Bilişim Teknolojisi alanına yeni Dal eklenmesi gerekmez mi?

Kodla Büyü

buyukbalkan

Site Gezgini
Bulunduğum ilçede 7-8 adet bilişim teknolojisi alanı var (Kız teknik, Ticaret Meslek, Erkek Teknik hepsi dahil), ve bu ilçedeki bilişim teknolojisi alanında okuyan toplam öğrenci mevcudu yaklaşık olarak 2000 civarında...
Tüm okulların hepsinde de 2 dal okutuluyor (Web tasarım ve Veritabanı). Sadece 1 tanesinde Teknik servis dalı var o da 12 kişilik 1 sınıf(bu yıl açıldı).
Hepimiz biliyoruz ki mezun ettiğimiz öğrencilerin %80'den fazlası kendi alanında/dalında iş yapamayacak. Ve biz sürekli aynı 2 dalda o kadar çok öğrenciye eğitim vermeye inatla devam etmek durumunda kalıyoruz.
Bence mevcut olan 4 dala ek olarak yeni dallar eklenmeli. Mesela ilk aklıma gelen "Bilgisayarlı tasarım" dalı, gibi...
Çocukların bir kısmını tasarımcı olarak yetiştirmek (hepsini veritabanı veya web programcısı olarak yetiştirmek yerine) daha akıllıca bir yöntem olmaz mı?
Örneğin; Öğrencilerimizin bir kısmı mezun olduğunda bir nebze de olsa Autocad (Siverlight yerine bunu öğrenip anlatmayı yeğlerim), Solid v.b. tarzı programlar bilse ve gerekirse bunları meslek edinebilse...
Bunlar benim ilk aklıma gelenler, daha da genişletilebilir.
konu çok tartışmaya açık olabilir. Fakat amacımı anlatabilmişimdir umarım.
Saygılarımla...

buyukbalkan' Alıntı:
Bulunduğum ilçede 7-8 adet bilişim teknolojisi alanı var (Kız teknik, Ticaret Meslek, Erkek Teknik hepsi dahil), ve bu ilçedeki bilişim teknolojisi alanında okuyan toplam öğrenci mevcudu yaklaşık olarak 2000 civarında...
Tüm okulların hepsinde de 2 dal okutuluyor (Web tasarım ve Veritabanı). Sadece 1 tanesinde Teknik servis dalı var o da 12 kişilik 1 sınıf(bu yıl açıldı).
Hepimiz biliyoruz ki mezun ettiğimiz öğrencilerin %80'den fazlası kendi alanında/dalında iş yapamayacak. Ve biz sürekli aynı 2 dalda o kadar çok öğrenciye eğitim vermeye inatla devam etmek durumunda kalıyoruz.
Bence mevcut olan 4 dala ek olarak yeni dallar eklenmeli. Mesela ilk aklıma gelen "Bilgisayarlı tasarım" dalı, gibi...
Çocukların bir kısmını tasarımcı olarak yetiştirmek (hepsini veritabanı veya web programcısı olarak yetiştirmek yerine) daha akıllıca bir yöntem olmaz mı?
Örneğin; Öğrencilerimizin bir kısmı mezun olduğunda bir nebze de olsa Autocad (Siverlight yerine bunu öğrenip anlatmayı yeğlerim), Solid v.b. tarzı programlar bilse ve gerekirse bunları meslek edinebilse...
Saygılarımla...
..
hocam megep işin TASARIM kısmını Grafik Alanına, teknik çizim kısmını ise Makina Alanına vermiş. o yüzden böyle bir dal eklemek günümüz bürokrasisinde İMKANSIZ.
Bu arada konu bahanesi ile makina teknolojileri alanı derslerini inceledim. adamlar CAM programları da görüyor, endüstriyel tasarım da, programlamada.

ders konusuna gelince TEKNİK SERVİS dalı maalesef bilgisayardan çok elektronik ağırlıklı bir müfredata sahip, bunda bu dalın megepin ilk yıllarında elektrik - elektronik teknolojileri altında düşünülüp sonradan bilişim teknolojileri alanına dahil edilmesinin büyük payı var.
web tasarım ve veri tabanı olayına gelince; üniversitelerin 2 yıllık bölümlerini incelediğinizde hepsinin programlama ağırlıklı olduğunu göreceksiniz. bizim öğrencilerde bu okullara sınavsız geçiş yaptıklarına göre verilen eğitim bir nevi myo ya hazırlık gibi oluyor.
işin piyasa (işletme) yönüne gelecek olursak; 10. sınıfta verilen BTT dersi müfredatından sonra MERAKI OLAN öğrenci zaten bilgisayar konusunda bilmesi gerekeni kendi araştırmasıyla öğreniyor. BTT dersinde format atmayı öğrenen bir çok öğrencimin mahallelerinde tanıdık - eş dosta 20 - 30 liraya format atıp program yüklediklerine çok şahit oldum. bu işi yaparken de ihtiyacı olan ekstra bilgiyi öğretmenlerine sorarak zaten öğreniyor. dolayısıyla piyasanın ihtiyacı olan teknik servis bilgisi bilgiden çok merakla alakalı olarak sahip olunuyor.
Ayrıca sizi bilmem ama istanbulda teknik servis işlerini genelde bilgisayar eğitimi almamış ALAYLI diyebileceğimiz kişiler yapıyor. bizim yetiştirdiklerimiz ise GENELDE kasa taşıyıp paketleme yapıyor. Birde programlama ve web tasarım konusunda staj ve iş imkanı daha fazla. bilgisayar firmalarına, bankaların bilg işlem merkezlerine, gazte - dergi tasarımı yapan grafik ajanslarına, reklam firmalarına, araştırma şirketlerine vb... bir çok farklı alanda staj ve iş imkanı bulabiliyorlar.

hocam bu konuyu eğitim bölgenizin zümre başkanları toplantısında açarsanız daha verimli olur.

grafik tasarım dalı gibi bir dal olsa iyi olur elbet.

Bence Ethical hacking gibi bilgisayar sistemlerinin güvenliğiyle alakalı bir dal olmalı...

android programlama olmalı. Mobil programlama adı altında falan.

android programalama ders olarak veritabanı dalı altında zaten 1-2 sene içinde olacaktır..
html5 lede web tasarım dersi tanısır yakında

buyukbalkan' Alıntı:
Saygılarımla...

Hocam şuan yürütülen bir proje var MEsleki Teknik eğitim genel müdürlüğünün METEK(Mesleki teknik eğitimde kalitenin geliştirilmesi projesi) Bu projenin eğitim ayağında müfredat çalışmaları yapılıyor bunlardan 2 tanesine katıldım düşünülen dallar Yazılım geliştirici ve Bilgisayar donanım elemanı diye iki dal üzerinde Yeterlilik tabloları ve ders bilgi formları hazıarlanıyor. Talim terbiyeden geçerse yeni dallar olarak açılacaktır.

hocam fikir güzel de,,
sizin nasıl 2000 öğrenci var hem de ilçe diyorsun onu anlamadım...maşaallah..

Geri