bireysel emeklilik

Kodla Büyü

volkankey

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
http://www.garantiemeklilik.com.tr/page ... lacak.aspx

buradaki hesaba göre 27 yil ayda 100 TL verdigimde
en iyi ihtimalle 100 bin
en kötü ihtimalle 56 bin liram oluyor o da devlet katkisi haric

buradaki degerler dogru mudur?
bes yaptiran var mi?
ben esim icin düsünüyorum
esim icin yaptirirsam
bir de vergi indirimi oluyormus sanirim
nasil oluyor bilgi verebilecek olan birisi var mi?

Hocam şu aşamada uzak durun. Diğer yatırım araçlarına göre çeşitli kalemler altında daha fazla masraf alıyorlar yapılıyor.
56 yaşından önce maaş bağlamıyorlar, 10 yıldan önce de ödemekten vazgeçip sistemden çıkmak istediğinizde paranızdan büyük kesintiler oluyor . Maaş dedikleri de sizden kestikleri parayı tahmini bir kalan ömür süresi belirleyip o kadar yılda size azar azar geri vermeleri. 56 dan sonra kaç yıl yaşayacağımızı nerden bilelim, erken vefat halinde para bankaya kalıyor.
Kısmen bazı düzenlemeler yapıp kesintileri azalttılar ama hala cazip değil . İki kötü bir 30 yıl devirdik şimdiki haliyle bireysel emeklilik düşünmüyorum. Hele bir 46 yaşına geleyim o zaman tekrar değerlendiririm.

Ayda 100 TL artırabiliyorsanız istediğiniz başka bir yatırımda paranızı değerlendirin. Örneğin Şimdiki hesaptan her ay 100 TL lik altın alıp ya da TL olarak vadeli mevduatta tutsanız 27 yıl sonunda ne kadar birikiminiz olur onunla karşılaştırmak lazım ?

fahrican' Alıntı:
Hocam şu aşamada uzak durun. Diğer yatırım araçlarına göre çeşitli kalemler altında daha fazla masraf alıyorlar yapılıyor.
56 yaşından önce maaş bağlamıyorlar, 10 yıldan önce de ödemekten vazgeçip sistemden çıkmak istediğinizde paranızdan büyük kesintiler oluyor . Maaş dedikleri de sizden kestikleri parayı tahmini bir kalan ömür süresi belirleyip o kadar yılda size azar azar geri vermeleri. 56 dan sonra kaç yıl yaşayacağımızı nerden bilelim, erken vefat halinde para bankaya kalıyor.
Kısmen bazı düzenlemeler yapıp kesintileri azalttılar ama hala cazip değil . İki kötü bir 30 yıl devirdik şimdiki haliyle bireysel emeklilik düşünmüyorum. Hele bir 46 yaşına geleyim o zaman tekrar değerlendiririm.

Ayda 100 TL artırabiliyorsanız istediğiniz başka bir yatırımda paranızı değerlendirin. Örneğin Şimdiki hesaptan her ay 100 TL lik altın alıp ya da TL olarak vadeli mevduatta tutsanız 27 yıl sonunda ne kadar birikiminiz olur onunla karşılaştırmak lazım ?
ben 4 aydır yaptırdım tavsiye ederim.şuan %25 getiren başka bir sistem yok. ayrıca arkadaşımın dediği kesinti aartık ortadan kalktı erken çıkmak isterseniz ana paranıı veriyorlar kesintiyi sadece getiriden yapıyorlar yani ana paranızın üzerine gelen getiriden bir kesinti var o açıdan sıkıntınız olmasın. bence yaptırın bunu.

