Bios Güncelleme Sorunu?

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arakadaşlar Acer Aspire 5520G modelinin yeni BİOS güncellemesi olduğunu görünce windows üzerinden güncelledim. Fakat bilgisayar açılmadı BİOS'a girip baktığımda BİOS yeni versiyona güncellenmiş V1.33 ama HDD görmüyor. Bunun sebebi nedir bu sorunu nasıl çözebiliriz?

Hocam HDD nin IDE/SATA ayarının defaultta Disable olması gibi bir durum olabilir.

Okulumdaki keysmart PC lerde SATA hdd var. Pili biten maikanalrda BIOS default hale gelince SATA seçeneği Disable oluyordu ve HDD yi görmüyordu. diskte sorun var sanıp az uğraşmamıştım.

Baktım arkadaşlar o kısımda hiçbirşey görünmüyor. IDE0 ve IDE1 yazıyor karşılarında none yazıyor.
Başlangıçta çalışan işletim sistemleri denedim Cdden çalışan win xp, pardus ve Hiren's BootCD hiç birini açmadı. Açsaydı şayet onların birinden belki Biosa başka bir sürüm yüklerdim.
Neyapıcaz şimdi bilgisayar sağlam fakat Bios sürümünden dolayı bilgisayar kullanılamıyor.

hasari hocam bios güncellemesi neden yaptınız?
bence mecbur değilseniz, eski biosu anakartın sitesinden indirip usb veya cd ile dos ortamında eskisini yükleyiniz. umarım işe yarar

Biosoft' Alıntı:
Bios ayarlarını default yapıp deneyin hocam
Yeni Biosun ayarlarını default yapsamda çözüm değil çünkü bu Bios mevcut donanımları tanımadı.

wertyu6' Alıntı:
hasari hocam bios güncellemesi neden yaptınız?
bence mecbur değilseniz, eski biosu anakartın sitesinden indirip usb veya cd ile dos ortamında eskisini yükleyiniz. umarım işe yarar
Hocam sürücüleri güncelliyordur birde baktım Biosun yeni versiyonu çıkmış bende bu yeni versiyon daha stabildir dedim ve yükledim. Bilseydim böyle bir işe kalkışmazdım ama oldu birkere.
Sistem cdden açılmıyor USB görmüyor hem eski versiyonuda sitesinde göremedim kaldırmışlar.

Biosu yedekleniyor seçeneği filan çıkıyordu acaba bu yedeği hdd mi aldı. Aldıysa bile cdden açmadığı için ben bu biosu nasıl yükleyeceğim. Bir çıkmaza girdim yaaa. :?

Çok büyük ihtimalle bios yedeği alınmıştır hocam, bence aldıysa harddiske değil anakartın bi belleği vardı ismini hatırlamıyorum eprom belleği olması lazım oraya almıştır.
çok sakat bi durum gerçekten, bilgisayar açılmayınca disket cd veya usb den yüklenebiliri ancak. laptop mu masaüstümü hocam?

Hocam bilgisayar laptop.
Bios güncellemsi başarılı deyip sistemi yeniden başlattı birdaha da açılmadı zaten. Biosa girebiliyorum içinde gezebiliyorum fakat Hdd görmüyor başlangıç Cdlerini de görmüyor.

Garantisi bitmediyse hiç uğraşmayın hocam. bios güncellemesini yayınlayan kendileri, doğru bir şekilde yüklemişsiniz, işlem başarıyla tamamlandı diyen size sattıkları bilgisayar.

Bence garanti prosedürünü başlatın.

sitelerde' Alıntı:
Garantisi bitmediyse hiç uğraşmayın hocam. bios güncellemesini yayınlayan kendileri, doğru bir şekilde yüklemişsiniz, işlem başarıyla tamamlandı diyen size sattıkları bilgisayar.

Bence garanti prosedürünü başlatın.
Garantisi bitemeseydi yapmak zorundalardı fakat şimdi yaparlarmı bilmiyorum. :)

Servisine gönderdim garantisi geçtiğinden karanti kapsamında kabul etmediler. 250 TL onarım 450 TL anakartı değiştirmeyi önerdiler. Kendi resmi siteniziden biosun son versiyonunu indirip kurduğumu sorumlusunun kendileri olduğunu söyledim. Savunmaları söyle oldu; orda kırmızı küçük yazılarla ve ingilizce bilgisayarınızı müşteri hizmetleri eşliğinde güncelleme yapın eğer kendi başınıza yaparsanız sorumlusu kullanıcıdır deniyormuş. :x

Zaten laptopu satsam 500 TL etmezdi mejburen 250 TL ödeyip BİOS çipseti değiştirttik. Laptop geldi kullanıyorum sıkıntı yok. Uyarı olarak eklemişler güncellenmesi önerilmez. :x

HDD format attıklarından verilerde mefta olmuş. Eminim benim gibi mağdurlar çok olmuştur dikkatli olun arkadaşlar.

Geri