Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNE ULUSLARARASI DESTEK

Konu, 'Eylemler ve Grup Faaliyetleri' kısmında tefbilişimci tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. tefbilişimci

  tefbilişimci Üye

  Kayıt:
  11 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  20
  Beğeni:
  0
  http://www.youtube.com/watch?v=QJyI0RG9IlY&feature

  Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri kendilerinin ve ülkelerinin geleceği için seslerini her yerde duyurmaya devam ediyorlar. Eğitimde Fatih Projesinin önemine de dikkat çekerek kamuoyunu sürekli sosyal medya, mailler, basın bildirileri ve imkânları dâhilinde bilgilendirici çalışmalar yapmaya çalışıyorlar. Çünkü bu sorun sadece onları değil ülkemizin geleceğini de ilgilendiriyor.

  Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin seslerini duyurma çabasına bir destek de İstanbul da bulunan turistlerden geldi.


  Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı hocamıza, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin hocamıza ve Talim Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Emin Karip hocamıza çağrımızdır:

  • Okullarımız da Teknolojinin gerçekten etkin bir şekilde kullanılabilmesi için başka branşlara verilen 100 saatlik BTR kursları kapatılmalı, bu işin ehli olan Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri için BTR normu açılmadır.

  • Türkiye’nin Bilişim Teknolojileri geleceği içinse; Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi her kademede zorunlu olmalıdır. Ancak bu şekilde küçük yaştan çocuklarımız programlama ile tanışıp yazılım ve teknolojiyi yalnızca tüketen bir nesil değil; üreten bir nesil de yetiştirilmiş olunur.

  ''Gelecek Bilişimle Gelecek"
   
 2. mavi85

  mavi85 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  21 Ekim 2009
  Mesajlar:
  953
  Beğeni:
  4
  hocam şu anki BTR Öğretmenliği diğer branş öğretmenlerine değil, 100 saatlik kurslar kapatılıp hepsi bilişim öğretmenlerine verilse bile ilk atama kontenjanına hiç etkisi yok. Çünkü BTR öğretmenliği 6 aylığına geçici olarak görevlendirmeyle yapılıyor, isteyen bt öğretmenleri yapıyor, bir norm değil yani, zaten ders sayısı şartı da aranmıyor, o yüzden okulda bilişim öğretmeni kadrosu oluşturmuyor, bilişim öğretmeni normu oluşturmuyor, YEĞİTEK yetkilileri her okulda BTR normu olması için başvurmuş ama MALİYE reddetmiş.

  İşin özü: ilk atama kontenjanının artması için:
  1. Ya bt dersinin her kademede zorunlu olması lazım(çünkü okula bt öğretmenliği normunu ders sayısı getiriyor, btr görevlendirmesi değil)
  2.Ya da BTR öğretmenliğinin görevlendirmeyle değil, Psikolojik Rehber Öğretmenleri gibi belirli sayıda öğrencisi, sınıfı olan okullarda BTR kadrosunun, normunun oluşturulması ile yapılması lazım.

  Yoksa diğer branş öğretmenleri 100 saatlik kurs alıp BTR öğretmenliği ile görevlendirilmiş, bunun ilk atama kontenjanına hiç zararı, etkisi yok, çünkü bu bir görevlendirmedir, ders sayısına bakmadan geçici olarak 6 aylığına yapılan bir iştir, bir norm veya kadro değildir. Bir okulda BT Öğretmeni için norm veya kadro;

  -ortaokullarda:
  *Köy okulu ise en az 6 saat bt dersi var ise 1 adet BT öğretmeni normu verilir
  *İlçe ya da il merkezinde ise 15 saate bir norm verilir, 42 saate 2 norm, 42 den sonra eğitim bölgesi okulları dikkate alınarak üzerine her 21 saate 1 adet BT Öğretmeni normu verilir. Ama 42 den sonra +15 saat olmuşsayani 57 saat olmuşsa ve bu 15 saat ders tek okuldaysa o okula da norm verilir.

  Yoksa örneğin bizim okulda her yıl Eylül ve Ocak ayında 6 aylık görevlendirmeyle BTR öğretmeni görevlendirildi diyelim, bu bir fizik öğretmeni de olabiliyor veya matematik öğretmeni de, bu bir bt öğretmeni kontenjanını, bt dersi sayısını veya normunu etkilemiyor. Ha nolur BTR öğretmenliği okulda bir kadro olur(Psikolojik Rehber öğretmenliği gibi) o zaman ilk atama kontenjanına yansıtılır.

