Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak hangi seçeneği tercih edersiniz?

Kodla Büyü

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak hangisini tercih edersiniz?

• Ortaokulda tüm sınıflarda haftalık 2 saat zorunlu BTY dersi olması

Oy: 174 25.1%
  • BTR Öğretmenlik görevlendirmelerinin senelik olarak yapılması

Oy: 17 2.5%
  • Alan değişikliği yaparak farklı bir branşa geçmek

Oy: 177 25.5%
  • Liselerde 9. ve 10. sınıflarda zorunlu Programlama derslerinin olması

Oy: 79 11.4%
  • Okullarda BTR Öğretmenlik kadrosunun açılması

Oy: 246 35.5%

• Kullanılan toplam oy
    693
  • Anket kapatılmış .
Yeni Eğitim ve Öğretim dönemi başlamadan önce anketteki seçeneklerin oy oranlarında değişim olur mu acaba...
  1. Ortaokulda tüm sınıflarda haftalık 2 saat zorunlu BTY dersi olması
    oy sayısı 127
    26,9%

2. BTR Öğretmenlik görevlendirmelerinin senelik olarak yapılması
    oy sayısı 14
    3,0%

3. Alan değişikliği yaparak farklı bir branşa geçmek
    oy sayısı 114
    24,2%

4. Liselerde 9. ve 10. sınıflarda zorunlu Programlama derslerinin olması
    oy sayısı 60
    12,7%

5. Okullarda BTR Öğretmenlik kadrosunun açılması
    oy sayısı 157
    33,3%

Okullarda BTR Öğretmenlik kadrosunun açılması...ben seni fbtr yapmam diyerek aba altından sopa gösteren müdürlerin insiyatifine bırakılmamalı...Bu branşa ve öğretmenliğe dair her şeyden tiksinmiş haldeyim.

Son düzenleme:
Okullarda BTR Öğretmenlik kadrosunun açılması ama "tahta bekçiliği" nden çok, gerçekten de bilişim teknolojileri konusunda idare, öğretmen, öğrenci hatta velilere rehberlik yapılması

zorla veriyorlar yanlış cümle olur, vermek isiyorlar ama bende almak istemiyorum, problem çıkıyor, yönetmelik nettdeğil, yönetmelikte nöbet sınıf verilemez diyor sonra tereddüt edilen hususlar diyor, istiyorsa verilebilir diyor sonra gelde uğraş.

Pazartesi gününe göre, ankette yeni kullanılan ve değiştirilen oylar sonucunda:

-Alan değişikliği yaparak farklı bir branşa geçmek

-Okullarda BTR Öğretmenlik kadrosunun açılması
seçeneklerinin oy yüzdelerinde artış olmuş.

Okullarda btr kadrosunu isteyen arkadaşlar 9-3 öğretmen görünümlü tekniker olmaya razı anlaşılan , dersin önemi artmadığı sürece her şey boş , onlarda anlıyorum tüm umutlarını yitirmiş

Okullarda btr kadrosunu isteyen arkadaşlar 9-3 öğretmen görünümlü tekniker olmaya razı anlaşılan , dersin önemi artmadığı sürece her şey boş , onlarda anlıyorum tüm umutlarını yitirmiş
Dersin önemi diye bir şeyin olmayacağını herkes görüyor hocam. O yüzden emekli olana kadar kendini kurtarmak istiyor arkadaşlar.

BT sınıfı ve/veya Robotik Kodlama sınıfı olsa bile BT Rehber Öğretmenliği görevi yürüten öğretmenlerin ayrı bir odası olmalı mı?
İlk kez ayrı bir BT Rehber Öğretmen odası olması; öğretmen, öğrenci ve velilerin gözünde ilk başlarda;
İdare odası, Rehber Öğretmen odası, Memur odası veya Teknisyen odasından hangisine daha yakın bir izlenim yaratır.

günümüzde her okulun en az 1 adet bilişim öğretmeni normu olmalı. Tüm teknik işleri az çok bilgisayar bilen öğretmenlere yıkarak daha fazla gidilemez.

