bilgisayar kapanınca numlock kilitleniyor.

Kodla Büyü

nese1982

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
arkadaşlar basit bir sorun olabilir ama çözemedim. bilgisayar kapanınca numlock otomatik kilitleniyor. her seferinde açmam gerekiyor. bunu nasıl hallederim.

Soru: Bilgisayarımı çalıştırıp oturum açma ekranına her geldiğimde klavyedeki Num Lock tuşunun kapalı olduğunu görüyorum. Şifremin içinde numara da olduğundan, her oturum açışımda bu tuşa basmak zorunda kalıyorum. Bu tuş ön tanımlı olarak açık hale gelemez mi?

Cevap: Açılışta NumLock ışığının otomatik yanarak gelmesinin iki yöntemi bulunuyor:

1) BIOS Setup ayarı ile
2) Register ayarı ile

Bazı pc'lerde Setup'ta "NumLock" seçeneği bulunmadığında bunu Register'dan yapabileceğimizi hatırlatmak gerekir.

BIOS Setup Ayarı

Bios nedir?
Bios (basic input output system) anakart üzerindeki bir rom bellekte bulunan bir yazılımdır. Açılış (boot) öncesinde giriş ve çıkış aygıtlarını test eder ve işletim sisteminin açılmasını sağlar.

Bios setup ayarlarına girmek için pc'nin açılışında genelde "del" tuşu kullanılır. (Bazı modellerde özellikle Hp'de F10'da kullanılabilir). İlgili tuşa basıldığında "BIOS SETUP" ekranı gelir ve buradan bios ayarları yapılır.

BIOS FEATURES SETUP ekranına geçiyoruz. Burada:

Boot Up Floppy Seek - açılışta floppy sürücü denetlensin mi?
Boot Up Numlock Status - açılışta klavyedeki "numlock" tuşu etkin olsun mu?
Securıty Options - açılışta pcr17;ye veya bıosr17;a parola koyulsun mu?

Seçeneklerden Boot Up Numlock Status - açılışta klavyedeki "numlock" tuşu etkin olsun mu? giriş yapıp "ENABLE" diyoruz. Tüm ayarları SAVE edip boot ettikten sonra NumLock ışığının artık açılışta yandığını göreceksiniz.

Register Ayarı

Eğer BIOS SETUP'tan ilgili menüyü bulamadıysanız yardımınıza Registry Editor yetişiyor.

Buradan gerekli ayarlamayı yapabilmeniz öncelikle Administrator haklarına sahip bir kullanıcı ile Windows oturumunu açmanız gerekiyor.

Önce Başlat> Çalıştır>regedit komutunu verin ve HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard yolunu takip edin. Sağ tarafta InitialKeyboardIndicators adlı bir girdi bulunmalı. Eğer yoksa sağ tıklayarak New>DWORD Value komutuyla oluşturun ve gerekli biçimde adlandırın. Bu girdinin değeri 0 olduğunda Num Lock tuşu kapalı, 2 olduğundaysa açık olarak gelir. Kayıt defterini kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
Kolay gelsin...

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WinExtra\TweakUp
anahtarındaki KeyNumlock değerini de 1 yapın (DWORD'dür)
Alıntıdır.

çok güzel açıklanmış. teşekkürler. :+1: hocam bu bilgilerin toplu halde olduğu belgeler var mı elinizde. bu tarz ufak sorunlarla hep karşılaşıyorum. özellikle regedit komutu ile neler yapılabileceğini konusu.

Geri