Bir Makale : Eğitsel Amaçlı Web Siteleri

Kodla Büyü

ghost

Site Admin
Yönetici
Eğitsel Amaçlı Web Siteleri
Eğitsel amaçlı web tasarımları, uzmanlar tarafından planlı ve programlı çalışmalar sonucunda ortaya çıkar. İnternet alanı ilerledikce, eğitsel amaçlı web sitelerininde sayısı günden güne artmakta ve gelişmeleride beraberinde getirmektedir. Bu artışın sebebleri hedef kitlelerin beklentilerinin artması, sosyal-ekonomik yapının değişimi, teknolojik ve kültürel gelişimin ilerlemesidir diyebilirim.
İnsanlar artık zamandan kazanabilecekleri, maliyeti ucuz ve her türlü bilgiye ulaşabilecekleri ortamı yani interneti tercih ediyorlar. Bu durumda internette, eğitim gibi önemli bir yapının eksik kalması ilerde cok büyük sorunlarıda beraberinde getireceği açıktır. İnternet kullanıcılarının bir kısmı interneti sadece bir eğlence kültürü olarak kullanmaktadır, oysaki internet temelinde iletişim, haberleşme ve bilgi paylaşım ortamıdır. İnternet kullanıcılarının çoğunuda genç nüfusun oluşturduğunu düşünürsek olayın ciddiyetini daha iyi kavrayabiliriz.
Eğitsel amaçlı web siteleri daha kapsamlı, kaliteli ve ilgi çekici hale getirilebilirse, hitap ettikleri hedef kitleyi çok daha rahat çekebileceklerine inanıyorum. Eğitim alanındaki gelişmelerin de git gide hızlanması eğitim amaçlı web sitelerinin çok yakında, kaliteli ve kapsamlı bilgiyi hedef kitlelere ulaştırabileceğine inanıyorum. Bu durumda eğitim sitelerini hazırlayan ekibe (alan uzmanı, eğitim tek., grafiker, programcı vs.) ,onları destekleyen kuruluşlara ve üniversitelerimize çok iş düştüğünü söyleyebilirim.
Belirtilmesi gereken bir nokta daha var ki ülkemizin sosyal-ekonomik durumunun, teknolojideki gelişmelere ayak uydurmaya yetecek düzeyde olmamasıdır. Örneğin avrupada coğu ülkenin internet erişim hızı bizden çok daha yüksektir. Bu durumun en çok eğitim sitelerini etkilediğini düşünüyorum. Eğitsel amaçlı web sitelerinde yayınlanabilecek eş zamanlı veya eş zamansız video, gösteri, konferans gibi etkinliklerin hız dolayısıyla yer alamamasının büyük eksiklik olduğunu ve site kullanımını azalttığını düşünüyorum.
Teknoloji ve eğitim bütünlüğünün bir yansıması olan eğitsel amaçlı web sitelerinin, gelecekte hayatımızın her alanında karşımıza çıkacağı bir gerçektir. Ülkemizde eğitim amaçlı web sitelerine gerekli yatırımların yapılması dileğiyle...

Yazar : Ghost

Eğitim İnternetteki Pastadaki Payına Düşen Yeri Dolduramıyor Bu Bir Gerçek Ama ... Ticaret ve Eğlence Siteleri Büyük Pay Sahibi ... Eğitim Adına Paylaşılan ve Çoğalan Materyal Üretkenliği (Animasyon ... Uygulama Videosu) Açısından Bizlere Büyük Görev Düşüyor ... Bazen Üst Makamdan Görev Yazısı Beklemeden de Birşeyler Yapmak Eğitimin Şiarı Olmalı ... Dahası Her Arkadaşım Birleli Uzatmayalım .... "Özveri"
:twisted:

Geri