Devlet katkılarını istediğim zaman alıp Sistem’den çıkabilir miyim?
Sistem’de bulunduğunuz süreye bağlı, kademeli olarak Devlet Katkısına hak kazanacaksınız. Aşağıdaki tabloda emeklilik sözleşmeniz bazında Sistem’de bulunduğunuz süreye bağlı olarak Devlet Katkısının ne kadarına hak kazanacağınız açıklanmaktadır.
Sistem’de Bulunduğunuz
Süre1 3 yıldan az %0 DEVLET KATKISININ NE KADARINI ALACAGINIZ
3<=Süre<6 yıl %15
6<=Süre<10 yıl %35
10 yıl ve daha fazla (56 yaşından önce) %60
10 yıl ve daha fazla (56 yaşından sonra) %100

27 yil her ay 100 tl den
27X12X(100+25) = 40500 kazanacagimiz faizi de hesaplarsak
50 bini bulmaz
ama emekli olunuca
iyimser tabloya göre
103.000 kötümser tabloya göre 56.000 alabiliyormusuz
(istersek bu paranin tamamini da alabiliyoruz sanirim)

ama bu iyimser kötümser tablo neye göre ciziliyor pek anlamadim

volkankey' Alıntı:
27 yil her ay 100 tl den
27X12X(100+25) = 40500 kazanacagimiz faizi de hesaplarsak
50 bini bulmaz
ama emekli olunuca
iyimser tabloya göre
103.000 kötümser tabloya göre 56.000 alabiliyormusuz
(istersek bu paranin tamamini da alabiliyoruz sanirim)

ama bu iyimser kötümser tablo neye göre ciziliyor pek anlamadim

Hocam 40.500 kadar hesap doğru ama faizi hesaplarsak 50 bini bulmaz yanlış. Yıllık %3 faiz verdiğini düşünelim 27 yıllık faiz %81 yapar 32.805 (bu değerden yüksek çıkacaktır mutlaka ) yapar faiz. Toplamda 73.305 TL yapar. Fakat burda sizin yatırım araçlarına 3 yada 4 ayda bir müdahale hakkınız var. Devlet tahliline yatır, bonoyo yatır, altına yatır,dövize yatır tarzında yatırım araçları belirliyosunuz.(Yatırım araçları örnek amaçlı verilmiştir) Burda sizin seçtiğiniz yatırım aracı iyi kazanırsa ilk msjlardaki max. limite ulaşabilirsiniz. Siz müdahale etmezsenizde sistem yatırım araçlarının hepsinden eşit alacak şekilde yatırımınızı şekillendiriyor.

Bir yanlış anlamaya engel olayım. Bireysel emeklilikte en çok şu kadar en az bu kadar kazanırsınız diye bir şey yok. Hatta kazanırsınız diye bir durumda yok. Yatırdığınız paranın kontrolü ve değerlendirmesi size aittir. Sigorta şirketleri bu işi yapmaz yalnızca sizi piyasalar hakkında bilgilendirirler. Sorumluluk size aittir. Paranızı değerlendireceğiniz fonlara siz karar verirsiniz. Seçeceğiniz fonlar bırakın çok-az kârı, size zarar bile ettirebilir.
Son 10 yılda %500 ün üstünde kazandıran fonlar olduğu gibi yılı zararla kapatan fonlarda mevcut.
Bugün itibari ile devlet katkısı olmaksızın Anadolu Hayat Emekliliğin FON PERFORMANSLARI aşağıdaki gibidir.

Ekli dosyalar

• fonlar.JPG
    fonlar.JPG
    98.1 KB · Görüntüleme: 762
Bende anadolu hayat bireysel emekliliği tercih ettim. 7 aydır ödüyorum. Annemde sisteme kayıtlı. 10 yıldan önce paranızı çekmek isterseniz ödediğiniz miktarı kurtarmıyor. Ama 10 yıldan sonra ( tanıdıklarım var ayrılanlar ) yatırdığınız miktardan fazlasını alabiliyosunuz. Ben ayda 200 ödüyorum. Parayı biyere bağlamak için birebir bence. Gayette iyi :) şimdi devlet katkısıda var. O yüzden tavsiye ederim. Ama ben 10 yıl sabredemem diyorsanız kesinlikle girmeyin derim...

Geri