BOOT seçeneklerinde usb yok

Kodla Büyü

md4483

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar ben exper pc ye usb den windows kurmaya çalışıyorum ama boot seçeneklerinde usb seçeneği yok nasıl olacak

usb yi takın öyle bios ayarlarına girin o zaman algılayacaktır.

hocam hdd seçeneklerinde flash görünüyorsa, flashı birinci seçeneğe getirin ve hdd ile boot edin olacaktır.

Usb diskiniz takın ve bios u açın. hdd seçeneklerinde flash bellek görünüyorsa flash belleğinizi 1. sıraya getirin (Yani örnelendirirsek kingston marka flashınızı kingston marka hdd gibi düşünerek hareket edin) sonrasında boot seçeneklerinden first boot u hdd olarak seçiniz ve sistem kurmayı deneyiniz.

Hocam sanırım bios güncellemesi yapmak zorundasınız. Anakart cdsinden bios güncelleme programını kurup internetten güncelleyebilirsiniz. Tabi anakartın böyle bir programı varsa. Yoksa disket ile dos ortamında PC yi açıp disketten program yardımıyla güncellemelisiniz.

aslında usb disk yoksa usb-cdrom veya usb hdd vardır sanırım. Olayı soyle çözebilirsin ama biraz zahmetli bir iş .
1. Chipsetini bildiğini bir usb disk . Değişik markalar var . Adata en kolayı
2. Doğru yazılım chip setine göre
3.Flash belleğini donanımsal olarak usb-cdrom olarak gösteriyorsun. Yani windows isonun yazıyorsun .
http://forum.donanimhaber.com/m_31848986/tm.htm bu başlığı
ve bu siteyi http://flashboot.ru/ incelerseniz yardımcı olur inşallah

Hocam usb yi tak pc yi aç
bios da advanced sekmesinden usb yi enable yapıyorsun. Exit sekmesinden kaydet ve çık diye çıkıyorsun.
Yeniden başlattığında biosa girip main sekmesinde boot seçenekleri HDD altından usb diski ilk sıraya alıyorsun ve hdd ı ilk sıraya alıyorsun. exit sekmesinden kaydedip çıkıyorsun.
Yeniden başlatıyorsun Yalnız boot ekranı güvenlik kartı ekranından sonra gelecek olmadı sanmayın.

Bios güncellemenin riskli bir iş olduğunu hatırlatmak isterim.

*Eğer anakartınız eski ise,Eski bioslar bu özelliği desteklemeyebiliyorlar.

*Çoğu bios Flash diski HDD/USb HDD olarak görüyor buna dikkat ediniz.

*Çoğu biosta usb belleği boot seçeneklerinde görebilmeniz için belleğin Bootable olarak hazırlanması gerekiyor.Aksi takdirde biosda görünmüyor.Diskiniz bootable değilsde hazırlayıp deneyiniz.

Boot seçeneklerinde USB olması gerekmiyor; HDD olması yeterlidir ki her PC de bu vardır. Önemli olan USB nin doğru biçimde bootable olarak hazırlanmasıdır(bu iş için YUMİ isimli program önerilir) Evvela bootable olarak hazırlanmış olan USB Flash disk bilgisayara takılır, Boot menüden HDD ve HDD lerin içinden de hazırladığımız Flash disk seçilir yani en üste getirilir. Bilgisayar açıldığında USB deki OS yüklenmeye hazırdır.
Kapasite yeterli ise flash diske, YUMİ programı desteği ile birden fazla bootable program yüklenebilir(WinXP, Win7, Win8, vs)
Münir Saraç ; yazılım uzmanı

Arkadaşlar aynı sıkıntıyı bugün bende yaşadım ama birtürlü bu sorunu çözemedim.. :(
BIOS ta sadece 4 tane seçenek var ama ne HDD olarak nede USB olarak flashdiskin esamesi okunmuyor..

Exper bilgisayarlarda HDD'nin yanında + işareti vardı, ona tıklayınca USB vs açılıyordu. Belki gözünüzden kaçmış olabilir...

Hocam bende usb ile yedek alacaktim. EXPER bilgisayarlarda üstteki Usb porta taktım HDD altında göstermedi bende vazgeçmiştim sonra bi de ön panelde altta 4 tane port var onlardan birine takayım dedim ve HDD altında Usb belleği görebildim ve yedeğimi aldım. Tekrar denemedim ama ön paneldeki üstteki portlarla alakalı bi problem olabilir. bide alttakileri veya arkadaki portları denemenizi tavsiye ederim

mert02' Alıntı:
Hocam bende usb ile yedek alacaktim. EXPER bilgisayarlarda üstteki Usb porta taktım HDD altında göstermedi bende vazgeçmiştim sonra bi de ön panelde altta 4 tane port var onlardan birine takayım dedim ve HDD altında Usb belleği görebildim ve yedeğimi aldım. Tekrar denemedim ama ön paneldeki üstteki portlarla alakalı bi problem olabilir. bide alttakileri veya arkadaki portları denemenizi tavsiye ederim
Hocam her türlü denedim olmadı bu sorunu halleden oldu mu?

compteach06' Alıntı:
mert02' Alıntı:
Hocam her türlü denedim olmadı bu sorunu halleden oldu mu?

Hocam olmayan şey USB belleği BIOS'da görememek mi yoksa BIOS'da göründüğü halde USB'den boot etmeden harddiskten boot etmesi mi?

Bios'ta usb belleği görememek. Bios güncelleyim dedim disket yok piyasada.İmaj almak lazım yoksa her hafta formatla uğraşırım.

BIOS'da USB yuvası ayarlarında Legacy USB'nin Enabled olduğundan emin olun.
Mutlaka kasanın arkasındaki USB yuvasına bağlayın.
1-2 GBlık FAT32 bir USB flash bellek denemenizi öneririm.
Bazı BIOS'lar USB FDD olarak görür, bazıları Removable Device olarak, bazıları da Harddisk olarak...
Eğer harddiskler içinde görüyorsa Harddisk Boot Priority kısmından USB diskinizi başa almayı unutmayın!
Bunlardan hangisi olduğunu bilmiyorsanız varsa en başa USB FDD alın, ondan sonra Removable Device, ondan sonra da Harddisk.
USB Harici Harddisk bulabilirseniz onla yapın. Harddiskler bölümünde üst sıraya alıp boot edebilirsiniz.
Zaten imaj almak-yazmak için Harici Harddisk çok daha kullanışlı oluyor.

1-)ilk olarak USB yi bilgisayara tak.
2-)bios ta advanced sekmesinde sırasıyla
usb function -->enabled
legacy USB support-->enabled
usb 2.0 ...(tam hatırlayamadım)-->enabled
usb 2.0 ... mode-->hispeed
mass storage..-->emulation type-->auto
seç
3-) +harddisk drives bölümüne enterlayıp usb yi başa al
4-) son olarak boot sıralamasını yaptığımızda 1st boot device olarak dahili harddisk değil USB görülecektir.
Kolay gelsin...

alperulutas' Alıntı:
1-)ilk olarak USB yi bilgisayara tak.
2-)bios ta advanced sekmesinde sırasıyla
usb function -->enabled
legacy USB support-->enabled
usb 2.0 ...(tam hatırlayamadım)-->enabled
usb 2.0 ... mode-->hispeed
mass storage..-->emulation type-->auto
seç
3-) +harddisk drives bölümüne enterlayıp usb yi başa al
4-) son olarak boot sıralamasını yaptığımızda 1st boot device olarak dahili harddisk değil USB görülecektir.
Kolay gelsin...
Hocam diğer ayarlar zaten yapılmış ama kalın ile yazdıklarım yok.

c1han' Alıntı:
BIOS'da USB yuvası ayarlarında Legacy USB'nin Enabled olduğundan emin olun.
Mutlaka kasanın arkasındaki USB yuvasına bağlayın.
1-2 GBlık FAT32 bir USB flash bellek denemenizi öneririm.
Bazı BIOS'lar USB FDD olarak görür, bazıları Removable Device olarak, bazıları da Harddisk olarak...
Eğer harddiskler içinde görüyorsa Harddisk Boot Priority kısmından USB diskinizi başa almayı unutmayın!
Bunlardan hangisi olduğunu bilmiyorsanız varsa en başa USB FDD alın, ondan sonra Removable Device, ondan sonra da Harddisk.
USB Harici Harddisk bulabilirseniz onla yapın. Harddiskler bölümünde üst sıraya alıp boot edebilirsiniz.
Zaten imaj almak-yazmak için Harici Harddisk çok daha kullanışlı oluyor.

Yazdığınız herşey daha önceden yaptıklarım ama usb gözükmüyor.

