Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (BEP)

Konu, 'Teknik, Meslek Liseleri Evrak, Plan, Zümre' kısmında DaMieN tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. DaMieN

  DaMieN Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.122
  Beğeni:
  48
  Arkadaşlar ticaret meslek lisesinde görev yapıyorum. Kaynaştırma öğrencimiz var. Buna uygun plan örneği olan var mı?
   
 2. bellagio

  bellagio Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Aralık 2009
  Mesajlar:
  546
  Beğeni:
  4
  evet arkadaşlar bana da lazım bende 2 grup kaynaştırma var eskiden elinde olan varsa paylaşırsa çok makbule geçecek
   
 3. DaMieN

  DaMieN Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.122
  Beğeni:
  48
  BEP planı yapmış olan hiçbir arkadaşımız yok mu?
   
 4. her_dem

  her_dem Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.374
  Beğeni:
  46
  yapılmış bep yok ama nasıl yapılacağı ve boş şablonları var. özelden yaz yollayım.
   
 5. tayinci42

  tayinci42 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  26 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  2.742
  Beğeni:
  0
  hangi ders için.. bep öğrencinin durumuna göre yapılır. sizin öğrencinin performans düzeyine göre yapılır yani. bepler birbirine benzemez ki hiç. her öğrenciye ayrı plan olur. aylık yapılır hem yıllık değil.. her ay performans düzeyi ölçülür. öğrencinin ailesinin, sınıfında derse giren tüm öğretmenlerin, rehber öğretmeninde bulunduğu toplantılar yapılır her ay. her kaynaştırma öğrencisi için ayrı ayrı yapılır bu. sonra her dersin öğretmeni kendi dersi için her ay performansını ölçer ve önceki amaçlara ulaşılmışmı buna bakar eger ulaşıldıysa yeni amaç belirlenir ve yeni bir plan yapılır. yani her ay 1 uzun dönemli amaç ve 3-4 tanede kısa süreli alt amaçlar belirlenir planda tabiki öğrencinin performansına göre olur bu. yani öğrenci illaki o konunu detaylarını bilmek zorunda değildir. o öğrenciye asla zayıf not veremessiniz. ona ayrı yazılı sorularıyla seviyesine göre sınav yaparsınız. yani sizin öğrencinin BİREYSEL EĞİTİM PLANIDIR o istediğiniz sadece ama sadece sizin öğrencinize özel bir plandır. bir benzeri yoktur yani.. ama boş şablonlar var internette yada rehber öğretmeninin vermiş olması lazım.. hatta sizin bu konuyla ilgili beb geliştirme komisyonu olarak sene başında toplantı yapmanız lazım... boş şablon alıp içini siz doldurursunuz öğrencinin bireysel olarak gelişimine göre.
   
 6. DaMieN

  DaMieN Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.122
  Beğeni:
  48
  Hocam ben öncelikle lisede olduğumu belirteyim. Dolayısıyla öğrenciye çatır çatır zayıf not verebilirim ayrıca devamsızlıktan da kalabilir öğrenci...

  Diğer yandan söylediklerinizin için doğru olanlar var. Bu plan öğrenciye özel yapılır haklısınız rehber öğretmenimiz - veliler & öğrenciler - öğretmenler birlikte bir toplantı yaptık fakat bizim rehber öğretmenimiz maalesef çok açıklayıcı anlatamadı süreci. Boş plan da verdi ama ben de ilk kez yapacağım için bu BEP işini daha önceden yapılan bir plan varsa örnek olarak görmek istedim. Yoksa onu kullanıp idareye vermeyeceğim. Sadece onay almış bir lise plan örneğini görmek istedim.
   
