Bilişim öğretmenleri teknik servis elemanı değildir !!!

Kodla Büyü
Hocam öğretmenler arasi eşitliği bozmak ciddi bir suçtur eğer sadece senin ders programın böyleyse şikayet edebilirsin. Mesela merkez okullarda karar alınır 18 saate kadar 2 gün 24 saate kadar 1 gün boş gün vereceğiz aşarsa mecbur 5 gün gibi ve bütün öğretmenlere aynisi yapılır. Bunu örnek olsun diye dedim kimisi sadece 1 gün verir. Eğer sadece sana özel bi uygulamaysa ve ek ders yoksa hakkını arayabilirsin
Hocam artık inan ki kimseyle uğraşacak gücüm yok, aklıma ücretsiz izin almak geldi sonra dedim ki idare edebildiğim yere kadar gideyim bakalım, muhtemelen nasıl olsa her dediğimizi yapıyor sesini çıkarmaz her şeye he der imajı vermişim, bunu da norm fazlası olmamak için yapıyor diye düşünülmüş. Ve yeni gelen idarecimizin daha önce bilişim öğretmenleriyle sıkıntı yaşamış olduğunu bu nedenle de önyargılı olduğunu düşünüyorum.Daha ilk geldiğinde herkesle günlük güneşlikken bana döndü Hocam bundan sonra sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı güncel tutacağız dedi, ben de zaten öyle yani geçen seneki gibi devam edeceğiz o zaman dedim, ben size güncel değil demedim üzerinize alınmayın vs. gibi konuştu. Bilemiyorum böyle olabileceğini düşündüm ben.
Ek ders istemiyorum zaten Hocam derslerim çok bölük, güç bela boş gün aldım Allahtan, (isteyen herkese zaten verildi bana ise okulda ihtiyaç oluyormuş Btr almadığım halde boş derslerini aralara koyalım okulda bulunsun diyormuş müdür). Velhasılı belli bir yılımı doldurdum zaten en kötü ihtimalle baktım ki canım çok sıkılıyor hayat kalitemi etkiliyor bir süre evde dinlenirim diye düşününce rahatladım biraz.

Hocam artık inan ki kimseyle uğraşacak gücüm yok, aklıma ücretsiz izin almak geldi sonra dedim ki idare edebildiğim yere kadar gideyim bakalım, muhtemelen nasıl olsa her dediğimizi yapıyor sesini çıkarmaz her şeye he der imajı vermişim, bunu da norm fazlası olmamak için yapıyor diye düşünülmüş. Ve yeni gelen idarecimizin daha önce bilişim öğretmenleriyle sıkıntı yaşamış olduğunu bu nedenle de önyargılı olduğunu düşünüyorum.Daha ilk geldiğinde herkesle günlük güneşlikken bana döndü Hocam bundan sonra sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı güncel tutacağız dedi, ben de zaten öyle yani geçen seneki gibi devam edeceğiz o zaman dedim, ben size güncel değil demedim üzerinize alınmayın vs. gibi konuştu. Bilemiyorum böyle olabileceğini düşündüm ben.
Ek ders istemiyorum zaten Hocam derslerim çok bölük, güç bela boş gün aldım Allahtan, (isteyen herkese zaten verildi bana ise okulda ihtiyaç oluyormuş Btr almadığım halde boş derslerini aralara koyalım okulda bulunsun diyormuş müdür). Velhasılı belli bir yılımı doldurdum zaten en kötü ihtimalle baktım ki canım çok sıkılıyor hayat kalitemi etkiliyor bir süre evde dinlenirim diye düşününce rahatladım biraz.
Boş ders saatinde okulda bulunma zorunluluğunuz yok. Boşluğu dolduracak kadar dışarılarda gezin. Markete, çarşıya, bankaya vs gidin :) BTR görevlendirmesi yoksa ders programındaki boşluklar mesai dışı zamandır.

Bu gerçekten önemli bir problem. BT Öğretmenlerinden istenenler mobbing'e giriyor artık. Bunun en önemli sebebi de ders saatlerimizin az olması, dersimizin seçmeli olması. Kafası çalışan idarecilerle zaten sorun olmuyor ama öyle bir idareci sirkülasyonu var ki, muhakkak bir tane mankafaya denk geliyoruz. Allah yardımcımız olsun, işimiz çok zor.

