Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

BÖTE'ler Kapanıyor mu?

Konu, 'Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri' kısmında compteach tarafından paylaşıldı.


Etiketler:
 1. bilgisayarmax

  bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.124
  Beğeni:
  118
  özel okulda kasanın içini siz açmazsınız zaten hocam. insanın çalıştığı ortam ve tavrı belirliyor konumunu. doğru dürüst parası pulu olmayan bir köy okulunda çalışıyorsanız . bir bt sınıfı yapabilmek için halk eğitimin eski diye kullanmayıp verdiği kasaları da açar, 2 kasadan 1 pc toplar ve format da atarsınız. biz bunun adına da tamircilik demez yoktan var etme deriz
   
  SYSOP bunu beğendi.
 2. mobbarley

  mobbarley Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Eylül 2016
  Mesajlar:
  32
  Beğeni:
  1
  ben kendini tamirci olarak görenler için diyorum bunu. Tamir de tamir sürekli tamir konusunu söze açıyorlar, tamirci konumuna getiriyorlar böte mezununu sonra da bölüm kapanıyor, atama azalıyor "biz tamirci değiliz hüü, tamire devam hüü" diyorlar.

  Ayrıca özel sektörün şartları dışarıdan gözüktüğü kadar tatlı değil.
   
 3. promethus

  promethus Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  175
  Beğeni:
  31
  Öncelikle alaycı ifadeleri bir kenara bırakalım. Hiç kimse çocuk değil, ağlayan da yok. Tamircilik konusu, biz kendimizi tamirci olarak gördüğümüz için değil, MEB bizi tamirci olarak gördüğü için gündeme geliyor. Bize dersimizin verilmeyip BTR olarak geçici gorevlendirmelerle iş tanımı yoruma açık şekilde çalıştırılmamız tamirci olarak görüldüğümüzün ispatıdır.
  Piyasada iki üç iş yapan hemen şımarıp burada meslaktaşlarına ukalalık yapmaya kalkıyor. Sanki senin düşündüğünü biz düşünemiyormuşuz gibi. Kendimizi tamirci olarak gormedigimiz zaman iş bitiyormuş gibi. Bizim aldığımız eğitimde ve istihdam şeklimizde yıllardır çözülemeyen bir problem var. Bunun çözüm yolu bireysel değil. Çözüm mercii MEB ve Üniversitelerdedir. Bunu konuşurken densizin biri geliyor, "ben kendimi geliştirdim, sorun sizde" filan diye hava atmaya kalkıyor. Ve tabii konu dağılıyor. Alt mesaj ne? Şu: "Ben cok becerikliyim, çalışkanım, akıllıyım, uyanığım. Kendimi kurtardım. Siz kendini kurtamayan beceriksiz tembellersiniz. Suçu devlete atıyorsunuz" Böyle kendini övme meslektaşını gömme meraklısı insanlar genel problemi tesbit edemez. Zaten öyle bir derdi yok, derdi kendini övmek. Kendini övdü rahatladı gitti. Neyse biz sorunu tartışmaya devam edelim.
   
 4. amip33

  amip33 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.448
  Beğeni:
  117
  Madem bu kadar yeteneklisiniz bence 4 yıl boşuna okumuşsunuz.Zaman kaybı olmuş sizin gibi yetenekli biri için üniversite. (İroni yapmıyorum bu arada)

  Kendinizi her alanda geliştirebilir,boş kalan zamanlarınızda daha da ekstra ekstra işler yapabilirdiniz bu 4 yılda.
   
 5. zulfikar1985

  zulfikar1985 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.099
  Beğeni:
  78
  mataryal?:cool:
   
 6. robotikarduino

  robotikarduino Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2019
  Mesajlar:
  156
  Beğeni:
  67
  Kendini gelistirmek Bötelerin gereksiz bir bölüm olduğu gerçeğini değiştirmez. BÖTE içerik olarak gerçekten ne yazık ki sıkıntılı bir bölüm.
  Robotik Kodlama sanki bizim için bir fırsattı sonuçta bu konuda en bilgili öğretmen kadrosu idik ama 2023 vizyonuna bakınca Robotik Kodlama sadece bir kurs olacak. Muhtemelen ders olarak gelmeyecek. Yani yine norm sorunumuz devam edecek.
  Birde son zamanlarda bu konuda yazılan birçok yazıda farkında mısınız biz bilişim teknolojileri öğretmenlerin adı bile geçmiyor. Birçok ilde anasınıfı öğretmenlerine ve sınıf öğretmenlerine kodlama eğitimi veriliyor. Birçok ilde projeler yürütülüyor. Bu projeleri sosyal medyada takip ediyorum. Şimdiye kadar Keçiören kodluyor dışında hiçbir projede bilişim teknolojileri dersin her kademede olması gerektiği ile ilgili paylaşım yapan olmadı. Bu projelerden bazıları öyle iyi çalışıyorki (Robokod gibi) ben bile diyorum bakanlıkta olsam bu projelere bakar tamam bu işi biz başardık derim.
  BÖTE kesinlikle kapanmalıdır. Eğitim teknolojileri, öğretim materyalleri...vb konular bence yüksek lisans ve doktora bölümü olmalı. Diğer öğretmenlik mezunları bu alanda yüksek lisans yapmalı
   
  hızlıtürk bunu beğendi.
 7. mobbarley

  mobbarley Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Eylül 2016
  Mesajlar:
  32
  Beğeni:
  1
  aynen tek derdim buraya gelip kendimi övmek. BTR diğer branşlara verilirken söylenenler şimdi de BTR'yiz ucu açık bıraktılar, tamirci gibi görüyorlar falan diyor gerçekten çok ilginç. Kimsenin kimseye tamirci olarak baktığı yok, BTR olmak için takla atan DİKABcılara bırakın işi. Staj yaptığım lisede BÖTE mezunu hocamız benim işim değil deyip BTR olan fenciye bırakıyordu bozulan her cihazı. O okulda tamirci olmayı seçen de fenciymiş demek ki.