 7. tayinci42

  tayinci42 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  26 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  2.742
  Beğeni:
  0
  yok hocam zayıf not veremezsiniz sadece devamsızlıktan kalabilir aksi taktirde hiçbirşey öğrenmese hiçbirşey bilmese bile geçecek.. yani siz BEP'i öğrencinin seviyesine göre hazırlayacaksınız. mesela %52 mental yetersizlik var. siz bu öğrenciyi bırakabilmek için aşağıdaki tüm yönetmelik maddelerine uymanız lazım. eğer bunlara uymadan doğrudan zayıf verriseniz siz haksız çıkarsınız.
  lisede-ilkokulda olmanız önemli değil..
  madde 2 deki kapsama giriyorsunuz..
  ve madde 24 göre değerlendirme yapabilirsiniz.
  madde 84 e göre verilebilecek notların içerisinde zayıf not yoktur. bu sadece özel eğitim okullarında ama..
  öğrencinin sınav tarihini ne şekilde sınav yapacağınızı nerede yapacağınızı bile siz kafanızdan belirleyemezsiniz işin doğrusunda.. yani aslında siz özel eğitim öğrencisini bırakamazsınız. BEP'i seviyesine göre yapmak zorundasınız çünkü. Siz BEP'i seviyesine göre yaptınız ki bu toplantılara öğrencinin aileside katılacak ve toplantıda imzası olacak. hocam siz bilirsiniz yinede zaten ama.. bu öğrenciler zaten zor durumda zayıf versenizde bişey değişmez onlar için. ama zayıf illaki hak ediyorsa tüm yapmanız gerekenleri tam yapmadan verirseniz haksız çıkabilirsiniz..

  öğrencinin raporunu inceleyin. %40 ve fazlası özrü varsa özel eğitime tabidir. özel eğitim okuluna gönderin onu. %20-40 arasındaysa kaynaştırmadır. neyse kolay gelsin..

  ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
  Resmî Gazete :31.05.2006/26184
  Tebliğler Dergisi:HAZİRAN 2006/2585-EK
  Ek ve Değişiklikler:
  1) 14.3.2009/27169 RG NİSAN 2009/2619 TD
  2) 31.7.2009/27305 RG AĞUSTOS 2009/2623 TD
  3) 22.6.2010/27619 RG  Kapsam
  MADDE 2 –
  (1) Bu Yönetmelik; özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile onlara doğrudan veya dolaylı olarak sunulacak eğitim-öğretim hizmetlerinin yürütülmesi ile ilgili hükümleri kapsar.


  Başarının değerlendirilmesi
  MADDE 24 – (1)
  Kaynaştırma yoluyla eğitimlerine devam eden öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesinde ilgili mevzuatın yanında aşağıdaki hususlar dikkate alınır:
  a) Bulunduğu okulun eğitim programını veya denkliği olan bir programı izleyen öğrencilerin başarıları, devam ettikleri okulun sınıf geçme ve sınavlarla ilgili hükümlerine göre değerlendirilir. Ancak, değerlendirmelerde öğrencilerin BEP'leri dikkate alınır.
  b) Bulunduğu okulun eğitim programına denkliği olmayan bir özel eğitim programını izleyen öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesiyle ilgili işlemler, bu Yönetmeliğin 84 üncü(3) maddesindeki ilgili hükümlere göre yapılır.
  c) Öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesinde kullanılacak yöntem, teknik, ölçme araçları ve değerlendirme süresi, değerlendirme zamanı, değerlendirme aralıkları, değerlendirmeden sorumlu kişiler ve değerlendirmenin yapılacağı ortam, BEP geliştirme biriminin görüş ve önerileri doğrultusunda belirlenir.
  ç) Yazma güçlüğü olan öğrenciler ve özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin değerlendirilmesi sözlü, sözlü ifadede güçlük yaşayan öğrencilerin değerlendirilmesi ise yazılı olarak yapılır. Yazılı ve sözlü ifade etme becerilerinde yetersizliği olan bireyler ise davranışlarının gözlemlenmesi yoluyla değerlendirilir.
  d) Yazılı sınavlar öğrencilerin yetersizlik türüne, eğitim performanslarına ve gelişim özelliklerine göre çeşitlendirilir. Sınavlar kısa cevaplı ve az sorulu olarak düzenlenir.
  e) Öğrenciler, yetersizliklerinden kaynaklanan güçlüklerini gidermek amacıyla sınavlarda uygun araç-gereç, cihaz ve yöntemlerden yararlandırılır. İhtiyacı olan bireyler için yazılı sınavlarda refakat etmek üzere bir öğretmen görevlendirilir.
  f) Görme yetersizliği olan öğrencilerin yazılı sınavlarda Braille yazı olarak verdiği cevaplar sınavdan hemen sonra öğretmenin öğrenciye okutmasıyla değerlendirilir. Bu öğrenciler, çizimli ve şekilli sorulardan muaf tutulurlar. Az gören öğrenciler için sınav soruları kalın ve büyük puntolu hazırlanır.
  g) (Değişik: 21/07/2012 - 28360 RG) İşitme ve hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenciler ilköğretim ve ortaöğretimde, istekleri doğrultusunda yabancı dil programlarındaki bazı bilgi ve becerilerin öğretiminden veya dersin tamamından muaf tutulurlar.
  ğ) Zihinsel yetersizliği olan öğrenciler; dikkat, bellekte tutma ve hatırlama güçlükleri dikkate alınarak daha sık aralıklarla değerlendirilirler.
  h) Otistik bireyler ile duygusal ve davranış bozukluğu olan öğrencilerin değerlendirilmesi, iletişim özellikleri ile sosyal-duygusal hazır bulunuşlukları dikkate alınarak yapılır.
  ı) Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrencilerin değerlendirilmesi, bu öğrencilerin özellikleri dikkate alınarak daha sık aralıklarla ve kısa süreli sınavlarla yapılır.
  i) Kas ve sinir sistemi bozukluklarına bağlı motor becerilerde yetersizliği olan öğrenciler motor beceri gerektiren derslerin uygulamalı bölümlerinden istekleri doğrultusunda muaf tutulurlar.

  Öğrenci başarısının değerlendirilmesi
  MADDE 84 –
  (Değişik: 21/07/2012 - 28360 RG) (1) Özel eğitim uygulama merkezleri (okullarında) ve özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde (okullarında) öğrenci başarısının değerlendirilmesi aşağıdaki hususlara göre yapılır.
  a) Öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesinde BEP'lerinde yer alan amaç ve davranışlar dikkate alınır. Bu kapsamda öğrencinin bütün dersleri için ayrı ayrı olmak üzere her dönemde kazandırılması hedeflenen amaçların davranışlarının yer aldığı çizelgeler hazırlanır. Bu çizelgede bir dönem için belirlenen davranışların toplamı 100 puan olacak şekilde her bir davranış puanlanır.
  b) Bu okullara devam eden öğrenciler başarısız notla değerlendirilmez Öğrencilerin başarıları ise dört ayrı notla aşağıdaki şekilde değerlendirilir.

  DERECE RAKAM İLE PUANLAMA
  Pekiyi 5 85-100
  İyi 4 70-84
  Orta 3 55-69
  Geçer 2 0-54
   
 8. DaMieN

  DaMieN Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.122
  Beğeni:
  48
  Hocam benim öğrencim geçen sene 9.sınıftaydı ve biyoloji dersinden kaldı çok çok iyi biliyorum bunu. Ayrıca toplantımızda müdür yardımcımız dahil zayıf not verilebileceğini de söyledi. İlginç...
   
 9. bellagio

  bellagio Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Aralık 2009
  Mesajlar:
  546
  Beğeni:
  4
  ne yardım sever insanlar var forumda :-1:
   
 10. yetsin

  yetsin Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  155
  Beğeni:
  2
  Yazılanları tamamen destekliyorum. Ama bir öğrenci için de o kadar işle uğraşmak istemediğinizi düşünerek, yardımcı olabilirim. Hangi ders olduğunu belirtin, göndereyim.


   
 11. nilbilgi

  nilbilgi Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Eylül 2008
  Mesajlar:
  60
  Beğeni:
  0
  "Yazılanları tamamen destekliyorum. Ama bir öğrenci için de o kadar işle uğraşmak istemediğinizi düşünerek, yardımcı olabilirim. Hangi ders olduğunu belirtin, göndereyim." demişsiniz hocam ben ortaokulda bilişim öğretmeniyim. yardımcı olursanız sevinirim
   
 12. yetsin

  yetsin Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  155
  Beğeni:
  2
  Hocam meslek lisesinde görev yapıyorum, bütün meslek derslerinde BEP'im var ama malesef ortaokul bilişim teknolojileri dersi için yok.

  NOT: BEP isteyen özelden isterse, isteği kaçırmam. foruma yazılan her mesajı okuyamayabiliyorum, kaçırabilirim.
   
 13. fatherboard

  fatherboard Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  390
  Beğeni:
  1

  hocam öğreciya zayıf not verilir madde 24 a bendi
  madde 24 a) Bulunduğu okulun eğitim programını veya denkliği olan bir programı izleyen öğrencilerin başarıları, devam ettikleri okulun sınıf geçme ve sınavlarla ilgili hükümlerine göre değerlendirilir. Ancak, değerlendirmelerde öğrencilerin BEP'leri dikkate alınır.
  bendinde belirtildiği gibi

  sizin belirttiğiniz madde 84 deki değerlendirme özel eğitim uygulama merkezleri ve mesleki eğitim merkezindeki öğrencilerin değerlendirilmesinde kullanılır...kaynaştırmadan bizzat öğrenci bıraktık mahkeme müfettiş felan bu işlerle çok ugrastık.....bu cocuklar için özel eğitim mesleki eğitim merkezleri daha uygun olmasına rağmen bazı aileler zorla bize getiriyor malesef cocugun burda hiçbirşekilde okuycak durumu olmamasına rağmen...

  MADDE 84 – (Değişik: 21/07/2012 - 28360 RG) (1) Özel eğitim uygulama merkezleri (okullarında) ve özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde (okullarında) öğrenci başarısının değerlendirilmesi aşağıdaki hususlara göre yapılır..
   
 14. yetsin

  yetsin Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  155
  Beğeni:
  2
  özelden bep isteyen arkadaşlar.
  Bu yılki bep leri henüz yapmadım.
  Önceden isteyenlere, gönderdiğim bep leri mailimden indirdim buraya yüklüyorum.
  Her ders yok malesef, hafta içi okulda iken devamını yüklerim. Şimdilik bunlar ihtiyacı olana fikir versin.
   

  Ekli Dosyalar:

  • bep.rar
   Boyut:
   357,7 KB
   Okunma:
   2.009
 15. BaRBaRYaN

  BaRBaRYaN Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  7 Eylül 2009
  Mesajlar:
  3.715
  Beğeni:
  13
  paylaşım için teşekkürler...
   
 16. ekbersah23

  ekbersah23 Site Gezgini

  Kayıt:
  4 Eylül 2007
  Mesajlar:
  67
  Beğeni:
  0
  teşekkürler hocam :++:
   
 17. yusuf0686

  yusuf0686 Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  187
  Beğeni:
  2
  paylaşım için teşekkürler

  yeni norm kadro yönetmeliğine göre kaynaştırma öğrencisi olan grubu ikiye bölebiliyoruz gruptaki kişi sayısı önemli değil
   
 18. ares24

  ares24 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  356
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar 5 sınıflar için paylaşımda bulunuyorum ama kaba değerlendirmeler yok içinde oluşturdukca burada paylaşırım sınıf için 2 seviye oluşturdum iyi öğrenci için üst seviye kötü öğrenci alt seviye uygularsınız
   

  Ekli Dosyalar:

  • 5a.rar
   Boyut:
   91,9 KB
   Okunma:
   140

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal