bios

Kodla Büyü

mad boy

Üye
mrb arkadaşlar ben bilgisayarıma format atmak istiyorum fakat ön yüklemeyi nasıl cd olarak ayarlayacağımı bilmiyorum lütfen bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardım etsin şimdiden tşkler...
NOT:Anakart ın markasına göre değişiyor mu bilmiyorum ama ben yine de yazıyım
ANAKART:Asus

Bios'a birmek için basman gereken tuş bilgisayar ilk açıldığında ekranda yazar, asusun logosu geliyorsa ekrana "tab" tuşuna basıp o logoyu atla, ilk siyah ekranda bip sesi falan çıkar, o esnada "to enter setup, bios" gibi bir bölüm ara. Biosa girmek için hangi tuşu kullanacağın orada yazacak.(del, ctrl+f2, f2,f3 vs)

Muhtemelen "del" tuşu ile girersin, hemen del tuşuna bas biosa gireceksin

Fakat her biosun farklı menüleri olduğundan yine tahmini birşeyler yazacağım

Menüler içerisinde cd-rom, hdd, floppy gibi seçenekleri olması lazım senin aradığın seçeneğin

Birde şu isimde olabilirler "boot sequence", boot order, first boot device, (boot hemen hepsinde geçer)

muhtemelen +,- tuşlarıyla değişikliklikleri yapıp çıkarken save(kaydetme) sorusuna onay ver.

Hangi düzeyde bilgi istediğini sorudan anlayamadığım için en basit şekilde anlatmaya çalıştım.

arkadaşlar yardımlarnız için çok tşk ederim hepinize yalnız benim bios ta boot kısmına girdğimde cd-rom falan die bişey geçmiyor biraz daha farklı ifadeler geçiyor mesela (4H-5R) atıyorum bunun gibi

Tamam o yazdığı hardiskin veya cd-romun model numaraları.

Bu seçeneklerden çok fazla çıkmayacaktır. torplam hardisk ve cdrom sayın kadar çıkar o zaman. Tahminen en fazla 2-3 tanedir değil mi?

Modelinden cd-romunu tanıyamazsan teker teker hepsini dene derim.

fakat bazı anakartlarda biostan cd-rom boot device olarak seçilmesine rağmen bilgisayarı herzaman harddiskten boot yapmaya zorlayan bir jumper bulunabiliyor güvenlik nedeni ile. Eğer böyle bir jumper varsa anakartında o zaman o jumperı uygun konuma getirmelisin, bunun için ancak anakart kitapçığı sana yardımcı olabilir.

kardeş F8 e bas açılırken ve gelen pencereden cd-dvd okuyucunu seç işe yarar. ok daha önceden söylenmişse özürdilerim

Bootu hdd den cd konumuna getir. Cdyi tak makinayı resetle cd'den açılacaktır pc... Kolay gelsin...

Geri