Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Bilgisayar öğretmeni olarak utandım...

Konu, 'Fatih Projesi | Görev, Teknik Sorunlar ve Çözümler' kısmında cuisinier tarafından paylaşıldı.

1. cuisinier

cuisinier Süper Üye Süper Üye

Bir kanalda haberleri izlerken kanada başbakanının televizyonculara kuantum bilgisayar programcılığını açıkladığını izledim. Adamlar sadece teorik çalışmalara 50.000.000$ bütçe ayırmışlar.
    Ve sonra şunu düşündüm. Biz 8.5 milyar lira fatih projesine bütçe ayırmışız. Üretip satan toplum, tüketip satınlan toplum.
    Utandığım konu ise bir bilgisayar öğretmeni olarak kuantum bilgisayarı yeni duyuyorum...
    Kuantum bilgisayarı hakkında:
    https://m.youtube.com/watch?v=SxSHzwrIjVQ
    İlgili haber:
    http://www.ntv.com.tr/dunya/trudeaunun- ... xcYGbAhfXg
    İlk ticari kuantum bilgisayarı :
    https://thgtr.com/ilk-ticari-kuantum-bi ... sa-sunuldu

2. altintepebilisim

altintepebilisim Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam dediğiniz doğru fakat örneğiniz tam doğru değil Fatih projesindeki akıllı tahtalar yerli malı ve üretilip ihraç edilmeye başlandı. Kullanılan yazılım vs konusunda haklısınız ama Türkiye bilişim konusunda arge çalışmalarına ayırdığı kaynağı artırmalı

3. 06Davut

06Davut Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

enteresan kuantum pc bizden sonraki nesil kullanır artık.

4. alprkrkmz

alprkrkmz Üye

Hocam maalesef akıllı tahtalar yerli üretim değil. İçindeki Mini PC lerin hiçbir parçası bizim değil. İşlemcisinden tutun hdmi çıkış portuna kadar ithal. Ki en pahalı kısmı paneli. Paneli de ithal. Zaten dünyada kaç tane panel üreticisi var. Belli başlı üreticiler Lg Samsung Jdi Sharp(artık Foxconn) ve birkaç tane daha. Maalesef biz ülkemizde panel üretimi yapamıyoruz. Yanlış bilmiyorsam Vestel Lg den alıyor panelleri. Dıştaki dokunmatik panel de ithal. Maalesef biz sadece montajını yaptım akıllı tahtaların.

Fatih projesi tamamen yerli üretim olacakti ama olmadı. Hele hele tabletler yerli üretim dediler. Baktılar olmadı. Çinde üretildi hepsi. Veysel sadece montaj yapıyor.

5. 61TS1967

61TS1967 Site Gezgini

Ben de bu sene proje ödevi verdim kuantum bilgisayarları.

6. cuisinier

cuisinier Süper Üye Süper Üye

Nereye ihraç edilmiş sayın hocam

7. ernestososa

ernestososa Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam bence başlığı atan arkadaş değil sen utanmalısın bir bilgisayar öğretmeni olarak nasıl akıllı tahtalar yerli üretim diyebiliyorsun vallahi bravo. En basit örnek İşlemciler ya amd ya intel bu firmalar yerli mi? Anakart mı üretiyoruz ram mı? Sadece montaj yapmaya yerli üretim diyorsan bilgilerini tazelemeni öneririm. Akıllı tahtanın 10 liralık basit kilidi bile çin malıdır.

8. SYSOP

SYSOP Seçkin Üye Seçkin Üye

Halkımızın yarısı "çok kurcalamamak lazım bu işleri yoksa sıyırırsınız" zihniyetini istikrarla desteklemekte. Konuyu siyasi zemine çekmeye çalışmıyorum lakin halkımız bu, Kanada ile karşılaştırmak onlara haksızlık olur.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal