Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

BİLİŞİMDEN SONRA DİĞER DERSLERDE KALDIRILSIN..

Konu, 'Her Telden' kısmında ak3453 tarafından paylaşıldı.


 1. ak3453

  ak3453 Site Gezgini

  Kayıt:
  17 Mart 2007
  Mesajlar:
  33
  Beğeni:
  0
  BİLİŞİMDEN SONRA DİĞER DERSLERDE KALDIRILSIN. CÜNKÜ ARKADASLAR BIZDE SESSIZ KALMISTI.. SIRA ONLARDA..
  BAKALIM NE OLACAK..
  MEMURLAR NETİN HABERİ..

  Bilindiği üzere mevcut uygulamada 4.sınıflarda Görsel Sanatlar:1 saat, Müzik :1saat, Beden Eğitimi:2 saat,İngilizce:3 saat ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi:2saat dersleri branş öğretmenleri tarafından okutulabilmektedir. Norm kadro hesaplamalarında da bu saatler yansıtılmaktadır.

  4+4+4 düzenlemesi ile beraber 4.sınıflarda Sınıf Öğretmenliği esası öngörüldüğü düşünüldüğünde branş öğretmeni fazlalığı oluşması muhtemeldir.

  Gelecek yıl 4.sınıf olacak şube sayımız yaklaşık olarak 50bindir. Branş öğretmenlerinin haftada 21 saat derse girdiklerini öngördüğümüzde her 1 saatlik ders için 2381 öğretmen normuna tekabül edeceği görülmektedir.

  Yani 4.sınıfta derslerin branş öğretmeni tarafından okutulmaması durumunda bu branşlarda bir daralma olacaktır. 5.sınıfların ortaokul olması bu durumu düzeltmemektedir çünkü ortaokul oluşması ile beraber bu derslerin dışındaki derslerin öğretmenlerinde değişiklik söz konusudur.

  Bu derslerden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanı İmam Hatip Ortaokullarıyla beraber fazlalığın oluşmayacağı alan.

  İngilizce ile ilgili bazı düzenlemeler yapılacağı tartışıldığından bu öğretmenlerin ders saatlerinde de daralma olmayabilir.

  Fakat Görsel Sanatlar için 2381

  Müzik için:2381,

  Beden Eğitimi için ise: 4762

  Öğretmenlik norm daralması olabilecektir.

  Bu nedenle;

  Yeniden düzenlenecek olan haftalık ders çizelgelerinde bu duruma dikkat edilmesi gerekir. Örneğin 5.sınıfta var olan 4 saatlik Serbest Etkinlikler ders saatlerinin bu derslere dağıtılması bu sorunun çözümüne katkı sağlayabilir.

  Ayrıca Ortaöğretimin zorunlu olmasıyla beraber artacak öğrenci sayısı kadar derslik artırımı yapılması ve sınıf mevcutlarının 30 standardına çekilmesi için derslik sayısının arttırılmasıyla böyle bir sorun yaşanmayabilir. Bunlar tabii ki süreç isteyen çözümlerdir.

  Mevcut öğretmenlerimiz bir çok okulda açık bulunan kadrolar nedeniyle belki kısıtlı sorunlar yaşayacaklardır fakat bu alanlarda atama bekleyen öğretmenleri sıkıntılı günler beklemektedir.

  Saygılarımla…

  http://www.memurlar.net/haber/232420/
   
 2. xsentius

  xsentius Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Mart 2012
  Mesajlar:
  294
  Beğeni:
  1
  O değilde ben branş öğretmenleri derse girince arazi olan sınıf öğretmenlerine acaip uyuz oluyordum bu yönden çok iyi olduğunu düşünüyorum. Diğer yönden diğer branş derlerinin kaldırılmasını istemem ilerde kendi çocuğumun resim, ingilizce, beden gibi dersleri o işi bilenlerden almasını isterim. Olumsuz bir uygulama olarak görüyorum.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal