Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Bilişim Öğretmenleri İstifa Ediyor Haberi

Konu, 'Her Telden' kısmında yağmurtan tarafından paylaşıldı.


 1. yağmurtan

  yağmurtan Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Aralık 2011
  Mesajlar:
  208
  Beğeni:
  1
  Bizler ÖĞRETMEN olmayı istedik ve üniversitede de ÖĞRETMEN olarak yetiştirildik ancak; MEB bizim derslerimizi kaldırarak ve ZORUNLU Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmeni yaparak bizleri TEKNİK SERVİS ELEMANI na dönüştürdü ve şu anki uygulamaları ile bunun kalıcı olacağını gösteriyor.

  Devamını Oku: http://www.personelmeb.net/ozluk-haklar ... z1w6kcey4l
  Dersimiz 2006 yılından önce müfredata zorunlu ve 2 saatlik olarak girmiştir; 2006 yılında dersin zorunluluğu kaldırılmış seçmeli hale getirilmiş ve ilköğretim II.kademede ders saati 1 olarak belirlenmiştir.2010 yılında 4. ve 5. Sınıflarda ders tamamen kaldırılmıştır;I.kademedeki derslerin kaldırılması ile birlikte bilişim teknolojileri dersi ve öğretmenlerinin sorunları had safhaya çıkmıştır.

  Bakanlık bilişim teknolojileri öğretmenlerinin sorunları için başvuru yazılarına sürekli çalışma yapılıyor diye cevap vermektedir bu 2 yılı aşkındır her sorulan soruya verilen aynı cevaptır. Bilim ve teknoloji de çağ atlayan ülkelerde bu alan el üstünde ve rehber olarak görüldüğü halde ülkemiz yetkilileri ne hikmete binaen bilişim teknolojileri dersi ve öğretmenleri sorunlarını önemsiz görmekte ve çözüm üretme noktasında yavaş davranmaktadır.Bilişim teknolojileri dersi için uygulanan müfredat bu alanda üniversitelerde eğitim görmüş öğretmenler için zaten yetersizdir; öğretmenler milli eğitim bakanlığında yanlış bir statüde çalıştırıldığı ve bilgi birikim ve deneyimlerinin köreldiğini düşünmektedir. Bununla birlikte son yapılan uygulamalar bilişim teknolojileri öğretmenlerini umutsuz ve mutsuz etmiştir .

  Bilişim teknolojileri öğretmenleri her okulda norm kadro fazlası durumundadır; birinci kademe derslerinin kaldırılması ile birlikte bu öğretmenlerin nerdeyse mevcut uygulamalar neticesinde norm kadro fazlası olacağını bilen bakanlık yetkilileri çözüm üretme noktasında neyi niçin bekliyor acaba; çeşitli projeler geliştiren hatta sistemi yeniden yapılandıran bakanlık bilişim teknolojileri alanının çözümü için neden yavaş davranmaktadır bir çok öğretmen arkadaşımız çeşitli sorunlar ile karşılaşıyor ve psikolojik olarak ta iyi durumda bulunmuyor.

  Sayın bakanımız Kanal 24 televizyonunda yaptığı şu açıklamalar ile Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine verdikleri önemi göstermiştir. Dinçer: “Fatih projesi gibi bir projeyi uygulamayı hedeflerken bilgisayarla ilgili dersleri kenara atarak aslında bir çelişki içinde olduğunu varsaydılar, halbuki orada meb yaptığının iyi anlaşılması gerekir. Yapılan şey şu : bilgisayar derslerini kaldırdık seçmeli hale getirdik çünkü normalde çocuklarımız bilgisayarı öğrenmiş olarak geliyor okullara zaten ve uzun dönem bilgisayar da okuma-yazmayı öğrenmeleri için eğitim vermeye ihtiyaç kalmadı.

