Böyle Bir Uygulama Yönetmeliğe Ne Kadar Uygun Acaba

Kodla Büyü

yasarcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
ilçede tam zamanlı görevli ise 18 saat ekders alır
siz bu arkadaşın derslerine nasıl giriyorsunuz orasını anlamadım?

hocam isterse başka okulda olsun ek dersini kadrosunun olduğu kurum öder zaten,yani o öğretmene hem okuldan hem ilçeden ayrı ayrı ödeme yapılmaz

MADDE 10 - (1) Görevlendirilen MEBBİS İl/İlçe Yöneticililerinden unvanı öğretmen olanlara Milli Eğitim Bakanlığının Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 16 ncı maddesinin ikinci fıkrasına göre haftalık 18 ek ders saati ücret ödenir. Ancak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun 29/05/2012 tarih ve 2012/1 nolu kararı doğrultusunda görevlendirilen yöneticiler, 2006/11350 sayılı kararın 10 uncu ve 16 ncı maddede öngörülen ek ders ücretlerinden daha yüksek olandan yararlandırılır.
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/mebbisyo ... yon_1.html

hocam adam ilçeyi falan ayarlamış. yarın bir gün sizin okula müdür olur. adamın geleceği parlak. olayı karıştırma başını belaya sokma.

"Görevli izinli" şeklinde bir görevlendirme yapıldı ise okulundaki tanımlı ek dersini alır. O da 29 saat ekders ise evet alır. Uygulama böyle hukukta farklı olabilir ama yıllardır bu şekilde uygulayan yerler gördüm. Bence bu durumlara pek karışmamak lazım.

Onun derslerine giren öğretmenler ek ders almalı. Muhtemelen grup sistemi vardır sizde 4 e bölünen sınıfı 3 e bölüyorsunuzdur ve daha çok öğrenciyle derse giriyorsunuzdur. Yoksa onun boş geçen dersine giren bile ek ders almalıdır. Kanunda yeri olmayan ne uygulamalar var. Bazen kanunda belirtilmeyen açıklar bile yeri gelir kullanıldığı olur. Şikayet olmadığı müddetçe de sorun olmaz.

hoppala' Alıntı:
üç maymunu mu oynayalım. Diğer öğretmenlerin suçu nedir acaba. Ben bu işi anlamakta zorlanıyorum arkadaş.

Diğer arkadaşların suçu yalaka olmamaları. Yaladıkça kazandıran sistemde yönetmeliğin ne önemi var ki?

Benim bildiğim 2 türlü görevlendirme yapılır.

Birincisi süreli görevlendirmeler. Örneğin BT Rehberliği, İdari Görev, Arge görevlendirmeleri ya da başka okula görevlendirme gibi. Bu tür görevlendirme yazılarında süre bellidir ve görevlendirildiği göreve göre ek ders ücreti alırlar.

İkinci tür görevlendirmelerde ise süresi belli olmayan ve herhangi bir görevi yerine getrmek için yapılan geçici ve daha kısa süreli görevlendirmelerdir. Örneğin beden eğitimi öğretmenlerinin komisyonlarda aldığı görevler (19 mayıs kutlamaları öncesi bazen 2-3 ay oluyor mesela), ya da kısa süreliğine kaymakamlıklar, milli eğitimler gibi yerlerde herhangi bir işi yapmak için yapılan görevlendirmeler. Bu tür görevlendirmelerde görevlendirme süresi o iş bitene kadardır genellikle ve asıl görevi olan okullarda GÖREVLİ İZİNLİ sayılırlar. Görevli izinli sayılan durumlarda da asıl görevinizde aldığınız ücret neyse onu alırsınız.

Benim anladığım, söz konusu kişide 2. kapsama giriyor ve görevli izinli sayılıyor o dönemlerde. Tabi bunun yönetmelikte süresi ne kadardır, görevlendirme yazısında ne yazmaktadır oda önemli.

Melek liselerinde yönetmelikleri ve ücret işini bilmediğim için yorum yapamayacağım.