USB Harddiski de görmüyorsa o zaman tek yapılacak şey bir DVD sürücü bağlayıp HirensBootCD veya Acronis gibi bir ortamla açmak. Zaten Hirens Boot CD veya Acronis ile boot edince bağladığınız USB'leri görüyor. USB üzerine imaj alabilirsiniz.

md4483' Alıntı:
arkadaşlar ben exper pc ye usb den windows kurmaya çalışıyorum ama boot seçeneklerinde usb seçeneği yok nasıl olacak
bahsettiğiniz exper bilgisyar lab bilgisayarıysa eğer biosunda öyle bir seçenek yok..hiçbir şekilde usb den yükleme yapamazsınız...belki bir ihtimal bios güncellenirse gelir...onun haricinde usb den başlatmak imkansız...boşuna uğraşmayın hocam

elrond' Alıntı:
md4483' Alıntı:
bahsettiğiniz exper bilgisyar lab bilgisayarıysa eğer biosunda öyle bir seçenek yok..hiçbir şekilde usb den yükleme yapamazsınız...belki bir ihtimal bios güncellenirse gelir...onun haricinde usb den başlatmak imkansız...boşuna uğraşmayın hocam
var hocam ben o şekilde kurulum yaptım xp isonunu flaşa yazdırdım bi programla sonra flaştan boot ettirmiştim...hdd nin içine girince gözüküyor flaş en başa alıp yapmıştım...benim başka bi sorunum var acronisle oluşturduğum boot usb bellekten boot ettiriyorum acronis fatal error diye bişey çıkıyor nedenini çözemedim aynı usb ile windows 7 yüklü akıllı tahtalarda boot yaptığımda hiç sorun yok ama experlerde yapamadım

yusufcuk51' Alıntı:
elrond' Alıntı:
md4483' Alıntı:
var hocam ben o şekilde kurulum yaptım xp isonunu flaşa yazdırdım bi programla sonra flaştan boot ettirmiştim...hdd nin içine girince gözüküyor flaş en başa alıp yapmıştım...benim başka bi sorunum var acronisle oluşturduğum boot usb bellekten boot ettiriyorum acronis fatal error diye bişey çıkıyor nedenini çözemedim aynı usb ile windows 7 yüklü akıllı tahtalarda boot yaptığımda hiç sorun yok ama experlerde yapamadım
hocam iki tür exper var biri crt monitörlü olan diğeri lcd ekranlı olan..muhtemelen sizinki odur...crt monitörlü olan daha eski bir anakarta sahip ben iki labda da çalıştım..lcd monitörlü olan experlerde var dediğiniz ama crt li olanda yok maalesef

Hocalarım crt monitörlü lab exper pc ler usb den boot edilebiliyor. Taa 3 ekim 2011 de önceki sayfada yazdım. İsterseniz bir de video ekleyeyim.

kalelibilişim' Alıntı:
Hocam usb yi tak pc yi aç
bios da advanced sekmesinden usb yi enable yapıyorsun. Exit sekmesinden kaydet ve çık diye çıkıyorsun.
Yeniden başlattığında biosa girip main sekmesinde boot seçenekleri HDD altından usb diski ilk sıraya alıyorsun ve hdd ı ilk sıraya alıyorsun. exit sekmesinden kaydedip çıkıyorsun.
Yeniden başlatıyorsun Yalnız boot ekranı güvenlik kartı ekranından sonra gelecek olmadı sanmayın.

Bios güncellemenin riskli bir iş olduğunu hatırlatmak isterim.

FUJİTSU SİEMENS D1740 (MARKA MODEL BU)
CELERON 2.66
RAM 256
Özellikler bunlar hocam.
Ama dediklerinizi yaptığım halde gelmiyor alternate device diye bir seçenek var sürekli usb görülmüyor.

hocam demek istediğim bu benim ...anakartlar farklı...bende kalelibilişim hocama resim gönderecektim bununla ilgili işim çıktı...usb yi hicbir şekilde görmüyor..gerekli bütün ayarları yapmama rağmen kaleli hocamınkilerde dahil..zaten onları yapmadan gösteremezsinde...

Hocalarım bahsettiğim BTS Exper pc ler: fujitsu siemens d2331 anakart, celeron 3.33 cpu, 512 ram. Resimleri ekliyorum.

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

aLLA alla aynı makine...mirim bizimkiler feyk ozman...çünküm yok inan baana...

Geri