bios sıfırlama ve sonrasındaki işlemler

Kodla Büyü

KLAMP

Üye
Merhaba , arkadaşlar teknik bilgisi olan kişilere sorum olucak bios pilini çıkarttıktan sonra bios sıfırlanıyor bilgisayar normal olarak açılacakmı yoksa başka ayarlarda yapmak gerekiyormu yardımınızı rica ediyorum bu konuda nasıl yaparım teşekkürler

ya aslında bu bios yükleme bios güncelleme ile ilgili konuları çok merak ediyorum doğru düzgün bi kaynakta bulamıyorum sadece merakımdan biosla ilgili herşeyin anlatıldığı bi video falan olsa harika olacak

Ölü Bios nasıl dirilir? Yeni nesil dual bios olayı iyiymiş ama bir Bios güncellemesi sırasında elektrik gitti, haliyle bilgisayar açılmıyor. Bu konuda bilgisi olan var mı?

hasari' Alıntı:
Sıkıntı olmaz normal açılır.

normal açılır dediniz ama açılmıyor aşağıda yazdığım gibi uyarı alıyorum eski tip anakartlardan olduğu için bios pilini çıkartıp taktım , anakartın markasınıda tam olarak tespit edemedim üzerinde şunlar yazıyor MV43 ve N2801

Bilgisayar açılırken aldığım uyarı aşağıdaki gibi

sarch for boot record from cdrom not found
boot failure
ınsert boot diskette in A:
Press any key when ready

eğer elektrik kesintisi yada bios güncellerken olumsuz bir durum olursa panik yapmamak gerekir.
Laptop yada masaüstü bilgisayarın anakartındaki bios chipini sökerek yeniden programlayabilirsiniz.

anakartlarda Ene entegresinin yanında 8 bacaklı entegredir. Flash bellek şeklindeki chip programlayıcı aparatla yazabilirsiniz.

BIOS EPROM CHIP PROGRAMLAYICI 24-25 şeklinde aratırsanız görseline ulaşabilirsiniz.

soracağınız birşey olursa yardımcı olurum.

ozcanikli' Alıntı:
eğer elektrik kesintisi yada bios güncellerken olumsuz bir durum olursa panik yapmamak gerekir.
Laptop yada masaüstü bilgisayarın anakartındaki bios chipini sökerek yeniden programlayabilirsiniz.

anakartlarda Ene entegresinin yanında 8 bacaklı entegredir. Flash bellek şeklindeki chip programlayıcı aparatla yazabilirsiniz.

BIOS EPROM CHIP PROGRAMLAYICI 24-25 şeklinde aratırsanız görseline ulaşabilirsiniz.

Nihayet bir bilene denk geldim. Paylaşımınız için teşekkürler hocam. :+1:

Hocam biosa gireceksin boot ayarlarından birinci alanı HDD yapacaksın. Diğerlerini yapsanda olur yapmasan da sana kalmış. Diğer bir menüden disketin olduğu alanı disable yapacaksın sonra F10 ile kaydedip çıkacaksın. Böyle yaparsan bilgisayarın açılır.

ozcanikli' Alıntı:

hocam bu konuyu bende merak ediyorum
https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... programmer
bir çok var bundan sanırım bios entegresine uygun olanı almalıyız peki proğramını nasıl yapıyoruz

Geri