Boot Camp’te Windows’u Varsayılan İşletim Sistemi Yapmak

Kodla Büyü

KingSkrupellos

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Apple’ın kendi işletim sistemine sahip Mac bilgisayarlarına Boot Camp Assistant ile Windows işletim sistemleri yüklenebiliyor. Bu yazılım ile kurulumu gerçekleştirmenin diğer yöntemlere göre bazı avantajları mevcut. Boot Camp Apple’ın resmi yazılımı olduğu için Mac sisteme Windows kurulduğunda klavye, fare ve trackpad gibi donanımların özel işlevleri devre dışı kalmıyor. Diğer taraftan kurulum işlemi de oldukça kolay. Boot edilebilir bir USB bellek hazırlayıp Windows için bir disk bölümü oluşturmak ve kurulum aşamalarını izlemek yeterli oluyor. Sanallaştırma teknolojileri esas alınmadığı için cihazların donanımından tam anlamıyla faydalanılabiliyor, yani Mac ve Windows işletim sistemleri arasında sistem kaynaklarının paylaşımı söz konusu değil. Bir Mac bilgisayara Windows işletim sistemi yüklendiğinde Boot Camp sürücülerinin de hemen kurulumu tavsiye ediliyor. Mac’in varsayılan disk bölümü olarak Mac OS işletim sisteminin kurulu olduğu partisyon belirleniyor ve Windows işletim sistemini kullanmak için cihazın güç botununa bastıktan sonra klavyeden Alt butonuna basılı tutarak işletim sistemi disk seçim menüsüne erişip Windows diski seçmek gerekiyor. Windows işletim sistemini sıkça kullanıyorsanız Boot Camp’te Windows’u varsayılan işletim sistemi olarak belirlemek isteyebilirsiniz. Böylece açılışta sürekli Alt butonunu kullanma gereksinimi ortadan kalkacaktır. Boot Camp’te Windows’u varsayılan işletim sistemi yapmak oldukça kolay.
Kod:
http://www.apple.com/support/bootcamp/
1) Boot Camp’te Windows’u varsayılan işletim sistemi olarak belirlemek için öncelikle Mac bilgisayarınızın güç butonuna basın, klavyedeki Alt tuşuna basılı tutarak işletim sistemi disk seçim menüsünü görüntüleyin ve Windows’un kurulu olduğu diski seçin.
Windows işletim sistemi açıldığında sistem tepsisinde yer alan Boot Camp simgesine sağ tıklayın, açılan menüden “Boot Camp Control Panel” e erişin.
2) Windows işletim sistemi açıldığında sistem tepsisinde yer alan Boot Camp simgesine sağ tıklayın, açılan menüden “Boot Camp Control Panel” e erişin.
3) Açılan pencerede “Startup Disk” sekmesini görüntüleyin, “BOOTCAMP Windows” görselini seçin ve “Apply” butonuna tıklayın. Mac bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda varsayılan işletim sistemi olarak Windows’un belirlendiğini göreceksiniz.
17c891.png

25440f.jpg

369c26.jpg

Geri