Bios pili değişince bilgisayarda sıkıntı olur mu ?

Kodla Büyü

denex

Aktif Üye
Zar zor xp format attım, lakin pc saati yanlış gösteriyor.Bios pili değişince kurduğum pcye bir zararı olur mu yeniden kurmak istemiyorum.
Kesin bilgi olsun arkadaşlar...

Sistem saatinin sık sık değişmesi bios'tan kaynaklı olmayabilir. virüs veya anakart gibi bir problemden de olabilir.
Pili değiştirmeniz bios ayarlarını sıfırlayacağı için, mavi ekran sorunu yaratabilir. özellikle de windows xp ki bazı IDE SATA SCSI gibi sürücler sistemin çökmesine sebep olabilir. yinede bios pilini değiştirirken (Varsayılan BIOS) ayarlarınızı kaydetmenizde fayda var.

Arkadaşlar elimde hp pavillion dv5000 Laptop var. Saati hatalı gösteriyor. Sanırım sorun bios pili nde. Pili değiştireceğim ama bütün piller aynı mı oluyor bilmiyorum? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Bios ayarlarına gir hocam oradan saat ayarlarını yap kaydet ve çık bir daha saat sıfırlamaz kendini

SmartSelectImage_2017-11-05-21-46-48.png
aynıdır hocam CR2032 diye de geçer.
Bu paylaştığım resimdeki pil demek ki! Peki bios pilini değiştirince bilgisayarın herhangi bir ayarında farklılık oluyor mu?

Ekli dosyayı görüntüle 56998
Bu paylaştığım resimdeki pil demek ki! Peki bios pilini değiştirince bilgisayarın herhangi bir ayarında farklılık oluyor mu?
sadece saat ve tarihin değişmesi ile kalmaz ayarlar. şöyle değişikliklerde olur; bilgisayarın boot sıralaması değişebilir, disket sürücü yok ve kapatıldı ise o ayar eski haline gelebilir, bios şifreniz varsa sıfırlanır v.b.. kısacası bios fabrika ayarlarına dönebilir. Tabi bu dediğimiz işlemlerin olması için pilin söküldükten sonra yenisi takılana kadar belli bir süre geçmesi gereklidir. Ancak bu ayar değişikliklerinin herhangibir zararı olmaz. O ayarları tekrar yapmanız gerekabilir.

Geri