Tek şubeli okullarda norm fazlası olmadan çalışabilmek için kadro şart, madem dersimi o kadar "önemli" Türkiye'nin tüm okullarında kendi branş öğretmenleri tarafından verilmeli değil mi? Aksi taktirde Bilişim dersi deyince çocukların aklına oyundan başka birşey gelmez ve "önemi" farkedilmeyen dersimiz iyice itibar kaybeder.

Ne meraklıymışız öğretmenin görevi olmayan işlere... Ben ve benim gibi düşünenlere başka branşlara geçiş hakkı verselerde biz de kurtulsak siz de... Biz öğretmenligimize devam etsek sizde teknisyenliginize, pardon bt rehberliğinize...

beni alın.. alın beni.. yoruldum.. yok mu başka bransa otomatik geçiş.. su ürünleri falanda olur gerçekten..

Kullanılan 562 oy sonucunda oluşan 23.08.2021 tarihli anket sonucu:
  1. Ortaokulda tüm sınıflarda haftalık 2 saat zorunlu BTY dersi olması
    oy sayısı 150
    26,7%

2. BTR Öğretmenlik görevlendirmelerinin senelik olarak yapılması
    oy sayısı 17
    3,0%

3. Alan değişikliği yaparak farklı bir branşa geçmek
    oy sayısı 141
    25,1%

4. Liselerde 9. ve 10. sınıflarda zorunlu Programlama derslerinin olması
    oy sayısı 66
    11,7%

5. Okullarda BTR Öğretmenlik kadrosunun açılması
    oy sayısı 188
    33,5%

Ne meraklıymışız öğretmenin görevi olmayan işlere... Ben ve benim gibi düşünenlere başka branşlara geçiş hakkı verselerde biz de kurtulsak siz de... Biz öğretmenligimize devam etsek sizde teknisyenliginize, pardon bt rehberliğinize...

Bu cümlelerden sadece "empati" kuramadığınız anlaşılır. İnşallah bir köy okuluna tayininiz çıkmaz da düz maaşla ailenize bakamadığınız için "BTR" olmak zorunda kalmazsınız.

Bu cümlelerden sadece "empati" kuramadığınız anlaşılır. İnşallah bir köy okuluna tayininiz çıkmaz da düz maaşla ailenize bakamadığınız için "BTR" olmak zorunda kalmazsınız.
Farkımız şu... Ben de yıllardır mecburen BTR oluyorum. Ama hiç bir zaman mesleğim olsun demedim. Anlaşılmıştır umarım.
Şunu yazmadan da geçemeyeceğim. Siz beni empati kuramamakla suçluyorsunuz. Siz benim yerime istemediğim bir kadroyu isteyerek bencillik yapmış olmuyor musunuz?

Farkımız şu... Ben de yıllardır mecburen BTR oluyorum. Ama hiç bir zaman mesleğim olsun demedim. Anlaşılmıştır umarım. Şunu yazmadan da geçemeyeceğim. Siz beni empati kuramamakla suçluyorsunuz. Siz benim yerime istemediğim bir kadroyu isteyerek bencillik yapmış olmuyor musunuz?

BTR bir görevlendirmedir, isteyen mecbur kaldığı için talep eder, isteyen zevk aldığı için talep eder. Madem ki öğretmenlik için yanıp tutuşuyorsunuz, niye BTR olmak yerine bağlı olduğunuz il/ilçe deki Bilişim Teknolojileri öğretmeni olmayan okullarda ders tamamlama yapmıyorsunuz?

Aramızda mesleğini severek yapan, yapmak zorunda bırakılan (28 şubat mağdurları) veya yapmak zorunda olan bir çok meslektaşım mevcut. Sorun kimin neye "meraklı" olduğu değil, ortada mesleği gerçekleştirmek için maddi ve manevi bir ortamın olmamasıdır. Meslektaşlarım kendi hayatları idame etmek için var olan en iyi alternatifi değerlendirmeleri kadar doğal bir sonuç da yoktur.

Bu arada merak etmeyin, eğer BTR kadrolaşırsa (ihtimal olarak düşük buluyorum) ki isteye ve belli şartlara bağlı olur, BTR kadrosuna geçenlerden dolayı boşa çıkacak derslere isterseniz girebilirsiniz.

BTR bir görevlendirmedir, isteyen mecbur kaldığı için talep eder, isteyen zevk aldığı için talep eder. Madem ki öğretmenlik için yanıp tutuşuyorsunuz, niye BTR olmak yerine bağlı olduğunuz il/ilçe deki Bilişim Teknolojileri öğretmeni olmayan okullarda ders tamamlama yapmıyorsunuz?

Aramızda mesleğini severek yapan, yapmak zorunda bırakılan (28 şubat mağdurları) veya yapmak zorunda olan bir çok meslektaşım mevcut. Sorun kimin neye "meraklı" olduğu değil, ortada mesleği gerçekleştirmek için maddi ve manevi bir ortamın olmamasıdır. Meslektaşlarım kendi hayatları idame etmek için var olan en iyi alternatifi değerlendirmeleri kadar doğal bir sonuç da yoktur.

Bu arada merak etmeyin, eğer BTR kadrolaşırsa (ihtimal olarak düşük buluyorum) ki isteye ve belli şartlara bağlı olur, BTR kadrosuna geçenlerden dolayı boşa çıkacak derslere isterseniz girebilirsiniz.
Ben öğretmenim. BTR olmak için öğretmen olmadım. Bir türlü anlaşılamasa da tekrar ifade ediyorum mecburiyet başka içimizde bazılarının(bakın özellikle siz demiyorum) BTR aşkıyla yanıp tutuşması, öğretmenliğe tercih etmesi başka!

Ayrıca BTR nin en iyi alternatif oluşu size göre... Ya başkalarına göre en iyi alternatif değilse? Hani "empati" kurabiliyorsunuz ya özellikle yazma gereği hissettim.

Mesleğin gerçekleştirilmesi için "manevi" ortamın oluşmamasının ana aktörlerinden birisi BTR aşkıyla yanıp tutuştuğu için 3-4 saatte olsa dersini ciddiye almayan dersin ortasında çıkıp teknik sorun çözmeye koşan, dersinde nasıl olsa sınavda çıkmayacak naralarına beyaz bayrak çeken, idareye, veliye direnmeyen BTR aşıklarıdır. Onlar nedeniyle her gittiğimiz yerde atama alanımla alakası olmayan işler öğretmenliğimin bir parçasıymış görüşüyle mücadele etmek zorunda mıyız?

Sonuç olarak benim ilk mesajımdaki beni bencillikle suçladığınız noktaya "seçenek sunulsa biz öğretmenliğimize devam etsek sizde teknisyenliğinize, pardon bt rehberliğinize...- BTR kadrolaşırsa ki isteye ve belli şartlara bağlı olur" geldiğimize göre neden bu kadar kelime kalabalığına ihtiyaç duyduk, neden en başta ben bencil(empati kuramayan) oldum anlamlandıramasam da
BTR kadrosuna geçenlerden dolayı boşa çıkacak derslere isterseniz girebilirsiniz.
BTR aşıkları ile yollarımız ayrıldıktan sonra derslerden, okullarda öğretmen olarak görülmekten keyif alacağımdan emin olabilirsiniz. O yüzden böyle bir kadro açılması ve isteğe bağlı olmasını hatta geri dönüşün mümkün olmamasını canı gönülden istediğimden emin olabilirsiniz. Bunun bencillik ile suçlandığım eleştiri içeren ilk mesajımdan da açık/net anlaşıldığından eminim.

Son düzenleme:
591 oy kullanılmış. Beklediğimden daha fazla sayıda katılım oldu. İlk kullanılan oylar sonrasında oluşan yüzdelerde, önemli değişiklikler olmadı gibi...

Haftada 50 saat dersimiz olsa da o akıllı tahtalara idare bilgisayarlarına ona buna bize baktıracaklar ben ona kanaat getirdim artık bari görev yanımız madde madde yazsa ve bunun dışında asla birşey yapmayacaklardır dese ve rehber öğretmenler gibi otomatikman okulda olsak yok görevlendirmeydi bilmemneydi olmasa. Ya okullara teknisyen verilsin biz sadece derse girelim yada öyle ri olmayacaksa adam gibi btr olalım

arkadaşlar dersimiz sınavlarda soru olarak çıkmadığı sürece zorunlu 3 saat bile olsa değer verilmeyen önemsiz bulunan bir ders ve branş olarak görülmeye devam edeceğiz.ne yazık ki...

Bence Bilişim Teknolojileri dersinin ilk ve ortaokullardan- Anadolu ve Fen liselerinden (Meslek Liselerinde arttırılmalı ) kesinlikle kaldırılması gerekiyor, bunun yerine btr kadrosu olmalı olmuyorsa otomatik olarak isteyen mebbis üzerinden başvurup görevlendirilmesi lazım. (her 3 ayda bir yazışmalarla, okul idaresinin istediği kişileri getirme çabaları ve ayak oyunlarıyla ve saçmalıklarla cebelleşmenin ortadan kaldırılması için)
isteyene de bir kereye mahsus istediği branşa geçme hakkı verilmesi lazım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence Bilişim Teknolojileri dersinin ilk ve ortaokullardan- Anadolu ve Fen liselerinden (Meslek Liselerinde arttırılmalı ) kesinlikle kaldırılması gerekiyor, bunun yerine btr kadrosu olmalı olmuyorsa otomatik olarak isteyen mebbis üzerinden başvurup görevlendirilmesi lazım. (her 3 ayda bir yazışmalarla, okul idaresinin istediği kişileri getirme çabaları ve ayak oyunlarıyla ve saçmalıklarla cebelleşmenin ortadan kaldırılması için)
isteyene de bir kereye mahsus istediği branşa geçme hakkı verilmesi lazım.
Hocam ben tam tersini düşünüyorum, kesinlikle 4. sınıftan itibaren bilişim dersleri olmalı, benim çocuk 2. sınıfa gidiyor, kodlama diye kitap da var setin içinde, bilgisayarın b'si yok desek yanlış olmaz, sadece matematik ve mantık. Bu çocuklar evinde bilgisayar yoksa, bilgisayar okur yazarı olamayacaklar, lisede bilişim bölümü dışındakiler bilgisayar derslerinde çok zorlanacaklar ve zorlanıyorlar, işletmeye gidince işletme yetkilisi haklı olarak sitem ediyor, "hocam bunlar hiç mi excelde bir şey yapmadılar" diye. Geçen sene yanımdaki (ben ortaokuldayım şimdi) stajyerin excel bilgisi bizim derste ortaokulda öğrettiğimiz kadardı. Bir yerlerde çok büyük sıkıntı var bilişim eğitiminde, biz ders kaldırılsın dersek çok daha kötü öğrencilerle karşılaşacağız. En azından eskiden messengerlar varken bilgisayar aldırıp iyi kötü kullanabiliyordu imkanı olan, şimdi telefon ve tablet yüzünden o da yok. Tablet ve telefonlar maalesef bilgisayarın yerini hâlâ tutamıyor, boşuna tablet pcleri çıkarmadılar. Neyse, yine yazarız, bu konu önemli.

• Beğen
Tepkiler: omd
Geri