Fazla para alıyorsa eninde sonunda faiziyla alınır. "Kişi borcu" gibi birşeydi. 5 yıl geçse de...

Yasa ve yönetmeliklere ve usule uygun olarak idarenize "yazılı" olarak sorabilirsiniz. Eğer ortalığı karıştırmak istemiyorum ama haksız olduğunu biliyorum derseniz Maliye yada bimer'e usulüne uygun olarak yazın.

hoppala' Alıntı:
böyle bir yönetmelik yok değil mi. İşgüzarlık mı var acaba. İşin garip tarafı öğretmen eğitimbirsenli değil. Bunu nasıl çözebiliriz

Hocam bu nasıl bir tabirdir Allahını seversen. Demekki A sendikalı B sendikalı veya sendikasız fark etmiyor şerefsiz şerefsizdir işte. Bireysel şeyler yüzünden genel suçlamalar yapmayalım lütfen.

Ayrıca kurcalamayın falan yazanlara da aldırış etmeyin ne olur bir sıkıntı olduğundan eminseniz usulüne uygun durumun açığa çıkmasını sağlayın

hoppala' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:
Benim bildiğim 2 türlü görevlendirme yapılır.

Birincisi süreli görevlendirmeler. Örneğin BT Rehberliği, İdari Görev, Arge görevlendirmeleri ya da başka okula görevlendirme gibi. Bu tür görevlendirme yazılarında süre bellidir ve görevlendirildiği göreve göre ek ders ücreti alırlar.

İkinci tür görevlendirmelerde ise süresi belli olmayan ve herhangi bir görevi yerine getrmek için yapılan geçici ve daha kısa süreli görevlendirmelerdir. Örneğin beden eğitimi öğretmenlerinin komisyonlarda aldığı görevler (19 mayıs kutlamaları öncesi bazen 2-3 ay oluyor mesela), ya da kısa süreliğine kaymakamlıklar, milli eğitimler gibi yerlerde herhangi bir işi yapmak için yapılan görevlendirmeler. Bu tür görevlendirmelerde görevlendirme süresi o iş bitene kadardır genellikle ve asıl görevi olan okullarda GÖREVLİ İZİNLİ sayılırlar. Görevli izinli sayılan durumlarda da asıl görevinizde aldığınız ücret neyse onu alırsınız.

Benim anladığım, söz konusu kişide 2. kapsama giriyor ve görevli izinli sayılıyor o dönemlerde. Tabi bunun yönetmelikte süresi ne kadardır, görevlendirme yazısında ne yazmaktadır oda önemli.

Bana da 2. tür görevlendirme gibi geldi. Formatör yada başka bir görevlendirme gibi değil herhalde. Tam net durumu nereden öğrenebiliriz. Arkadaş durumu öyle idare ediyor ki, bir yıl boyunca izinli sayılıyor. Onun yerine dersine giriliyor, sınavları yapılıyor, ilçede tüm iltifatlar ona gidiyor. Ne tip olursa olsun tüm haksızlığın karşısında olmamız gerekiyor. Haksızlığı nasıl ortaya çıkarabiliriz acaba.
Benimde söylediklerinizden anladığım, arkadaş bir komisyonda görevlendirilmiş. Bu durumda okuldaki ek dersinin işlenmesi normaldir çünkü komisyon ya da benzeri görevlere görevli izinli olarak gidilir. Galiba bu arkadaşta bunu kötü niyetli olarak kullanıyor ya da siz öyle hissediyorsunuz. Bunu öğrenmenin en kolay yolu okulun memuruyla aranız iyiyse ve varsa elemanın görevlendirme yazısına ulaşmak. Hangi şartlarda hangi tarihler arasında ve ya hangi durumlarda görevlendirilmiş orada yazar. (Bazen okullara böyle bir yazı gönderilmeye biliyor maalesef)

Ama derslere girmeme gibi bir durumunuz yok bildiğim kadarıyla, çünkü meslek liselerindeki grup olayını benden daha iyi biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. Ama normal bir okul olsa ya da başka sınıf olsa tabiki başkasının dersine girmek ya da öğrencilerine bakmak zorunda değilsiniz.

Baskasinin gurubuna gelenleri almayin dersinize. Zaten ondan sonra olayin asli astari cikar ortaya.

görevlendirme olmuş olabilir ama onun derslerine girmek zorunda değilsiniz. sizdeki durumda aynı derse 2-3 öğretmen yazılmış o gelmediği içinde hepsine siz giriyorsunuz. yani gelseydi bir kısmına o bir kısmına siz girecektiniz sanırım. yani ortak ders yazılması avantaj olacakken dezavantaj olmuş.

bunun dışında böyle değilse durum onun derslerine girmemeniz lazım. yani sadece onun dersiyse. haa burada o arkadaş art niyetli davranıyorsa sonrasında sizde bir şeyler yapabilirsiniz ders dağıtımında falan.

o kurcalamayan diyen arkadaşlarda daha hakkını aramak nedir bilmiyor. olaya bak...

Müdüre ve kendisine soraydınız...
Yada bulundugunuz yerde yönetmeliği yalayıp yutmuş biri illaki vardır. Ona sorun. Hem ordaki işleyişi hem de yönetmeliği birleştirip size yorum yapar. Olmadı 147... Olmadı bimer... Olmadı meb-maliye bilgi edinme...

Hocam bir arkadaş çok güzel anlatmış. GÖREVLİ İZİNLİ olmadığı takdirde sizin okuldan ekders alamaz. GÖREVLİ İZİNLİ ise bu adam parayı niye alıyor diye hiçbir şekilde itiraz edemezsiniz. Hangi görevden dolayı GÖREVLİ İZİNLİ sayıldığını araştırmanız lazım. Hangi sebep olursa olsun bunu okul idaresine bildirmek zorunda, sanırım süresi 3 gün. Öğretmen mazeretsiz 3 gün okula gelmez ise MEM 'e bildirilmeli, buna istinaden diyorum.

hoppala' Alıntı:
memura görevlendirmeyi sordum. haftalık iki haftalık bir aylık görevlendirmeler almış. bundan sonra ne yapabiliriz
...
alan şefiniz yokmu hocam sizin.
okul idaresine dilekçe yazsın.

okulumuz bilişim teknolojileri alanı öğretmeni ........ grup olarak işlenen uhdesinde bulunan derslere 28.09.2015 tarihinden beri girmemektedir. Öğretmenin grubunda yer alan öğrencilerin madur olmaması ve grup planlamasını tekrar yapabilmek için öğretmenin durumu hakkında tarafıma bilgi verilmesi hususunda
gereğini arz ederim
...
bu hem arkadaşınızın derse girmediği hakkında okul idaresine resmi bilgilendirme. hemde arkadaşınızın durumu hakkında okul idaresinden cevap istemenin en resmi yoludur

diğer bir yöntem. NÖBETÇİ OLDUĞUNUZ GÜNLERDE (eğer nöbet defterine ulaşabiliyorsanız her gün) gelmeyen arkadaşın ismini nöbet defterine ekleyin...

Benim bu durumdan anladigim arkadasin ilce mem ile arasi iyi. Bazen komisyon bazen tamir tadilat bazen de diger durumlar icin ogretmen ilce meme veya baska bir yere görevlendirilir. Ve gorevli izinli sayilir okulunda derse girememistir ama giremedigi ek dersi alir. Ama bunlar oyle donemlik yillik vs olmaz genelde. Cunku uzun vadeli olursa 18 saat karsiligi tam zamanlı gorevlendirilir.

Bazen iki haftalik bazen Bazen haftalik bazen aylik gorevlendirmeler yapilmis demişsiniz. gorevlendirme yapilmadigi hafta bile okula gelmeyip gorevliyim diyerek ilçeye gitmisse durum ortaya cikarsa o arkadas icin sakat .

Ilce mem bu arkadasi tam olarak ne icin cagiriyor acaba gorevlendirme yazisini merak ettim cidden.

Geri