bios ve sata hakkıhda yardım

Kodla Büyü

unix114

Üye

biosu fabrika ayarına çevirince sata-1 ve sata-2 yazıları kayboldu.xp veya başka işletim sistemi yüklemeye kalkınca eski sistemi görmüyor
ayrıca raid ayarlarıda silindi yeniden kuramıyorum lütfen yardım edin.

unix114' Alıntı:

biosu fabrika ayarına çevirince sata-1 ve sata-2 yazıları kayboldu.xp veya başka işletim sistemi yüklemeye kalkınca eski sistemi görmüyor
ayrıca raid ayarlarıda silindi yeniden kuramıyorum lütfen yardım edin.
hd de aşagıdaki gibi

yaptıgım hata sadece biosu fabrika ayarına çevirme oldu birdahada eski haline çeviremedim ama bilgisayar acılırken hd yi buluyor ve rair yüklü demiyor.

anakartın sitesinden sata driverleri indirin... bir diskete atın, kurulum esnasında F6 ya basıp önce üçüncü tür yaılımları (raid gibi) kurun...

sonrasında formatınızı atabilirsiniz... Sanırım yanlış anlamdım sorun bu :S

BIOS un modeline göre IDE Configuration ya da SATA Configuration gibi bir ayarın Auto ya da IDE+SATA diye değiştirilmesi lazım.

Keysmart lablarda buan benzer bir sorun yaşıyoruz. 2005 te alınmış anakartların BIOS pilleri bitmiş. Default ayarlara döndüğünde SATA yı Disable yapıyor. Onu Auto yaptığımızda düzeliyor.

Keysamrt PC lerde, Integrated Device Menüsü altında IDE Configuration içerisinde SATA seçeneği yer alıyor.

Kurulumda SP3 lü XP CD si kullanırsanız çoğu anakartta SATA diskleri tanıyor. Tanımadığı takdirde s_kajmeran hocamızın dediği yönetmi kullanabilir ya da Perfect XP gibi SATA+RAID sürücüleri entegreli katılımsız CD leri deneyebilirsiniz. 1GB ve üzeri RAM varsa en iyisi win7 kurmak.

Geri