Bilgisayar sınıfı internet bağlantısı

Kodla Büyü

mavimali

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar müdür okulda bir sınıfı bilisim sınıfı yapacak ama fiber var.tek kablo geliyor sınıfa swicth takip cogaltamiyoriz.bunun için hangi işlemleri yapmak gerekiyor mail falan mı atacağız yoksa Telekom arayacak miyiz port açma işlemi gibi birşey yapılıyormuş galiba.bilişim sınıfına çoklu internet vermek için. Teşekkürler

Merhaba arkadaşlar müdür okulda bir sınıfı bilisim sınıfı yapacak ama fiber var.tek kablo geliyor sınıfa swicth takip cogaltamiyoriz.bunun için hangi işlemleri yapmak gerekiyor mail falan mı atacağız yoksa Telekom arayacak miyiz port açma işlemi gibi birşeyyapılıyormuş galiba.bilişim sınıfına çoklu internet vermek için. Teşekkürler
Aşağıdaki numarayı arayın hocam.
sizi yönlendiriyor
+903122969699

Bende de var ayni sorun.20 pc li laboratuvarmiz var yalniz int yok. Switch ile cogaltip dagitiyoruz ama int yok elle ip denedim de olmadi.444 7 555fatih arizayi aradim o da cagri birakin diyor...yardimci olabilecek var mi acaba ?

Benim labda internet var ama çok yavaş. fatih projesinde faz2 tahtalar var ama henüz altyapı kurulmadı. kurulum yapılırken fiber interneti benim labdaki pclere de dagıtabilir miyiz? yönetmelik bu durum için ne diyor arkadaşlar?

sınıflardaki, odalardaki internet çoğaltmaya kapalı oluyor yani siz switch vb bişey taksanız da çoğaltamıyorsunuz.
bilişim sınıfını çoğaltmaya uygun oluyor(tabii işlerini düzgün yaptılarsa :) )
çoğaltmaya açmak için ilgili kurumla irtibata geçmek gerekiyor

okulumdaki bilişim sınıfında çoğaltmaya açmamışlardı. sentim firması (doğu bölgesi) açtıktan sonra switch ile bilgisayarlara dağıttım interneti

Bende de var ayni sorun.20 pc li laboratuvarmiz var yalniz int yok. Switch ile cogaltip dagitiyoruz ama int yok elle ip denedim de olmadi.444 7 555fatih arizayi aradim o da cagri birakin diyor...yardimci olabilecek var mi acaba ?
Arkadaşlar yukarıdaki numarayı arayın.
Portlar kapalı çoğaltamazsınız.
Yukarıdaki numaradan portu açıyorlar.
Diğer şekilde çok beklersiniz

Hocamın dediğini yapın,1-2 gün içinde sizi arar ve port açma işlemini yaparlar.Ben lab için böyle çözdüm.

Dün akşam yazdım bende evde bugün 9 -10 arası aradılar. Bilgisayarlardan birini bt sınıfındaki kabinetten gelen boş girişe bağlatıp o bilgisayarın mac adresini sordular. 5 dakika sonra arayıp tamamdır dediler. Kabloyu bilgisayardan çıkarıp switche takınca işlem tamam. Şu an hepsi bağlanıyor.

aynen erisim@eba.gov.tr ye mail attım aynı gün içinde döndüler ve labdaki data noktalatından birinin konfigürasyonunu yaptılar. şu anda internet var çok mutlu oldum :))

Bende de aynı sorun oldu, elimde tp link 941 router vardı farklı subnet ip bloğunda dağıtınca oluyor. Sadece laba gelen değil diğerlerinide lazım olursa öyle dağıtıyorum.

faz 2 kurulumu yapılan okullarda lab daki swichi yine labda bulunan herhangi bir fatih ağı ethernet girişine bağladığın zaman ağa dahil oluyor. onun dışında erisim.meb.gov.tr adresinden swichi bağladığınız mevcut portu erişime açtırmanız gerekiyor. Ya da hiç uğraşmam diyorsanız swich i kabinetten gelen portların 47 48 gibi numaralı portuna bağlayabilirsiniz

Konu üzerinden hayli zaman geçmiş arkadaşlar. Benzer bir durum var( bilgisayar sınıfına gelen kablo tek PC ye internet sağlıyor switch ile diğerlerine dağıtmıyor) fakat 03122969699'u aradığımda fatihpys.eba.gov.tr den talep oluşturun bekleyin diyorlar. Bekliyoruz bakalım. Güncel başka bir yol bileniniz var mı?
-İki hafta oldu arayan soran yok :(

bir şeyi merak ediyorum, o tek uca router bağlayıp ayrı bir ağ oluştursanız yine mi olmuyor? sistem sadece router bağlı zannedecektir.

Geri