Bilişim Firması Kurmak.

Kodla Büyü
En kolayı teknokentte kurmak hocam.
Teknokent için bir araştırma projesi olması gerekmiyor mu?
Birde Teknokent yönetimi, düzenli giriş çıkış yapılmasını istemez mi? Yani öğretmenliğin yanı sıra teknokent'e düzenli gidip gelmek sıkıntı olur, diye düşündüm.

Birde devlet memuru olarak, nasıl şirket açacağız esas sorun orası?

Haklısınız.Projenizi istiyorlar inceleyip buna göre yer gösteriyorlar.Ama patron sizsiniz.Burada 2 tane çalışan ayarlamak lazım.Öğrenci olursa vergiden düşüyor.Bizin fen öğretmeni de hem bizim okulda hem de yazılım firmasında çalışıyordu.Sürekli gidip bulunma diye birşey yok.Emekli baba olabilir.Üniversitede çalışan doçent profesörlerin de kendi firmaları var.

Haklısınız.Projenizi istiyorlar inceleyip buna göre yer gösteriyorlar.Ama patron sizsiniz.Burada 2 tane çalışan ayarlamak lazım.Öğrenci olursa vergiden düşüyor.Bizin fen öğretmeni de hem bizim okulda hem de yazılım firmasında çalışıyordu.Sürekli gidip bulunma diye birşey yok.Emekli baba olabilir.Üniversitede çalışan doçent profesörlerin de kendi firmaları var.
Üniversite hocaları (Öğretim üyeleri) 657 'ye tabi değil. Onların farklı bir kanunu var. Araştırma yapmak onların işinin doğası. Teknokent'lerde de araştırma projesi yürütüldüğü için onların orada olması zaten amaçlanan şey.

Mezun olunca, bir süre üniversite hocamın teknokent'te yer alan şirketinde çalışmıştım. Orada giriş çıkışta okuttuğumuz karta göre ay sonunda ssk ödemesi indirimli oluyordu. Çalışan için böyle bir şey vardı. Yetkili için neler var bilmiyorum ama Teknokent özelinde bilgisi olanlar keşke bizi aydınlatsa.

Meslek Lisesi stajyeri bile gönderemiyoruz, gitmişken konuşup biraz ayrıntılı bilgi edinsek.

Aramızda okul harici bilişim firması vb kurabilen var mı, süreç nasıl işliyor.
Esen kalın

Geçmiş zamanda bir Fizik öğretmeni dershanesi vardı. Şimdi öğretmen değil. Onunla konuştuğumda şirketin sahibi olmamızla ilgili sorun yok, yönetim kurulunda olamıyoruz demişti. Ben şirketin %90 'ına sahibim, arkadaşım %10 'un sahibi ama şirketi (resmi olarak) o yönetiyor, demişti.

Teknokent en iyisi kiralar ucuz, vergi indirimi var.Elektrik, su, internet, temizlik, size özel araç parkı, yeme içme yeri indirimli sunuluyor.Teknokentte işyeri açmak zor değil, yer bulmak zor, evet emekli olup burada iş yapmak en güzeli.

home ofis açabilirsiniz illa iş yeri olmasına gerek yok. eğer emekli anne-baba varsa onun üzerine açabilirsiniz. bu sayede ssk primi ödemezsiniz. sadece aylık sabit vergiler var oları ödersiniz.

2023 senesine kadar her türlü KDV istisnası vardı.
Öncelikle Devlet memuru A.Ş. şirkette kar payı ortağı olabilir. Aylık masrafı da vergiler kira stopaj muhasebe v.s. minimum 30bin tutar. Eğer bu paranın iki katını aylık kazanamiyorsaniz bu riske değmez. Neden der iseniz şirket açmak kolay kapatmak ise çok zahmetli bir iştir. Bunun yerine taşeron olmak daha karlı ve risksiz bir seçenektir.

Geri