  Bakın size şunu söyleyim biz çocuklarımıza 6 şubat pazartesi günü açılıştan 2 saat önce tabletleri dağıttık 2 saat önce açılış olacağı zaman çocukların tamamı tableti çözmüştü. Onlara özel bir eğitim vermeye hiç ihtiyaç kalmadı. Evet çözmüşlerdi.Onun için bilgisayar okuma-yazmayı öğrenmek için bir ders koymuyoruz ve bu tip bir ders hocasına da ihtiyacımız yok ama biz onun yerine bilgisayarda tasarım yapmayı,yenilik yapmayı, yeni bir şey üretmeyi öngören dersler zaten o derslerimiz var; ayrıca akıllı tahtalar ve tablet bilgisayarlar bizim sadece bilgisayar öğretmenlerimiz için değil kimya anlatacak öğretmenlerimiz için coğrafya,tarihi anlatacak matematik anlatacak öğretmenlerimiz içinde bilinmesi gereken bir zorunluluk ortaya çıkaran bir durum.Tableti kimya hocasıda tahtayı kullanarak anlatacak bu açıdan bakıldığında biz dünyaya uyum sağlayan bir gelişme ortaya koyuyoruz ama öğretmenlerimiz bile bunu fark etmemişse orda üzücü bir durum var demektir.

  Onlara buradan tavsiyem şu: lütfen siz bilgisayar okuma-yazma yerine bilgisayar üzerinden tasarım yapmayı üreten bir niteliği sizde kazanmaya çalışın.” Yukarıdaki açıklamalar kanal 24 televizyonunda 11 şubatta yapılmıştır. YOUTUBE de “kanal 24 bakan dinçer bilişim teknolojileri” yazılırsa ulaşılabilinir.

  Bilişim teknolojileri öğretmenleri için bulunan geçici çözüm şu anda uygulanan zorunlu formatörlük uygulamasıdır; Derslerin kaldırılması ile tüm öğretmenler norm kadro, ek ders vb. sorunlar ile zorunlu hale getirilen bu görevi kabul etmek durumundadır. Bilişim teknolojileri öğretmenleri eskiden beri bu uygulamaya soğuk bakmışlardır zaten dersler kaldırılıp norm kadro sorunu çıkmadan önce öğretmenler mecbur kalmadıkça ne olduğu belirsiz,lastikli, açık bir görev tanımı olmayan bir genelge ile çalışmak istememektedir.

  Bakanlığın bizim sorunlarımızı düşünmemesi; görmezden gelmesi; önemsememesi;ciddiye almaması; dikkate almaması ve çözmemesi nedeniyle FORMATÖR ÖĞRETMENLİK GÖREVİNDEN İSTİFA ETMEYE KARAR VERDİM VE BUNDAN BÖYLE BU VE BUNA BENZER GÖREVLERİ KABUL ETMEMEYE KARAR VERDİM...

  daha önce yapılan başvuru ve konuşmalarda sürekli "çalışmalar devam ediyor" cevapları verdiler... şimdi yeni kanun ile eğitim sistemi degiştirilmekte ve anlaşıldığı kadarıyla biz yine formatör öğretmen olarak kalacağız... madem bakanlık bizi önemsemiyor; öğretmenlik onurumuzu formatör lük adı altında yıprattı ve degersizleştirdi; ben de istifa ederek ne pahasına olursa olsun öğretmen olarak işime devam edeceğimi göstermeliyim... haftada 3 saat de olsa dersimize girecek ve öğretmenlik yapacağım...

  Benim isteğim “tamirci”,”boş”,”gereksiz” “öğretmen değilsiniz” vb. sözleri duymadan ÜNİVERSİTELERDE ALDIĞIMIZ ALAN VE MESLEK DERSLERİNİ UYGULAYABİLECEĞİMİZ ONURLU VE SAYGIN BİR ÖĞRETMENLİK YAPMAKTIR.

  YASAL DAYANAKLARIMIZ:

  Anayasanın:

  I. Kişinin dokunulmazlığı, maddî ve manevî varlığı bölümünde Madde 17: Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye

  tâbi tutulamaz.

  657 nin: BİRLEŞEMİYECEK GÖREVLER:

  Madde 90 -Devlet memurlarına, vekalet görevi, ikinci görev veya ders görevlerinden ancak birisi verilebilir. Öğretmenlerin idari görevi bu hükmün dışındadır. Bir memurun üstünde birden çok ücretli vekalet görevi veya ikinci görev bulunamaz.

