

mesele ders programı meselesi değil..ek ders yönetmeliğinin bilmem ne maddesince ödecenek olayı. bu dediğiniz olsa egzersiz açabilirdik biz zaten şu anda açamıyoruz. yani ya egsersiz açabiliriz yada o günün ek dersini alacaz. hem egsersiz açamayacaz hemde 2 günden ekders gelmeyecek. o zaman saçma olur.

Ek ders maddesi olarak idarecilerin maddesi gösterilmiş yani 18 saat 4-3-4-3-4 şeklinde yazılacak yine muhtemelen..

biz btr olduğumuz zaman egzersiz yapamayacakmıyız.
sonuçta görev saatimiz dışında yapacağız

yusuf güzel bir soru olmuş hiç aklıma gelmemişti böyle birşey. Ama tahminimce haftalık ders çizelgesinde ders olarak yazdığına göre; kurban bayramı haftası hiç ek ders alamayız. rehber öğretmenlerle karıştırmayın onların belirli özlük hakları var. bizim gibi geçici görevlendirmeyle ekders almıyorlar...

Bunu hiç düşünmemiştik ha. :mrgreen:

Haftalık ders saatinde gösterildiğine ve ders giriş çıkışına göre girip çıktığımıza göre normal ders gibi algılanması gerek gelip gelmediğimiz günler. Kurban Bayramına kadar btr'lerin onayı yetişmez ama bundan sonra normal öğretmenler gibi ekders olayı olur gibime geliyor.

Yukarıda cevap yazmıştım ama, görevlendirme yazısının 12. maddesinden sonraki paragrafını dikkate almamıştım. Sanırım yine 4+3+4+3+4 şeklinde olacak. Ama muamma olduğu kesin. Ekim ayı ekdersleri yapılırken bu konuyu tekrar hortlatırız artık.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html
YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR

Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller

MADDE 16- (1) Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere, bu Karar kapsamında bulunan personelden;

a) Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler; fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir.

b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

(2) (Ek fıkra :24/11/2008-2008/14575 B.K.K.) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

Hocam bizler yukardaki maddeye göre ek derslerimizi alıyoruz, BTR lere haftalık ders programı çıkarılsın denmesenin nedeninin 8-5 mesai kavramının biraz olsun hafiflemesi için olsa gerek..

30 saatlik ders programına göre gereken yapılır sanırım.

karardaki madde gayet açık arkadaşlar...pazartesi-salı 4-3 şeklinde ek ders yazılır

helal sana alim kardeşim. olayı en makul anlayan ve anlatansın.
okullara gelen yazıda ek dersler ile ilgili kararın 16. maddesine göre ödeme yapılacak yazılıyor. yani 43434 bu madde görevlendirmeler için uygulanan madde bayramda seyranda ekders kesemezler. hakkınızı yedirtmeyin iş bilmez idarecilere.

ARKADAŞLAR SON NOKTA

EKDERS OLAYI 16.MADDEYE GÖRE ÖDENECEĞİNDEN DERS VEYA GİRİLEN DERSE GÖRE ÖDEME DEĞİLDE İLGİLİ MADDEYE GÖRE ÖDEME SABİT OLARAK 18 SAAT ÜZERİNDEN YAPILACAK. FORMATÖRLÜKLE AYNI ŞEKİLDE ÜCRETLENDİRME YAPILACAK YAZI GEREĞİ SELAMLAR
ilgili yerden alınmış cevap...

Geri