Bilişim Sınıfında Kamera olan var mı?

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Müdür bey bilişim sınıfına kamera bağlatmak istiyor. Bu şekilde sınıfında kamera bulunan var mı?
Buna istersem karşı çıkabilirim ve o da olumlu karşılar
Olumlu ve olumsuz durumlar ne oluyor sizin açınızdan
Ders saati olarak dersim 6 yı geçmiyor.
Objektifliği bozmamak için kendi yorumlarımı yazmıyorum

BTR olarak çalıştığım lisede var. Derse girmiyorum, yalnızca BTR'yim. Hırsızlık olaylarına ve donanımlara zarar verme durumlarına karşı caydırıcı olacağı kanaatindeyim. Fakat derse giriyorsanız durum farklı... Müdürünüz sıkıntılı biri değilse sorun olmayabilir ama eğer müdürünüz sürekli kamera başında kim ne yapıyor diye takipteyse büyük sıkıntı...

Ben hırsızlık olsa dahi bulunduğum odada kamera olsun istemem. Kapının dışına taksın o zaman hırsızlık olayı düşünülüyorsa

ne oldu hapisanede mi egitim veriyon?şaka şaka...belki müdür bey de öğrenmek istiyordur?film izler gibi cekirdek çitletip izliyorlarmış.Sonra dev ekrana yansıtıp tüm millet izliyormuş.Yapma imkanı var sonuçta... :mrgreen:

Bulunduğunuz okula ve öğrencilere göre değişir.
Öğrenciler haşarı, bilgisayar donanımlarına zarar veren, hatta parçalarını söküp çalabilecek potansiyele sahip öğrencilerse kamera iyi olur. Tabi kameranın açısının sizi değil, bilgisayarları çekmesi gerekir.
Doğru düzgün kullanılan, sıkıntılı öğrencilerin olmadığı lablarda ihtiyaç değil, belki dışarıdan kapıyı gören bir kamera yeterli olacaktır.
Şu anki okulumda iki lab'ımız var, labın birinde hiçbir sorun yokken, diğerinde sürekli klavyeler, fareler bozuluyor ya da kayboluyor. Tabi başka sıkıntılar da oluyor. Orada ders işleyen hangi sınıfa sorsan, biz yapmadık, başka sınıf yaptı deyip, işin içinden çıkıyorlar. Tabi hangi sınıfın yaptığını az buçuk tahmin ediyoruz ama ispatlayamayınca fazla da bir şey diyemiyorsun. Bu nedenle son zamanlarda ciddi ciddi oraya kamera kurmayı düşünmeye başladım.

Benim lab yol gecen hanı gibi. Sağolsun arkadaslar da gereken özeni göstermiyor. Dolaysıyla koltuktan klavyeye problemler oluşuyor. Arkadaslar "ben kullanırken sorun yoktu" felsefesinde. Kendimden suphe ediyorum artık :)
Kamera kurmayı dusunuyorum ama kayıtla kendi bilgisayarında olacak. Öyle müdürde filan degil

"Bizdendir, olur o iş" yerine Liyakatın olduğu bir ülkede yaşamak ümidiyle

Ben caydırıcı sahte kamera dom kamera aldım 2 adet sahibindenden yanıp sönüyor cocuklar kamera var sanıyor son iki gündür kendi cabalarimla 2 adet gerçek kamera var almayı düşündüğüm kayit cihazı vb. Seti ile .
Bence en büyük avantaj gerekirse ip sini şunu bunu istyene de veririm. 2 adet ip kamerami alsam yoksa ic mekan normal kamerami alsam ona karar veremedim 219 tl dedi firma.müdür neyi ikna edersem ona taktircam yoksa
Ben kendim taktittircam

bende ortaokuldayım. şu an yok ama taktırmayı düşünüyorum. Çünkü dersim olmadığı zamanlarda da öğrenciler labı kullansın istiyorum ancak bu seferda bilgisayarlara zarar verme ve hırsızlık olayları oluyor.

Bence hiç taktırmayın... Başımdan gecen bir olayı anlatayım...

O zaman Düz lisede görevliydim sınıfta 20 pc vardı.. ama ne İnternet nede ağ yapısı bulunuyordu.. Hatta tahta bile tebeşir liydi. bir şekilde sınıfa ağ yapısını kurdum. Netsupport ağ yönetimi ile ders anlatmaya başladım. böylece işin kolaylaşmıştı.. Bir gün il milli eğitim müdürü okula gelmiş müdürün masasına oturmuş. Bir ders boyunca beni izlemiş dersten sonra yanına çağırdı. gittim senin gibi öğretmen olmak varmış 1 ders boyunca hep oturdun gibi laflar söyledi... Durumu anlatmaya çalıştıkça beni susturdu.. En sonunda tak etti. Kime ne anlatıyorum dedim çıktım. Allah'tan müdürüm durumu kendisine izah etmiş sorun yapmadı hatta müdürün söylediğine göre benim adıma özür dile demiş ama ben inanmadım... Kısacası taktırmayın ..

BT sınıfımda sadece bir bilgisayara bağlı webcam güvenlik kamerası var. amaç caydırıcılık. illa ana kamera sistemine bağlatacağım diyorsa müdürünüz hayır derim. Benim uygulamayı müdür yararlı buldu.
web camı tavsiye ederim basit bir bilgisayara yawcam veya ispy kurarak bu işi çözebilirsiniz. iyi caydırıcılığı oluyor.

ccaaggllaarr' Alıntı:
BT sınıfımda sadece bir bilgisayara bağlı webcam güvenlik kamerası var. amaç caydırıcılık. illa ana kamera sistemine bağlatacağım diyorsa müdürünüz hayır derim. Benim uygulamayı müdür yararlı buldu.
web camı tavsiye ederim basit bir bilgisayara yawcam veya ispy kurarak bu işi çözebilirsiniz. iyi caydırıcılığı oluyor.

Bende hocamın dediği ispy kullanıyorum. Ha bugüne kadar bir işe yaradımı derseniz hayır. Ne zaman işe yarayacak olsa bakıyorum ki ya bilgisayar kapanmış yada görüntü net değil. O yüzden bir işe yaramadı ama caydırıcılık açısından iyi olabiliyor

sebebi ne olursa olsun bence hiçbir sınıfta kamera olmaması gerekir ... öğrenciler içinde öğretmen içinde bence olumsuz bir durum yaratır bu ...Hırsızlık vb olaylar için tek çare kamera değil... sınıfın girişini gören bi kamera kullanabilirsiniz bence ama kesinlikle sınıf içlerinde kameraya karşıyım hocam ben...

yaklaşık 5 yıldır bizim atolyeler de de var ve bir kaç defa lazım oldu. Ancak caydırıcılık acısından iyi oluyor...

Böyle bir durumu savunan arkadaşlar var hayretler içersindeyim.Müdür diyelim ki erkek, sınıfta bayan öğretmen var kız öğrenciler var onları dikizlemeyeceği ne malum.Son yaşanan olaylardan sonra bunlar gayet doğal ve olabilir niyeti bozuk bir müdürse akşama kadar bu işlerle uğraşır.

Arkadaşlar benim bulunduğum okulda da BT sınıfında kamera mevcut. Odada sürekli duramıyoruz. Bilgisayarlar tabletler biz yokken zarar görebilir. Buraya kadar ok. Ama ne hikmetse BT sınıfı kamera takılana kadar gayet nizamiydi. Şimdi kameradan sonra fare kaybolma mı dersin klavyeyi söken mi dersin. Çöp bırakan mı. Her türlü olumsuzluklar mevcut.

Ben istemem. Kendi okulumu düşünerek diyorum. Çalınacak da pek birşey yok gerçi. Belki de ondan istemiyorumdur :puhaha:

3 tane zümrem vardı eski okulumda; toplam 4 kişiydik. Okuldaki boşluğu şöyle anlatayım:
1.hafta 1 ram çalınmışsa, 2.hafta 1 fare. Çok bereketliydi yani hırsızlık için (!)
Kasaları açmayı akıl edemeyip saf saf yazılımsal sorun aradığımı bilirim. Arkalarındaki vidaların sökülmüş olduğunu görünce jeton düştü; ve tabi aldığım sinyaller. Sonra da yüzlerce lira verip aynı ramleri, fareleri yerine koymaya çalıştım.

Engellemek için örümcek yerleştirmeyi bile düşündüm.
MAKSADIM HIRSIZI BULMAK FALAN DEĞİLDİ, BU KADAR BOŞVERMİŞ ZÜMRELERİME RAHATÇA SAYIP SÖVEBİLEYİM İSTEDİM.
15 tane çalışan bilgisayar bırkıp gidiyorum akşam, ertesi gün sabah derse giren öğretmenlerden kalan sınıfta 2 tane bilgisayar perte çıkmış oluyor...
Birisi cehennem oldu gitti üniversitenin birine ama kökü kurumuyor sorumsuz öğretmen müsvettelerinin !

Sınıfın içine yerleştirilmesi ve kayıt cihazının sınıfta ve okulun diğer birimlerinden bağımsız olması taraftarıyım.

Peki şu olur mu? Kamera sürekli kaydetse bir tane buton gibi bir şey olsa. Ben istediğim zaman kapatabilsem. Mesala derse girerken. Sizce nasıl fikir

g.cetin.66' Alıntı:
Ben caydırıcı sahte kamera dom kamera aldım 2 adet sahibindenden yanıp sönüyor cocuklar kamera var sanıyor son iki gündür kendi cabalarimla 2 adet gerçek kamera var almayı düşündüğüm kayit cihazı vb. Seti ile .
Bence en büyük avantaj gerekirse ip sini şunu bunu istyene de veririm. 2 adet ip kamerami alsam yoksa ic mekan normal kamerami alsam ona karar veremedim 219 tl dedi firma.müdür neyi ikna edersem ona taktircam yoksa
Ben kendim taktittircam

benim okulumda da var.
bu arada elimde 3 adet IP kamera var wifi li ama kendinde kayıt yok bilgisayar lazım isteyen varsa linkini atayım.

Arkadaşlar siz siz olun sahte kamera takmayın. Olmaz demeyin bir vaka olur. Polis ilk görüntüleri istiyor. Delil karartmaya kadar gider. Kamera takıyorsanız gerçek kamera olsun. Ya da hiç takmayın.

Geri