  1. Okuldaki ders sayımızın arttırılmasından sorumlu MEB birimi: TTKB
  2. BTR öğretmeniğini kadroya, norma dönüştürebilecek MEB birimi: YEĞİTEK aracılığı ile Maliye Bakanlığı izni ile (YEĞİTEK her okula derse kabul etmez tabi 16 dersliği olan 400 öğrencisi olan gibi sınırlama getilirilirse maliye kabul edebilir)

  Ha bu arada 6. 7. ve 8. sınıflarda 2006'ya kadar zorunlu olan BT dersimiz bu yıldan sonra kademeli olarak azaltılıp diğer derslere özellikle İngilizce'ye kaydırılmıştır, çünkü TTKB BT dersini azalttığı yıllarda İngilizce dersini arttırdı hep, yani bizim dersimiz İngilizce için kurban seçildi diye düşünüyorum, İngilizce 4., 5., 6., 7.,8., 9., 10, 11., 12. sınıflarda zorunlu şu anda çok da yeterli aslında. Bunun etkisini ilk atamalarda ve iller arası yer değiştirmelerde görüyoruz,

  İlk atamalarda İngilizce öğretmeni kontenjanı fazla oluyor, iller arası ve il içi atamalarda da istedikleri okula çok rahat gidebiliyorlar, çünkü 4. sınıftan 12. sınıfa kadar her yer ingilizce dersi kaynıyor, ama bizim bt dersi sadece 5 ve 6. sınıflarda o da 2'şer saat . Bu ders sayısı bırakın ilk atamayı mevcut BT öğretmenleri için bile yetersiz çünkü şu anda ders sayısının azlığından bir çok BT öğretmeni norm fazlası, bazıları ders saatini doldurmak için 2,3 okula gidiyor. Çünkü zamanında 3 kademede (6,7 ve 8. sınıflarda) zorunlu iken ona göre alım oldu, ama şu an dersimiz 2 kademede(5,6. sınıf) zorunlu, bu yüzden bir çok BT öğretmeni norm fazlası oldu. Bir kademede daha örneğin 7. sınıflarda tekrar zorunlu olması durumunda ilk atama kontenjanına etkisi olacaktır ve bir çok mevcut bt öğretmeni de norm fazlası olmaktan kurtulacaktır.
   
 3. ramo87

  ramo87 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  435
  Beğeni:
  0
  :++: :++: :++:
   
 4. Bote Hakan

  Bote Hakan Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.220
  Beğeni:
  5
  :alkis: :alkis: :alkis:
   
 5. elrond

  elrond Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.626
  Beğeni:
  88
  mükemmel bir reklam....teşekkürler hazırlayanlara...
   
 6. sözbende

  sözbende Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2010
  Mesajlar:
  569
  Beğeni:
  4
  Ellerine emeğine sağlık Nabi hoca duysa artık :++:
   
 7. s_kajmeran

  s_kajmeran Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.779
  Beğeni:
  59
  :+1: :+1:
   
 8. typhoon

  typhoon Site Gezgini

  Kayıt:
  24 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  85
  Beğeni:
  0
  Tebrikler... güzel bir çalışma olmuş.
   
 9. cavzer

  cavzer Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  129
  Beğeni:
  0
 10. susudes

  susudes Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  210
  Beğeni:
  0
  çok beğendim harika olmuş :alkis: :++:
   
 11. SeA_

  SeA_ Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  508
  Beğeni:
  23
  Mükemmel, konuyla alakalı olmayan mesaj rapor edilemedi çünkü zaten bildirim yapılmış
   
 12. meptasarim

  meptasarim Site Gezgini

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  74
  Beğeni:
  0
  Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Çocuklarımızı bilişimin bilinçsiz kollarına bırakmayalım.
  Teşekkürler...
   
 13. volkankey

  volkankey Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  3 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.676
  Beğeni:
  66
  sayfamda da paylaştım gerçekten iyi çalışma
   
 14. camse33

  camse33 Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2014
  Mesajlar:
  3
  Beğeni:
  0
  :tr: :tr: :tr: :tr:
   
 15. yasarcan

  yasarcan Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2007
  Mesajlar:
  914
  Beğeni:
  0
  Geleceğimiz söz konusu arkadaşlar, bırakın yeni normları mevcutlarımız bile norm fazlasıyız.
  Bu işin çözümü okullara BTR normu verilmesi değil (zaten her yıl 6 aylık periyotlarla btr görevlendirmesi yapılıyor, isteyen btr olmaya devam etsin), dersin öneminin anlaşılarak derslerin zorunlu olmasından geçiyor. Burada bizlere çok ciddi iş düşüyor stracth ve bunun gibi programlar çok büyük bir fırsat bu sayede ciddi anlamda farkındalık oluşturup sesimizi duyurabiliriz. Çağımız bilişim çağı, yazılım ve kodlama çağı...
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal