Bilgisayar Lab'ın olmaması ve ders anlatma zorluğu

Kodla Büyü

firarist1905

Site Gezgini
Arkadaşlar merhaba
Anadolu Lisesinde çalışmaktayım. Bilgisayar laboratuvarı yok. Ders anlatmak çok sıkıcı bir hal alıyor. Öğrenciler suratıma bön bön bakıyor uygulayamadıkları için. Ve bu yüzden de ders gereksiz gözüyle bakılıyor. Sizce ne yapmalıyım? Ders anlatmasam sıkıntı olur mu? 2 senedir lab yok ve müdür de gereken ilgiyi pek göstermiyor açıkcası.

Evet çok zor Allah yardımcın olsun, bende ilk dönem hizmetiçi kurslar olduğu için dersleri sınıftra işledim. Sana tavsiyem Etkileşimli tahta varsa sunular videolarlar kullanabilirsin.Özellikle konularla bağlantılı ilginç yada komik videolar çok hoşlarına gidiyor dersi dinliyolar. Uygulamalarıda önce sen gösterip birkaç öğrencinin gelip tekrar etmesini isteyebilirsin.
Dersin sonunda 5-6 soruyu sunu olarak yansıtıp öğrencilere değerlendirme yaptığını söyleyip çözdürebilirsin. ayrıca dersin sonunda kalan zamanında güncel bilişim konlarıyla ilgili tartışmalar açıp öğrencileri konuşturabilirsin.

Hocam benzer durumu ilk görev yaptığım okulda ben de yaşamıştım. Tahtada word ve excel menülerini çizip anlatmaya çalışırdım. Anlattığım dönemler 2000'li yılların başıydı.
Bu konudaki ÖNERİM: Dizüstü bilgisayarı olan öğrenciler bilgisayarlarını okula getirebilirler ve uygulamaları yaptırabilirsiniz. Ayrıca çevredeki okullarda veya diğer devlet kurumlarında işe yarar atıl / fazla bilgisayarlar için araştırma yapabilirsiniz.

dediğiniz gibi sunularla falan halletmeye çalışıyorum. bir de üstelik laboratuvarım mescit yapılmışş... allahım aklıma mukayet ol

Ben kablosuz klavye ve mouse ile etkileşimli tahta üzerinden öğrencilere oturdukları yerlerden uygulama yaptırıyordum, bir etkinlik belirliyordum ve 2 ders boyunca öğrencilere klavye mouse gezdirerek, hep beraber uygulamayı yapıyorduk.( word excelden ziyade lise kodlama göstermenizi tavsiye ederim keyifli oluyor.) Şimdi labım var çok iyi gidiyor.

piyemi' Alıntı:
Ben kablosuz klavye ve mouse ile etkileşimli tahta üzerinden öğrencilere oturdukları yerlerden uygulama yaptırıyordum, bir etkinlik belirliyordum ve 2 ders boyunca öğrencilere klavye mouse gezdirerek, hep beraber uygulamayı yapıyorduk.( word excelden ziyade lise kodlama göstermenizi tavsiye ederim keyifli oluyor.) Şimdi labım var çok iyi gidiyor.

Ben de bluetootlu klavye ile mouse aldım. Fakat uygulama uzun süreceği için yaptırmıyordum. Evet lise kodlama zevkli olur ama müfredattan çıkmak sıkıntı yaratmaz mı? Ders planına göre gitmemiz gerekiyor.

Bilgisayar laboratuvarını nasıl edindiniz hocam?

firarist1905' Alıntı:
dediğiniz gibi sunularla falan halletmeye çalışıyorum. bir de üstelik laboratuvarım mescit yapılmışş... allahım aklıma mukayet ol

milli egitimden nefret ediyorum...kurum olarak en dengesiz bizim kurum heralde.

Geri