  İlköğretim Kurumları Yönetmeliği: Ek Görev Verilmesi

  Madde 68 — Öğretmenler, eğitim- öğretim ve yönetim görevlerinden başka bir görev alamazlar, ancak kendi okulundan başka bir okulda mülkî amirin onayıyla ek ders görev alabilirler.

  BT ÖĞRETMENLERİ


  http://www.personelmeb.net/ozluk-haklar ... 58202.html
   
 2. hugo4545

  hugo4545 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  856
  Beğeni:
  3
 3. kgunduz

  kgunduz Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  815
  Beğeni:
  60
  aslında en mantıklısı. hiçbir görevi kabul etmemek formatörlük gibi.
   
 4. balnihat

  balnihat Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2009
  Mesajlar:
  147
  Beğeni:
  103
  hocam çalışın üniveristeye geçin akademik personel olun dah onurlu olmazmı istifa etmek sadece size zar verir hocam tabiki takdir sizin benimk tavsiye sadece
   
 5. barthez

  barthez Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.104
  Beğeni:
  2
  Ders olsa beni kesinlikle formatör yapamazlar ve olmamak için her alanda mücadele ederim.
   
 6. ismailt

  ismailt Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.372
  Beğeni:
  179
  maalesef haftalık 18 saat ek ders karşılığı onurumuzu ve mesleğimizi yani öğretmenliğimizi devlete sattık.Ama bu iş böyle gitmeyecek inşallah bir daha formatörlük düşünmüyorum.Beni zorla formatör yapmaya kalkarsa bu iş mahkemede biter.
   
 7. mamostecelal

  mamostecelal Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  205
  Beğeni:
  0
  bir daha formatörlük istememe çözüm olmaz. Hep beraber ses getirecek birşey yapmalıyız. formatörlükten istifa olumlu bir davranış
   
 8. brahif_06

  brahif_06 Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2011
  Mesajlar:
  161
  Beğeni:
  0
  arkadaşlar bu haber memurlar.biz de yayınlandı:
  "İnsan Kaynakları Genel Müdürü 8 Haziran’a kadar okul türlerin belirlenmesi beklenmekte ardından Talim ve Terbiye Kurulunun yeni seçmeli dersler ile ders saatlerini belirlenmesinin ardından okulların yeni norm kadroları tespit edilecek sonra il içi ve il dışı atamaların yapılacağını anlattı" şimdi dersler ve yönetmelikler belirlenirken istifamızı verirsek bir etki meydana getirebilir derslerimizi geri alabiliriz yoksa bizim için öğretmenlik=formatörlük olarak sürekli devam edecek...
   
 9. hipopotam

  hipopotam Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2011
  Mesajlar:
  658
  Beğeni:
  0
  bu yazılanlar doğru olabilir ama hangi ezik yazmış hayret yılladır süregelen bişeye karşı durmak kadar aptalık olamaz
  kayanın karşısına geçip yıllarca bana yol ver lan kaya demeye benzedi artık bu durum
  hak verilmez kişi kendi hak alır veya kendine farklı alanlarda haklar üretir bunu düstur edinin arkadaşlarım.
   
 10. herohamster

  herohamster Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.923
  Beğeni:
  142
  arkadaşlar son yaşananlar bende iiyice olumsuz bir hava yarattı..özellikle kendi okulumda görmüş olduğum dayanışmanın olmayışı..okulumda nasıl olsa ufak bir aynası bu ülkenin..50 kişilik okul 25 kişi geçenlerdeki 1 günlük iş bırakma eylemine katılıyor ve katılanlardan sadece 3 kişi sevk almıyor ben yaptım bunun havasını atma gibi bir durum söz konusu değil evet yaptığımla övünüyorumda gururda duyuyorum ama dayanışmanın olmadığını söylemek istiyorum..tamam biz kabul etmeyelim ama bizim yerimize aç kurtlar gibi göz diken farklı bıranşlarda meslektaşlarımızın olduğunuda unutmayalım korkarımki kimileri hemen yerimize yazılacaktır..üzücü ama böle olacak ve biz ek derssiz zaten maaşda bişey yok nasıl olur bilmiyorum o yüzden görev almamak bence tam anlamıyla bu sorunu çözmeyecektir...
   
 11. mamostecelal

  mamostecelal Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  205
  Beğeni:
  0
  ortada bir sorun olduğunu hissettirmeliyiz. başka öğretmenler isteyecek diyerek formatörlüğü kabul ediyoruz sorunu sümen altı ediyoruz
   
 12. herohamster

  herohamster Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.923
  Beğeni:
  142
  sümen altı etmeyelim ama ben bunun çözüm getireceğini düşünmüyorum farklı bişyeler yapalım diyorum pasif duralım demiyorum..
   
 13. mamostecelal

  mamostecelal Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  205
  Beğeni:
  0
  farklı ne olabilir hocam siz yapın bizde destek olalım
   
 14. brahif_06

  brahif_06 Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2011
  Mesajlar:
  161
  Beğeni:
  0
  asıl eziklik ek ders için, para için sistemin karşısına geçip el pençe divan durup boyun bükmektir. öğretmen olduğu halde tamircilik yaptığını anlayamamaktır.itiraz edememektir. tavsiyelerinde aslan kesilip uygulamada tavukları aratmamaktır.... :verymad: :verymad: :verymad:
   
 15. hipopotam

  hipopotam Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2011
  Mesajlar:
  658
  Beğeni:
  0
  evet aynen öyle aslan olmayıp atıp tutmak fosurmak homurdanmak b işey kazandırmaz icraatta görelim.
   
 16. gencbora

  gencbora Site Gezgini

  Kayıt:
  25 Eylül 2009
  Mesajlar:
  86
  Beğeni:
  0
  yaw bu formatorluk zorunlu değil mi? öyle istifa ettim ben deyince istifa edilebiliyor mu ?ben formatorluk basvurusu bile yapmadım formator yapıldım. ayrıca boyle ıstıfa ettim oldu olabiliyorsa zorunlu formator olarak yazında calısanlar var en azından yazın istifa etsin
   
 17. brahif_06

  brahif_06 Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2011
  Mesajlar:
  161
  Beğeni:
  0
  formatör görevlendirmelerini kendileri siz istemeden yapabiliyorlar ama her görevde olduğu gibi bunda da istifa hakkı vardır.... ilk kez istifa edildiginde geri dönme ihtimali oluyor ikinsindede istifa edildiginde geri dönerse mahkemeya başvurma hakkı doğuyor...
   
 18. mamostecelal

  mamostecelal Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  205
  Beğeni:
  0
  hocam urfada isteğe bağlı
   
 19. rock

  rock Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  689
  Beğeni:
  16
  Arkadaşlar, formatör olmak istemiyoruz derslerimizi istiyoruz kabul, ben de formatör değil öğretmen olmak istiyorum ama;
  1/ Madem o kadar istiyosunuz formatörlük iptal 2.kademede 1 er saat ders seçmeli devam edecek derlerse? / Okul okul dolaşırız /
  2/ Dersler zorunlu ve 1 veya 2 saat olsa bile * 2.kademe 5.sınıftan başlayacağı için 1 ders bile olsa norm fazlası olmayız, bir okulda en az 15-16 sınıf vardır ortalama* artık yeni BT kurulmuyor, olanlarında çoğu son dönemlerini yaşıyor, bozulanlar yaptırılmıyor, yenilenmiyor örneğin benim lab 2005 yılında kurulmuş ve haala office 2003 kullanıyoruz. Bu durumda BT sınıfı olmayan okullarda nasıl ders işleyeceğiz olanların bile hali içler acısıyken BT sınıfı olmayan bir okulda haftada 20-30 dersi sınıfta nasıl geçireceğiz?
   
 20. mamostecelal

  mamostecelal Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  205
  Beğeni:
  0
  hocam ortada bir sorun var bilgisayar öğretmenleri sorunu. ve her dönem farklı bir uygulama ile herkes sorunu bir başkasına devrediyor. biz ise yapacağımız toplu istifa ile artık soruna net bir çözüm talebinde bulunacağız.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal