Bilgisayarım monitörü açmıyor..

Kodla Büyü

m_korkmaz

Üye
Herkese merhaba..

3-4 ay önce yeni birr PC topladım.
PC'yi getirip evdeki monitörüme bağladım ve programları kurmaya başladım.
Ancak birkaç saat sonra monitördeki görüntü gitti.
PC'yi resetledim, power düğmesinden açtım-kapattım vb.
Kasa normal çalışıyor ama ekrana hiçbir görüntü gelmiyordu.
PC'yi işyerime götürdüm. Birkaç basit LCD monitörde denedim yine açılmadı.
sonra işyerindeki en yüksek özellikli ekrana bağladım PC gayet normal çalıştı. Ekran çözünürlüğünü 1024x768 ayarladım ve PC'yi kapatıp eve geldim. Monitörümde normal biçimde açıldı. Ancak 1-2 gün sonra görüntü yine gitti. Yeniden hiçbir biçimde açamadım.
Kasayı alıp teknik servise gittim. Orada bir ekrana bağlayıp çalıştırdılar.
PC yine beni rezil etmek için gayet normal çalıştı. PC'yi 36 saat açık bıraktılar, bir sürü test programı denediler vb. Kesinlikle kapanmadı.
Ancak bana evimdeki monitör eski olduğu için çözünürlük yüzünden yapabileceğini, hatta çalışırken gerçekleşen voltaj değişimi yüzünden bile etkilenip ekranın kapanabileceği gibi birşey söylendi.

PC'yi eve getirip yine monitörüme (ve bu kez güç kaynağına) bağladım.
yaklaşık 3 aydır sorunsuz çalışıyordu. Ancak dün yine durup dururken monitör gitti.[/b] Ekran kartını söküp taktım, bir internet kafedeki monitörlerde denedim vb. PC çalışıyor ancak monitöre görüntü gitmedi yine.

Eski kasayı evdeki ekranıma bağladım. monitör eski kasa ile de açılmadı.
Eski kasada Ekran kartını (NVIDIA 64 MB) söküp taktım ve monitör eski kasa ile çalışmaya başladı.
Yani monitörde sorun yok.

Yeni PC.nin de ekran kartını söküp taktım vb. ama hiç bir şekilde monitöre hiçbir görüntü gelmiyor. Monitör ışığı dahi sarı. Yani sanki PC kapalı gibi.
Bu sebeple güvenli modda vb de başlatıp çözünürlük ayarlayamıyorum.
Kasayı alıp bir yerlere taşımaktan sıkıldım.
Yani yüksek özellikli (çünkü çoğu ortalama ekranda zaten açılmıyor)
bir monitöre bağlamadan bu problemi çözme şansım var mı?
ve asıl önemlisi bu problemin gerçek kaynağı nedir?

Yardımcı olmaya çalışacak herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Yeni PC: (isimleri faturadaki gibi yazıyorum)
Asus P5B DDR2 SES+GLAN+SATA2 16X L775
512 MB 667 MHZ DDR 2 RAM (Kingston) 2 adet
256MB SAPPHIRE ATI X1550 (128 bit) AVIVO 16 X
INTEL P4 D 925 DUAL 3.0GHZ 800MHz 2x2MB 64BIT

Monitör: Philips 105E

Ram'lerinizi kontrol edin derim gerekirse başka bir slota takmayı deneyin Kasanın içerisindeki bağlantılarıda kontrol edin gerekirse kabloları çıkarın ve tekrar takın ,temassızlıkda olabilir ,ayrıca power supplydan da kaynaklanmış olabilir ,eğer monitörün ışığı yanıp sönüyosa da büyük ihtimal ekran kartında veya takıldığı slotta sorun vardır

ilginiz için çok teşekkür ederim,
ancak bu söyledikleriniz olsaydı (ki çoğunu zaten denedim) başka herhangi bir monitörü de açmaması gerekmez miydi?
Yani örn. iş yerimdeki yüksek model bir ekranda veya serviste vb. gayet normal çalışıyor..
:(

Bazı ekran kartı sürücüleri belirli monitörlerin ayarlarını (tazeleme vs) tutabiliyor. Farklı monitör takıldığında farklı ayarları kullanmaya başlıyor fakat eski monitör yine takılınca hatırladığı ayarları kullanmaya devam ediyor. . Her sürücü yapacak değil fakat büyük ihtimal. Ekran kartı sürücüsünü ve çalışmayan monitörün sürücüsünü sistemden kaldırarak deneyebilirsin

Geri