Bir matematik öğre
Bu gerçekten önemli bir problem. BT Öğretmenlerinden istenenler mobbing'e giriyor artık. Bunun en önemli sebebi de ders saatlerimizin az olması, dersimizin seçmeli olması. Kafası çalışan idarecilerle zaten sorun olmuyor ama öyle bir idareci sirkülasyonu var ki, muhakkak bir tane mankafaya denk geliyoruz. Allah yardımcımız olsun, işimiz çok zor.
Bir matematik öğretmeninden Fen öğretmeninden senede 1 yada 2 şey isteniyor her istediğimi yapıyor oluyor, bir Bilişlim öğretmeninden senede 50-100 şey isteniyor 1ini yapmasan sen bizim istediklerimizi yapmıyorsun oluyor 2 yapan fenci iyi adam oluyor 99 yapan bilişimci 1i yapmadı yada yapamadı diye kötü oluyor

lütfen biraz yönetmelik okuyalım, okul idaresine kendimizi ezdirmeyelim. haklarımızı bilelim. dilekçe yazmaktan çekinmeyelim. şikayet mercilerine ulaşmaktan çekinmeyelim.

not 1 : başlıktaki ilk mesajı iyi okuyalım. bunları yapmayın demiyorum. bunların görevimiz olmadığını söylüyorum. bunların görevimiz olduğunu zanneden arkadaşlarımız var. yapmak istemediği halde yapmak zorunda zannediyor kendisini.

not 2 : başlık altında muhalif mesaj yazanlar müdür yada müdür yardımcısı olsa gerekler. umarım bir gün aynı okulda çalışma şansımız olur.

• Beğen
Tepkiler: omd
Aman ne bölümmüşüz. Her iş bizde. Çok sıkıldım. Bir branşa geçiş hakkı verselerde kurtulsak bu bölümden. Norm fazlası olmayayım diye btr aldım. Mecbur kalmasam almazdım. 3 yıldır kafam rahtmış. Öğretmeni ayrı dert tahtaları ayrı bıktım.

Lütfen artık o algıyı yıkalım.
Öğretmensin sen ya, bir fenciden,sosyalciden ne farkın var? Yapıversek ne olur, elimize mi yapışır diyenler kendilerini boşa yorduğunu gördükçe bir gün bir bir vazgeçecek bu fikrinden(ki vazgeçeni de çok gördük).
Birlikte hareket edersek bu algıyı yıkarız.

biz ne diyoruz siz ne diyorsunuz hocam. benim öğretmenliğimi sorgulayacak kişi siz değilsiniz
Öğretmenliğini sorguladığımı da nereden çıkardın ? Ben genel olarak sosyal davranış ve tavırdan bahsettim .;) Müdür veya Müdür Yardımcısı düşman değil işbirliği içinde çalışılacak mesai arkadaşlarıdır diye düşünüyorum. Bir iki tane dengesiz ,hadsiz çıkabilir ama kimse idareciler için çalışmıyor okulun sahibi devlettir idareci değil.Bizler de devlet memuruyuz idareci memuru değil.:)

Son düzenleme:
Öğretmenliğini sorguladığımı da nereden çıkardın ? Ben genel olarak sosyal davranış ve tavırdan bahsettim .;) Müdür veya Müdür Yardımcısı düşman değil işbirliği içinde çalışılacak mesai arkadaşlarıdır diye düşünüyorum. Bir iki tane dengesiz ,hadsiz çıkabilir ama kimse idareciler için çalışmıyor okulun sahibi devlettir idareci değil.Bizler de devlet memuruyuz idareci memuru değil.:)
konuyu uzatmayacağım. attınız bir önceki mesaj gereksiz bana göre. kimse idarecileri düşman ilan etmedi. ayrıca başlıktaki ilk mesajımı da tekrar okumanızı tavsiye ederim. ve son olarak hala sizli konuştuğumun farkındasınızdır umarım.

Çok şey yapmayın. İdareyi seviyorsanız boş vakitlerinizde yardımcı olursunuz. Size karşı tavırları sertse hiç umursamazsınız. Ders programını atın öğretmenler grubuna bu dersler dışında arayabilirsiniz diyin. Zevk alın yaptığınız işten çok fazla boş vaktimiz oluyor. Can sıkıntısına yapıyoruz bazı şeyleri artık.

Devlet okullara 1er teknik eleman atasa tüm sorun çözülecek aslında. Yada idareci sınavlarını yaparken bilgisayar bilgilerini de ölçse tarih coğrafya soruyor adamlara. Tahtanın donanımsal tamirinden de anlayan elektrik zil işlerini bilen sabit bir eleman çok mu zor anlamadım. Hem idareci mutlu olur hem öğretmenler. Maaş mı zor geliyor 2 müdür yard yerine 1 müdür yard 1 teknik e

Aman ne bölümmüşüz. Her iş bizde. Çok sıkıldım. Bir branşa geçiş hakkı verselerde kurtulsak bu bölümden. Norm fazlası olmayayım diye btr aldım. Mecbur kalmasam almazdım. 3 yıldır kafam rahtmış. Öğretmeni ayrı dert tahtaları ayrı bıktım.
yalnız norm fazlasına btr etki etmiyor hocam. Alsan da almasan da aynı norm açısından. Okulunda btr normu varsa o ayrı.

Okulların sosyal medya hesapları niye var?
Elimi sürmem, kim açtıysa ve güncel kalmasını istiyorsa o güncel tutsun. Yok artık ya.
Şunca yazılandan dikkatimi bu çekti. Herkes kendisine nasıl davranılıyorsa öyle davransın. Ben öyle yapıyorum, çünkü herkes yetişkin ve kimse kimsenin hizmetçisi ve çalışanı değil.

Her okul, her idare, her öğretmenler odası birbirinden farklı, ben olaya durumsal yaklaşılması taraftarıyım. Birine canımı veririm, diğeri olur elimi sürmem. Kimse de elini sürmedin diye bir şey diyemez. Btr nin yapacağı işler belli, bt öğretmeni ise derse girip çıkacak. Mesai saatlerine de dikkat ettikten sonra başa gelecek bela yoktur. Herkes kendi konumunu kendisi ayarlayacak ama kimse korkmayacak biz kapı gibi 657 ye tabi devlet memuruyuz buna bağlı olarak taciz ve zimmet dışında başımıza büyük bela gelmez. Mesai saatine dikkat ettikten sonra en ters müdür de olsa çekinilecek bir durum yok.

yalnız norm fazlasına btr etki etmiyor hocam. Alsan da almasan da aynı norm açısından. Okulunda btr normu varsa o ayrı.
norm fazlası değil hocam da ders saatim çok düştü diğer arkadaş dönünce okul okul gezmeyeyim diye aldım. Hoş 2 okula görevlendirdiler 😄. Yine aynı hesaba çıktı. Yoksa hiç yapasım yoktu yani. Yıllardır almıyorum. Ona göre harcıyorum ne yapayım diyordum. Ruh sağlığım ben de kalıyordu en azından.

• Beğen
Tepkiler: omd
Gün geçmiyor ki nerden bu belalı branşı seçtim diye pişman olmayayım... "Öğretmen" olduğumuzu anlamıyorlar, ya da anlamak istemiyorlar!
Ama mücadeleye devam...

Arkadaşının okulundaki BTR çok iyiymiş, her işlerini yapıyormuş, öğrencilerin telefonlarına bile bakıyormuş🤔😡😤
Kimmiş? dedim.
Farklı branş, kurs alarak BTR olmuş, ortaokulda 12 saat dersi olan ve 2 gün liseye BTR'ye gelen iyi niyetli bir arkadaş. Evet, boş olan koca 2 gün boyunca öğrencilere varıncaya kadar herkesin yardımına koşuyor, idareye fotokopi bile çekiveriyor sağolsun.
Ben hergün dersim varken, 22 saat derse girerken(Ders, Bt Sınıfı kullanımı yeterince stresli zaten), 36 tahtayla uğraşırken nasıl iyi olayım, bu işlerin onun görevi olmadığını bana söyleyenlere nasıl anlatayım? Bi beklenti oluşmuş zaten.

Ben değilim ve evet "Bilişim öğretmenleri teknik servis elemanı değildir !!!"

Bu arkadaş buralardaysa ya da değilse bile bi şekilde okursa "Lütfen hocam bunu yapma, bu imajı miletin kafasına oturtma!"

Gün geçmiyor ki nerden bu belalı branşı seçtim diye pişman olmayayım... "Öğretmen" olduğumuzu anlamıyorlar, ya da anlamak istemiyorlar!
Ama mücadeleye devam...
Al benden de o kadar. Bizde de yaparsan zaten yapacaksın bu senin görevin, yapmazsan bilgisayarcıda hiçbir şey yapmıyor. Onca ders verirler sınıf verirler lab. tahta, yine de adamın word sayfasında ekranda çıkan iletiyi çarpıya basıp kapatmadığın için arkanda dedikodunu yapar (bölgösoyorcuda bono bölmiyor, anlamöyör:)) 15 yıllık deneyimlerim bana şunu anlattı ki, idare vefalıysa zaten her bilgisayarcıyı iyi görür, ama vefasızsa ağzınla kuş tutsan o basmsdığın çarpıyı görür:)))

Arkadaşının okulundaki BTR çok iyiymiş, her işlerini yapıyormuş, öğrencilerin telefonlarına bile bakıyormuş🤔😡😤
Kimmiş? dedim.
Farklı branş, kurs alarak BTR olmuş, ortaokulda 12 saat dersi olan ve 2 gün liseye BTR'ye gelen iyi niyetli bir arkadaş. Evet, boş olan koca 2 gün boyunca öğrencilere varıncaya kadar herkesin yardımına koşuyor, idareye fotokopi bile çekiveriyor sağolsun.
Ben hergün dersim varken, 22 saat derse girerken(Ders, Bt Sınıfı kullanımı yeterince stresli zaten), 36 tahtayla uğraşırken nasıl iyi olayım, bu işlerin onun görevi olmadığını bana söyleyenlere nasıl anlatayım? Bi beklenti oluşmuş zaten.

Ben değilim ve evet "Bilişim öğretmenleri teknik servis elemanı değildir !!!"

Bu arkadaş buralardaysa ya da değilse bile bi şekilde okursa "Lütfen hocam bunu yapma, bu imajı miletin kafasına oturtma!"
hocam olmaz onu oturtacak ki her zaman aranan adam olsun ve siz gittiğinizde görevim değil diye yapmadığınız gibi tu kaka olup yine onu arayacaklar maksat bu, yoksa sertifikalı olan öncelikli değildir ama sizi müdürünüz bir karaladı mı sertifikalı amiriniz bile oluverir hak mı değil ama gel anlat kime ne anlatacaksın Allah böylelerini ıslah etsin.

Hep Meslek lisesinde çalıştım. Hem ders yükümüz çok, hem atölyelerimiz yetmezmiş gibi birde okulun her türlü bilgisayar, tablet, akıllı tahta, yazıcı, telefon arızasını yap, okulun sitesi, sosyal medyasını takip et, ders programından, listelerine, evrak işlerine yetiş, yetmezmiş gibi selamını bile almayan adamların işi düşünce hatırladıkları branş ol..
Ayrıca cevabı sadece google 'a soruyu basit kelimelerle yazmaktan ibaret olan yüzlerce saçma ve basit problemlerle bizim vaktimize dolayısı ile öğrencilerin hakkına giren bir zihniyette daha ne kadar sabırla çalışacağım bilmiyorum.

İlk yıllarda gençken koşturmak bu kadar koymuyordu. MEB bizim branşı teknik eleman yerine koyuyor. Kültür öğretmenleri ders bitince hiç okulda kalmadan çıkıp gidiyorlar. Oysa okulda en ufak bir teknik aksaklıkta hemen aranıyoruz. Mesai dışı bile hiç çekinmeden sırf okulun işleri aksamasın diye branşımız çalıştırılır.

Ben ders anlatırken daha çok dinleniyorum. Çünkü ders dışı ne kadar saçma iş varsa özellikle şeflikte varsa bizi buluyor.

Yahu tonla ders, okulun alanın idarenin her türlü yazılım donanım sorunu yetmezmiş gibi birde senden proje yapmanı beklerler. Yapmazsan tembel sayılırsın. Sürekli yenilenen bir müfredata sahibiz. Kendimiz öğrencilerden daha çok ders çalışır olduk.

Aranızda ben ders dışı iş yapmıyorum diyende oluyordur, cevabım onlara şu olacak. Sen ben o yapmıyorsa kim yapıyor bu işleri. Çoğu okulda teknik eleman yok. Hele hele sırf bilişim öğretmenleri yapıyor diye belki de okullardaki en az teknik eleman branşı bilişim teknikeri yada bilişim teknisyenidir.

Al benden de o kadar. Bizde de yaparsan zaten yapacaksın bu senin görevin, yapmazsan bilgisayarcıda hiçbir şey yapmıyor. Onca ders verirler sınıf verirler lab. tahta, yine de adamın word sayfasında ekranda çıkan iletiyi çarpıya basıp kapatmadığın için arkanda dedikodunu yapar (bölgösoyorcuda bono bölmiyor, anlamöyör:)) 15 yıllık deneyimlerim bana şunu anlattı ki, idare vefalıysa zaten her bilgisayarcıyı iyi görür, ama vefasızsa ağzınla kuş tutsan o basmsdığın çarpıyı görür:)))
lisanslamayı yapmadın diye mi söyleniyorlar hocam konu dışı merak ettim :) adamlar tahtaya win 11 yükletmiyorlar ama kandi pc lerine her kaçak şeyi istiyorlar :D

lisanslamayı yapmadın diye mi söyleniyorlar hocam konu dışı merak ettim :) adamlar tahtaya win 11 yükletmiyorlar ama kandi pc lerine her kaçak şeyi istiyorlar :D
Yok hocam yaa keşke öyle olsa geçen yeniden bsşlat kapat seçenekleri gelmiş onun için yana yakıla çağırıldım tarayıcıya eklenecek şeyleri kabul ediyorlar sonra bunlar niye çıkıp duruyor, harddiskteki verilerini kaybettiler bilgisayarları çöktü firma fahiş bir fiyat istedi 3 tam gün uğraştım verilerini kurtardım da ki bu yıl boyu yaptıklarımın 100de 1iydi o bile göze görünmedi

Hep Meslek lisesinde çalıştım. Hem ders yükümüz çok, hem atölyelerimiz yetmezmiş gibi birde okulun her türlü bilgisayar, tablet, akıllı tahta, yazıcı, telefon arızasını yap, okulun sitesi, sosyal medyasını takip et, ders programından, listelerine, evrak işlerine yetiş, yetmezmiş gibi selamını bile almayan adamların işi düşünce hatırladıkları branş ol..
Ayrıca cevabı sadece google 'a soruyu basit kelimelerle yazmaktan ibaret olan yüzlerce saçma ve basit problemlerle bizim vaktimize dolayısı ile öğrencilerin hakkına giren bir zihniyette daha ne kadar sabırla çalışacağım bilmiyorum.

İlk yıllarda gençken koşturmak bu kadar koymuyordu. MEB bizim branşı teknik eleman yerine koyuyor. Kültür öğretmenleri ders bitince hiç okulda kalmadan çıkıp gidiyorlar. Oysa okulda en ufak bir teknik aksaklıkta hemen aranıyoruz. Mesai dışı bile hiç çekinmeden sırf okulun işleri aksamasın diye branşımız çalıştırılır.

Ben ders anlatırken daha çok dinleniyorum. Çünkü ders dışı ne kadar saçma iş varsa özellikle şeflikte varsa bizi buluyor.

Yahu tonla ders, okulun alanın idarenin her türlü yazılım donanım sorunu yetmezmiş gibi birde senden proje yapmanı beklerler. Yapmazsan tembel sayılırsın. Sürekli yenilenen bir müfredata sahibiz. Kendimiz öğrencilerden daha çok ders çalışır olduk.

Aranızda ben ders dışı iş yapmıyorum diyende oluyordur, cevabım onlara şu olacak. Sen ben o yapmıyorsa kim yapıyor bu işleri. Çoğu okulda teknik eleman yok. Hele hele sırf bilişim öğretmenleri yapıyor diye belki de okullardaki en az teknik eleman branşı bilişim teknikeri yada bilişim teknisyenidir.
Hocam benim kriterim şu bundan sonra gör beni göreyim seni. Sen bir teşekkür bile etmezsen, milyonda bir izin istemek zorunda kaldığımda 40dk zılgıt çekersen, ders programı yaparken herkesi hoş tutup bana gelince ciddi mazeretimi bile göz ardı edip ailevi meselelerin bizi ilgilendirmez dersen, kusura bakma tamir tümir işleri de beni ilgilendirmez yönetmelik ne derse o derim, ha sen özverimi görür bir teşekkür edersen ders programımı herkesin ki kadar düzgün yaparsan, binde bir utana sıkıla izin istediğimde rapor aldığımda Hocam hepimiz insanız canın sağ olsun dersen yolun yolum, işin işim, derdin derdim olur bu kadar basit.

Geri