Bilişim Sınıfı Oluşturma - Fikir ve Tavsiyeler

Kodla Büyü

julian41

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Ben de birçok zümrem gibi mesleğimin ilk 2 yılında bilişim dersini BT sınıfı olmadan işlemek durumunda kaldım.

Ancak bu sene yani 3. yılımda; BT sınıfı kurma çabalarıma destek veren en başta zümrem olan sevgili eşim ve bu konuda sağolsunlar desteğini esirgemeyen idarem ile birlikte sıfırdan bir bilişim sınıfı kurmayı başardık şükürler olsun ki...

Bunu da benim gibi bu isteği içinde taşıyan arkadaşlara örnek olması ve kimi konularda fikir verebilmek amacıyla paylaşmak istedim..

BT sınıfını oluşturabilmek için başta en temel engel, okulda boş sınıfın ya da şube açılmamış olan herhangi bir odanın vs. olmamasıydı.

Sonunda "sınıf" bulamayınca, fen malzemelerinin tutulduğu, yani aslında depo olarak kullanılan yeri temizleyip, tadilattan geçirip kullanmaya karar verdik. Buradaki sıkıntı odayı temizlemek vs. değil, bu odanın diğer sınıfların büyüklüğüne göre oldukça ufak ve dolayısıyla sınıf mevcutlarımıza göre çok çok dar bir alan olmasıydı.

Oda temizlenip, boyası badanası, kapı yeri( diğer sınıfın içinden geçiliyordu-kapının koridora alınması vb.) tadilatlardan sonra sıra bilgisayar masalarını koymaya geldi. Başka okullardan bilgisayar malzemelerinin yanında bilgisayar masaları da bulmuştuk. Ancak bunları odaya koysak, bu sefer sandalye koymaya dahi yer kalmıyordu. Biz de sıra koymaya karar verdik, ve hatta güvenli olsun diye de sıraları yere ve duvarlara kaynakladık.

Yer çok dar olduğu için kasaları sıraların altına koyduk.

Yer ayarlanınca diğer ana sorun bilgisayarlardı :D Başka okullardan topladığımız Exper kasaların hiçbiri açılmıyordu. ( Kronik şişen kondansatörler sorunu )

Şişen kondansatörler için en başta kendimiz lehim makinesi ile uğraştık ancak ısı yeterli olmadığı için sanırım beceremedik o işi. Sonunda bir elektronikçi ile anlaşarak kondansatörleri değiştirdik. ( Kondansatörleri öncesinde internetten sipariş etmiştik, 11 kasa için yaklaşık 40-45 tane söyledik garanti olsun diye)

Çok şükür kasalar da hallolmuştu. Sınıf dar olduğu için kasaları sıraların altına koyduk, sıraların üstünde sadece monitörler duracaktı. 1 bilgisayara 2 hatta 3 öğrencinin oturacağını hesap edince, zaten bu durum şart oluyordu. Kendi öğretmen bilgisayarım için memleketten masaüstümü yollattım, diğer bir kaç kasa da yine memleketten hayır sever eş,dost, esnaftan geldi... Onları daha fazla monitörümüz olmadığı için henüz sınıfa ekleyemiyoruz..

Sınıfın sol tarafında duvar ile sıra arasında duvarın şeklinden dolayı boşluk kalıyordu. Bu sayede kasaya giden vga, klavye, mouse, güç kablolarını vs. rahatlıkla o aradan geçirebildik . Ama sağ tarafta sıraları duvara sıfır kaynaklatmıştık. O yüzden sağ taraftaki sıralara yuvarlak delik açtırdık. ( Bu şekilde matkap ucu var, usta direk ucu takıp 15-20 dakikada her sıraya iki adet bu deliklerden açtı)

Bu şekilde 11+1' lik bir sınıf oluşturmuş olduk. Daha sağlam kasamız var, monitör bulabilirsek sayıyı artırabileceğiz inşallah :) Şimdilik son hali bu şekilde:

Projeksiyonu tavana monteletemedim henüz, şimdilik öğretmen masasından yansıtıyorum.. Daha eksiklikler var tabi, inşallah zamanla bitireceğiz..

Bu platformdan pek çok konuda fikir aldım, alıyorum. Ben de bu çalışmadan faydalanan arkadaşlarımız olur umuduyla bu paylaşımı yapıyorum.
Her zümremin en kötü böyle; ama temennim çok daha iyi ve donanımlı BT sınıflarında dersini işleyebilmesi dileğiyle...

Ekli dosyalar

• IMG_20151211_142332.jpg
    IMG_20151211_142332.jpg
    179.4 KB · Görüntüleme: 1,222
  • IMG_20151211_142340.jpg
    IMG_20151211_142340.jpg
    95.7 KB · Görüntüleme: 1,211
  • 3.jpg
    3.jpg
    185.8 KB · Görüntüleme: 1,210
  • 4.jpg
    4.jpg
    159.1 KB · Görüntüleme: 1,208
  • 2.jpg
    2.jpg
    145 KB · Görüntüleme: 1,213
  • 1.jpg
    1.jpg
    190.9 KB · Görüntüleme: 1,212
hocam harika emeğiniize sağlık gerçekten emek verilmiş belli. fakat sıra yerine ucuz oturaklar var plastik onları kullanmanı öneririm çünkü sıralar bitişik olmuş öğrencinin girip çıkması biraz zor olur. tebrikler.

emeginize saglık hocam bende az ama 10 bilgisayarlık sınıf kurcam 2. Dönem. Sınıflarımız çok kalabalık olsada hiç olmamasından iyidir. Sıralara delik açma işi gerçekten iyi olmus . Tebrik ederim iyi çalışmalar dilerim

cuneytpolat87' Alıntı:
hocam harika emeğiniize sağlık gerçekten emek verilmiş belli. fakat sıra yerine ucuz oturaklar var plastik onları kullanmanı öneririm çünkü sıralar bitişik olmuş öğrencinin girip çıkması biraz zor olur. tebrikler.

Evet hocam dediğiniz gibi sınıfa giriş çıkışlar ve yerleşmeler sıralar yüzünden biraz zor oluyor.

Tabure almak okula yine masraf çıkaracak, o yüzden onu da şimdilik erteledim. Sıralarla devam edeceğiz gibi. Bütçe olursa tabureyi de düşüneceğim :) Teşekkür ederim tavsiyeniz için :idea:

emeğinize sağlık hocam :alkis:

sıraların kalem koyma yerini özellikle mi iç tarafa yerleştirdiniz?

İmkanlar ne kadar olumsuz olursa olsun demekki isteyince yapılabiliyor, ellerinize, yüreğinize sağlık hocam!..
Hocam hangi şehirde hangi okul elimizden birşeyler gelir bizde katkı yaparız belki!..

Hocam elinize sağlık, Her şey çok güzel olmuş, Bu imkan şartlar içinde elinizden gelenin en iyisini yapmışsınız.
Öğrencilerin oturup kalkması problem olacak gibi ama idare edilebilir.
Öğrenciler kışın botlarıyla sınıfa çamur taşıyorlar, çamur kuruyunca toz oluyor. ve ayaklarının altına koyduğunuz i.in kasaları sık temizlemeniz gerekebilir.

waa' Alıntı:
emeğinize sağlık hocam :alkis:

sıraların kalem koyma yerini özellikle mi iç tarafa yerleştirdiniz?
Evet hocam onu bilinçli yaptık.

Birinci sebebi, monitörler duvara yakın konacağından, sıraların kalem yeri monıtörlerin dengesini bozabilirdi.

Yine sıralar dar olduğu için klavye kayabilir ama o kalem yeri bir nebze klavyeyi de tutar diye düşündük.

Ayrıca şu da var, sıralar normal konduğunda öğrenci ayağının tarafında olan kısım daha dar, demirin böldüğü diğer taraf daha geniş oluyor. Ama sırayı ters çevirince hem kasa o daha dar olan boşluğa tam sığıyor, hem de çocuklar ayaklarını uzatma ihtiyacı hissetmeyip kasaya vurmuyorlar.

gokhanbicer' Alıntı:
Hocam elinize sağlık, Her şey çok güzel olmuş, Bu imkan şartlar içinde elinizden gelenin en iyisini yapmışsınız.
Öğrencilerin oturup kalkması problem olacak gibi ama idare edilebilir.
Öğrenciler kışın botlarıyla sınıfa çamur taşıyorlar, çamur kuruyunca toz oluyor. ve ayaklarının altına koyduğunuz i.in kasaları sık temizlemeniz gerekebilir.

Evet o sorun da var :)
Dediğiniz gibi kasalar tozlanıyor, harap oluyor yerde biraz aslında.. Şu geldi geçen gün aklıma; kasaların dışını kaplamak için çıtçıt patlayan hani şu baloncuklu şeffaf malzeme ile sarmayı düşündüm hatta dün aldım. Ama görüntüsü nasıl olur kötü durur mu diye düşünmüyor değilim.

Bu konuda başka fikir veren hocam olur belki :roll:

uyelik269' Alıntı:
İmkanlar ne kadar olumsuz olursa olsun demekki isteyince yapılabiliyor, ellerinize, yüreğinize sağlık hocam!..
Hocam hangi şehirde hangi okul elimizden birşeyler gelir bizde katkı yaparız belki!..

Hocam teşekkür ederiz, siz de sağolun.. Ağrı'da görev yapıyorum, yardım etme imkanınız var ise seve seve ister ve kabul ederiz. :oops: :)

:alkis:
Fazla kablo kalabalığı yok ama yine de deliklerden gelen kabloları kablo bağı (cırt deniyor herhalde) ile toparlayabilirsiniz.

Ellerinize emeğinize sağlık hocam. İnsan yapmak istedikten sonra her şeyi başarıyor. Tebrik ederim.
Duvar kısmına gelen monitörleri duvara asarsanız klavye için yer açılır diye düşünüyorum. Önceki okulumda monitörleri duvara sabitlemiştik güzel olmuştu.

HOCAM ELİNİZE SAĞLIK İMKLANLAR DAHİLİNDE HARİKA OLMUŞ AMA BİR SORUM VAR LABORATUAR DA ÇIKACAK BİR YANGIN VE ELEKTRİK ÇARPMASI DURUMUNDA SORUMLU KİM OLACAK ŞİMDİ

Geri