bilgisayar sınıfı kurma tavsiyesi

Kodla Büyü

ctrl+z

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar sponsor bulduk gibi bt sınıfını yenilemek istiyoruz masaüstü bilgisayar mı tavsiye edersiniz (masaüstü ise hangi sistem) yoksa tavsiye edebileceğiniz başka sistemler var mı?20+1 bir sınıf olsun istiyoruz teşekkürler.Bütçe de 20-25 bin arası...

daha önce atm bilişimde lab kurdum. gayet ilgililer ve garanti olayi da çok guzel. be batmanda görev yapıyordum elektrik kesintileri malum. powerlar ya da anakartlar gidiyordu. sağolsunlar her seferinde aynında değişim yaptılar.

daha önce atm bilişimde lab kurdum. gayet ilgililer ve garanti olayi da çok guzel. be batmanda görev yapıyordum elektrik kesintileri malum. powerlar ya da anakartlar gidiyordu. sağolsunlar her seferinde aynında değişim yaptılar.

Siz hangi pc yi almıştınız hocam ve istanbula mi gonderiyordunuz değişim için

robkod.org atölye kurulumu için destek alabilirsiniz hocam bütçenize göre en uygun modeller ile atölyenizi kurabilir veya teknik destek verebilirler..

Yako Teknoloji yada NComputing den teklif alın. Canavar gibi bir kasa yapın. Gücünü ağ üzerinden terminallere dağıtın. Çok mantıklı. Kasa derdi yok. Yönetim kolay. Tavsiye ederim

Yako Teknoloji yada NComputing den teklif alın. Canavar gibi bir kasa yapın. Gücünü ağ üzerinden terminallere dağıtın. Çok mantıklı. Kasa derdi yok. Yönetim kolay. Tavsiye ederim

siz kullandınız mı hocam böyle bir sistem avantaj ya da dezavantajları nedir acaba?

siz kullandınız mı hocam böyle bir sistem avantaj ya da dezavantajları nedir acaba?
Evet geçen sene çalıştığım okulda ağ kablolamasından, öğrenci masalarını bilgisayar masasına çevrilip kaplanmasına, elektrik işlerine kadar içeriye kimseyi sokmayıp okulumuz teknisyeniyle birlikte kendimiz yaparak bir laboratuvar kurduk. Dojoptan NComputing L300 terminaller aldık. i7 7700 işlemci, 32 Gb DDR 4, işletim sisteminin kurulu olduğu bölüm için ssd harddisk olan bir server aldık. 5 sn de açılıp kendine gelen bir makine varmış dediğimi hatırlıyorum. Terminallerde de monitör çözünürlüğü gayet iyi oranda kullanıyordum. Program olarakta visual studiodan photoshopa, phyton ve ilgili editörlerine, diğer temel programlarına kadar yüklü olmasına rağmen hiçbir zorlanma olmadan kullandık. Bizim en büyük sorunumuz şuydu. Switchimiz eski laboratuvardan kalma 2. el bi switchti. (Gerçi sadece laboratuvarda kasa ve terminaller yeniydi. Diğer monitör masa vb aletlerin hepsi geri dönüştürüldü diyebilirim.) Yani switch bize bir problem çıkardı. Switchi güzel bi switch alırsanız hiçbir problem olmaz.

Evet geçen sene çalıştığım okulda ağ kablolamasından, öğrenci masalarını bilgisayar masasına çevrilip kaplanmasına, elektrik işlerine kadar içeriye kimseyi sokmayıp okulumuz teknisyeniyle birlikte kendimiz yaparak bir laboratuvar kurduk. Dojoptan NComputing L300 terminaller aldık. i7 7700 işlemci, 32 Gb DDR 4, işletim sisteminin kurulu olduğu bölüm için ssd harddisk olan bir server aldık. 5 sn de açılıp kendine gelen bir makine varmış dediğimi hatırlıyorum. Terminallerde de monitör çözünürlüğü gayet iyi oranda kullanıyordum. Program olarakta visual studiodan photoshopa, phyton ve ilgili editörlerine, diğer temel programlarına kadar yüklü olmasına rağmen hiçbir zorlanma olmadan kullandık. Bizim en büyük sorunumuz şuydu. Switchimiz eski laboratuvardan kalma 2. el bi switchti. (Gerçi sadece laboratuvarda kasa ve terminaller yeniydi. Diğer monitör masa vb aletlerin hepsi geri dönüştürüldü diyebilirim.) Yani switch bize bir problem çıkardı. Switchi güzel bi switch alırsanız hiçbir problem olmaz.

Kesinlikle hocama katiliyorum, portlarından bir kaçı arızalı megabit switch imiz vardi. Yeni bir Gigabit switch alınca senkronizasyon mukemmel oldu.

Hocalarım kaça mal oldu bu sistemler size bir de kac terminalli bir sistem kirdunuz? 20+1 45 bin gibi fiyat verdiler bize bu bütçemizin çok üstünde

Ben 15 terminali alırken dolar 3.65 di :) Tanesi 800 TL civarına geldi. Kasa içinde 5000 TL ayırmıştık. 20 tanede klavye fare aldık. Toplamda o zaman 17.500 TL'ye halletmiştik. Çok değil Kasım 2017'den bahsediyorum. 1.5 yıl dahi olmadı. Monitör çıkma bulursanız sadece terminal için fiyat alın. Birde Yako Teknolojiden Seval hanımdı sanırım bağış konusunda okullara çıkma terminallerde yardımcı oluyordu. Fakat serverı onlardan almanız karşılığında. O dönem fen liselerine laboratuvar kurmaları için 45.000 TL göndermişlerdi. Ders zorunlu olduğu için. 20+1 değil 15+1 üzerinden değerlendirin. Bütçeniz tekrar elverirse sonrasında ekleme maliyeti daha ucuza gelir.

kesınlıkle ncomputerıng almayın hocam yıllık 10 dolar alet basına yazılıma para verırsınız 20 tane alsanız yıllık 200 dolar para vereceksınız bu parayı vermezsenız o aletler oparalar cope gıder... hangi devlet okulu bu parayı verırı? bızde almışlar labaratuarda yatıyor. ıstersenız sıze verebılırım bıle...

kesınlıkle ncomputerıng almayın hocam yıllık 10 dolar alet basına yazılıma para verırsınız 20 tane alsanız yıllık 200 dolar para vereceksınız bu parayı vermezsenız o aletler oparalar cope gıder... hangi devlet okulu bu parayı verırı? bızde almışlar labaratuarda yatıyor. ıstersenız sıze verebılırım bıle...

Bilgisayar bilsim r2.jpg

@Yako Teknoloji güncel fiyatlarla bir BT sınıfı kurmak istesek 20 öğrenci 1 öğretmen bize ne kadar mâl olur? (Monitör (vga girişli, kare lcd), klavye, fare bizden olsa)

20* Raspberry Pi 4 (500TL) = 10.000
20* 17inc ikinci el lcd (70) = 1.400
20* 32 Gb micro sd kart(40) = 800
20* Raspberry4 kutusu (50) = 1000
20* usb klavye (15) = 300
20* usb fare (15) = 300
5000 TL Arduino ve Makeblock setleri
5000 TL ile kodlama konulu kitap

@omd BT sınıfınızda tam olarak neler kullanılacak?
@Yako Teknoloji Ortaokuluz çok güçlü işlem gücü isteyen uygulamamız olmaz öğrenci pclerinde. Ofis programları, scratch, internet, arduino vb. Öğretmen bilgisayarında da öğrencilerden farklı olarak photoshop, video düzenleme (premiere, movavi vb), android studio, unity filan olur.

@togius hocam rasprberryli sınıf kurmayı yıllardır hayal ederim de uygulamada ne olacağını kestiremediğimden idareye kesin çıkış yapamıyorum. Yoksa evde ilk çıktığı dönemde alıp kullandığım pi3 cihazım var. Son modele de baktım mesela hâlâ bir açma kapama switch koymamış olmaları bile ek çözüm gerektiriyor ortaokul için. Öğrencilerin yaşları küçük olunca her şeyi en basit seviyede tutmak iyi olabiliyor :D Elimdeki tüm monitörlerin vga olması ve ek dönüştürücü kullanma gerekliliği bile karmaşıklığı artıran ve göz önüne almam gereken bir detay :D Varsa İstanbul avrupa yakasında raspberryli lab kuran gelip incelemek isterim aslında :D

dostlar raspberry ile lab kurmayı denemeyin. üzülürsünüz. raspberry nin sinifi belli. fikir guzel gibi gelse de o fiyata ikinci ele yonelmek daha mantikli.

@Yako Teknoloji Ortaokuluz çok güçlü işlem gücü isteyen uygulamamız olmaz öğrenci pclerinde. Ofis programları, scratch, internet, arduino vb. Öğretmen bilgisayarında da öğrencilerden farklı olarak photoshop, video düzenleme (premiere, movavi vb), android studio, unity filan olur.