  Pardon hocam dilekçe yazıyoruz ya burada kelime hataları vs aşırı önemli.
  Evet hocam haklısınız. Meslek lisesinde Bilişim okuyan, ilgi alanı bilişim olan herkese zaten üniversitede mühendislik gelmiyorsa gitme diyorum. Türk üniversitelerinde gidip zaman kaybedeceğine başka mesleki dallarda kendini geliştirip bunu yazılım ile harmanlasın.

  Zaten sınıf öğretmenlerinin, okul öncesi öğretmenlerinin anlatabildiği bir ders için bu tarz bölümlerin var olması saçmalıkmış görüyoruz ki. yakında PDR falan da girmeye başlar, kurslar ile sertifika ile dağıtırlar bizim bölümü ne güzel... Canımız bakanımız diye de şakşağa devam ederiz, "aaa kodlama dedi eheh" diye her yerde paylaşırız yine.
   
  cronos23 bunu beğendi.
 8. ozkanozen

  ozkanozen Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2012
  Mesajlar:
  133
  Beğeni:
  27
  Çalıştığınız okulun maddi imkanları vardır belki teknisyen veya servis ile işlerini görüyordur ama devlette işler böyle yürümüyor.
  Formatörlük başladığından beri çalıştığım tüm okullarda özlük haklarımız için mücadele ettim. Gerektiğinde yazılım lisansı yok diye yüklemedim. Hakkımda tutanaklar da tutuldu ama ben yasal tüm haklarımı biliyordum ve sonuna kadar kullandım. Ancak gerektiğinde de çalınan telefon kablolarının arasından okulun telefonunu bulup 100 metre kablo çektim.
  Konunun içeriği BÖTE lerin kapanıp kapanmaması. zamanında bir tutam şurdan bir tutam burdan derken bölüm oluşturulmuş. Gördüğüm kadarıyla üniversitedeki hocaların ek ders kaygısı ve yer değişikliği gibi kaygılarla sürdürülmeye çalışıyor. Şahsen ben 14000. olarak girdiğim zaman ile 300000. kişi ile aynı ünvanda olduğumu söylemek utandırıyor. Öğrenciler bile bakış açısı öyle.

  Gelelim mesleki gelişime, mesleğine ilgili olan çoğu kişi kendini geliştiriyor. İsteyen sizin gibi özel sektörde ayrıca iş yapar. Ben yapamadım çünkü müşterilerin abuk sabuk isteklerinden ziyade ailem ile daha fazla zaman geçirmeyi seçtim. Süreçten o kadar rahatsız oldum ki elektrik mühendisliği bitirdim alan değiştirdim. Ama hep bir yanım bilişim branşında kaldı.

  Son olarak bilgisayar öğretmenliği sadece okulun imkanları ile lego, arduino vb kitler alıp hazır kod veya sistemlerle etkinlik oluşturmak değil. çevremde özel olulda çalışan hiçbir öğretmenin kasa açmadığını görmedim sizi takdir ettim. İnternette yaptığınız örnek özgün tasarımların linki varsa paylaşırsanız gerektiğinde referans oluruz.
   
  cronos23 ve SYSOP bunu beğendi.
 9. robotikarduino

  robotikarduino Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2019
  Mesajlar:
  156
  Beğeni:
  67
  Sayın hocam ne güzel alan değiştirebilmişsiniz. Mühendislik okumak bende istiyorum ama bilgisayar mühendisliği okuyup ne yapacağım diye düşündüğüm için hep erteliyorum. (Teknik Liselerdede bölümün hali ortada) Elektrik elektronik istiyorum ama alan değişikliği olmaz diye onada cesaret edemedim.
   
 10. ozkanozen

  ozkanozen Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2012
  Mesajlar:
  133
  Beğeni:
  27
  Hocam ben mühendisliğe geçmek için yaptım alan değişikliği şansıma oldu. Şu an çok memnunum. Tavsiye ederim ancak alan değişikliği ne zaman ve hangi şartlarda olacağı belli olmadığı için bir şey diyemiyorum.
   
  katafalk bunu beğendi.
 11. mobbarley

  mobbarley Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Eylül 2016
  Mesajlar:
  32
  Beğeni:
  1
  bununla ilgili online içerik hazırlıyorum, yaz sonu tüm öğretmenlere sunacağım.
   
 12. light

  light Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  638
  Beğeni:
  27
  Gömün gitsin
   
  cronos23 ve katafalk bunu beğendi.
 13. erakcora

  erakcora Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2008
  Mesajlar:
  987
  Beğeni:
  93
  Din zorunlu, matematik seçmeli anladığım kadarıyla, zor bu kafayla zor.
   
 14. robotikarduino

  robotikarduino Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2019
  Mesajlar:
  156
  Beğeni:
  67
  Hocam matematik zorunlu seçmeli gibi. Heralandan bir ders seçme zorunluluğu var. Matematik alanında 2 ders var birini seçecekler. Sorun sosyal bilimler ve fen bilimlerinde. Onlarda daha fazla seçenek var kim ne seçecek çok karışık.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal