bios pilini çıkardıktan sonra makine hard diski görmüyor

Kodla Büyü

kkslyyldz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar şöyle bi durum başıma geldi.
dönem başı olduğu için yeni atandığım okuldaki bilgisayarları bi gözden geçirip sıfırlamak istedim. birçoğuna format atıp imaj yükledim. bazı bilgisayarlara öğrenciler bios şifresi koymuşlar ne windowsa ne de biosa ulaşabildim. kısa vadede çözümü bios pillerini çıkartıp tekrar takmakla halledeceğimi düşündüm. çıkartıp taktıktan sonra gerçekten de şifre ortadan kalkmıştı ama yanında hdd yi de götürdü. artık pcleri açarken şöyle bi hata veriyor "disk boot failure insert system disk and press enter" windows açılırken siyah ekranda bu yazı kalıyo daha ileri gidemiyor.

hddler sata ve ben bu işi nasıl halledicem 2 bilgisayarım göçmüş durumda şu an :(

Sata HDD ile ilgili biosta ayarlar var.Biosa gir ve bu ayarları bul. Orda birşeyleri Enabled etmen gerekiyor .(integrated peripheralsın altında SATA ve RAID ile alakalı ayarlar var Auto pozisyonundan enabled et) ama bu senin biosta olmayabilir. Ama buna benzer bişi yapman gerekiyor. Olmadı yine bakarız hocam.

Google de "Biosta sata ayarları" yaz. Eğer bios modelini biliyorsan onuda yaz. Sorunun çözümünü bulacaksın.

teşekkür ederim hocam. şu an evdeyim yarın deniycem dediklerinizi laboratuarda.
farklı fikirlere önerilere de açığım her olasılığa karşı

ridvan_22' Alıntı:
Sata HDD ile ilgili biosta ayarlar var.Biosa gir ve bu ayarları bul. Orda birşeyleri Enabled etmen gerekiyor .(integrated peripheralsın altında SATA ve RAID ile alakalı ayarlar var Auto pozisyonundan enabled et) ama bu senin biosta olmayabilir. Ama buna benzer bişi yapman gerekiyor. Olmadı yine bakarız hocam.

hocam dediğiniz gibi yapınca oldu teşekkür ederim

Geri