@togius hocam rasprberryli sınıf kurmayı yıllardır hayal ederim de uygulamada ne olacağını kestiremediğimden idareye kesin çıkış yapamıyorum. Yoksa evde ilk çıktığı dönemde alıp kullandığım pi3 cihazım var. Son modele de baktım mesela hâlâ bir açma kapama switch koymamış olmaları bile ek çözüm gerektiriyor ortaokul için. Öğrencilerin yaşları küçük olunca her şeyi en basit seviyede tutmak iyi olabiliyor :D Elimdeki tüm monitörlerin vga olması ve ek dönüştürücü kullanma gerekliliği bile karmaşıklığı artıran ve göz önüne almam gereken bir detay :D Varsa İstanbul avrupa yakasında raspberryli lab kuran gelip incelemek isterim aslında :D

@omd Tekrar Merhaba!
Basit gibi görünen Ardunio, Scratch, Kodugame, Tinkercad gibi (Robotik Uygulamalar) diğer Görsel ve Vektörel uygulamalar kadar kaynak tüketmektedir.
Örnek verecek olursak, .exe tabanlı masaüstü çalışanlar CPU kaynaklarını yoğun kullanır, Tarayıcı üzerinde 3D çalışan Web GL teknolojisini kullananlar ise GPU kaynaklarını yoğun kullanır. O yüzden basit gibi gözüken robotik uygulamalar özelde ciddi kaynak tüketirler. Raspery serisini bu uygumalarda hiç deneyimleme fırsatımız olmadı. Fakat bahse konu uygulamalar min. i3- 8 nesilde ideal çalışabilir.

Bu arada yerimiz İstanbul avrupa yakasında. Test merkezimiz var. Dilerseniz gelip yerimizde sınıf sayısı kadar cihazları eşzamanlı deneyimleyebilirsiniz.

Bende sizin gibi kendime bir adet Raspberry Pi3 aldım ve evde kullanıyorum. Ayrıca Okulda bilgisayar laboratuvarımda bulunan eski makinelere (30 adet) Raspberry Pi 'nin Pc versiyonunu yükledim. Hız inanılmaz arttı. Bu bilgisayarları diğer okulların depolarında işe yaramaz hocam boş ver demelerine rağmen aldım. 8-10 TL arasına 1'er GB DDR ramler ile 20 TL'ye 2'şer GB DDR2 Ramler aldım. Tanesi 70 TL den 20 tane LCD ekran aldırdım. Raspberry'ye üzerinde Scratch 2, Libre office standart geliyor. Python 2.7 standart yüklü. Wine ile birlikte Dyned'i rahatlıkla kurdum. (Başlarda Wine kurarken akla karayı seçtim. Ama çözümü basittir ve aşağıdadır.). Ayrıca Raspberry üzerine PyCharm ve Anaconda yükleyebilirsiniz. Yani profesyonel de yazılım geliştirilebilir. PyCharm bizzat evimdeki Raspberry Pi3 e kurdum. Kullanıyorum. Ayrıca Pi4 4 GB gibi Ram'e sahip bir cihaz. Tübitak projem geçen sene çıksaydı en az 10 raspberry pi3 alacaktım. bu sene çıkarsa amacım 10 tane pi4 almak

(Başlarda Wine kurarken akla karayı seçsemde
sudo dpkg --add-architecture amd64
sudo apt-get update
sudo apt install wine

ve yükleme sorunlarıyla karşılaştığımda
sudo apt-get update --fix-missing
sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get install -f

gibi komutlar eksik kalan bağımlılıkları indirmeme yardımcı oldu.
Zaten --add-architecture haricinde diğerlerini kullanmama çoğunlukla gerek kalmadı.)

@Yako Teknoloji Tahmini fiyat verirseniz gelip gelmeme konusunda net karar verebilirim :D

@togius hocam vallahi benim de kasalar 14-15 yıllık. Düşük sistem gereksinimleri olan linuxları kurmayı düşündüm ancak donanımsal sorun çok yaşıyorum. 24 makine var. Uğraşıp kursam iki gün sonra elimde patlamayacağının garantisi yok :D Donanımlar yenilense en azından 5-6 sene burası ben olmasam da iş görür diye düşünüyorum. Son çare raspbery pc aklımda :D

@Yako Teknoloji bu arada siteniz MEB Fiber ağında engelli açılmıyor. Gerekli başvurularda bulunursanız iyi olur. Siteniz açılmadığından bilgi alamadım adres vb. konularda.

Geri