Bilgisayar hdd bulunamadı diyor?

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Bilgisayar hdd bulunamadı diyor neden böyle diyor anlamadım. Format atmaya çalışlıyorum fakat bilgisayar takılı bir hdd bulunamadı uyarısı veriyor. Bilgisayar çalışmıyordu sonra açılmaz olddu. Bende çökmüş olabilir ihtimalini düşünerek format atayım dedim. Fakat HDD bulunamadı diyor ne yapmalıyım. Kafayı yicem Anamakina olmasa önemsemezdim ama işlerim allak bullak oldu.

hard diskin kablolarından birisi çıkmış olabilir. kasayı açıp kaploları çıkarıp tekrar bi tak istersen.

ya da bazı bilgisayarlarda win 98 açılış cd si ile format atarken hd yi görmeyebiliyor kendi açılış cd siyle başlatman gerekiyor. eğer öyleyse xp açılış cd siyle format çekmeyi dene.

ya da açılışta format atarken cd den açılış için biostan cd ile açılış yapma ayarını unutmuş olabilirsin.

eğer sorun bunlarda değilse başka bilgisayarın imageni alıp ana bilgisayarda açılış yap.

bu ihtimaller ışığında tam net bilgi verebilir misin? bilgisayarın markası, özellikleri, nasıl format çekmeye çalıştığını..

Kabloloarı kontrol ettim onlarda bir problem yok okulda sık sık elektrikler gidiyor HDD bozulmuş olabilirmi. Daha öncede böyle oldu baya bir uğraşmıştım sonra kendisi gene çalışmaya başlamıştı. anakartın modeli Asus 7v600-x HDD sata işlemcisi AMD işlemci hızı neydi tam neydi hatırlamıyorum.....

format atarken f6 tuşuna basıp 3.parti SSCI raid sürücü yüklemeyi seçip anakartın CD sinden bu sürücüleri yükleyip format atabililirsin.ben öyle yapıyorum.
Anakart CD nin içinde disket oluşturma seçenegi var oradan disketi oluşturuyorum.kurulum sırasında f6 ya basıp disketi takıyorum format atılıyor.

Geçen seferde format atmıştım öyle birşey yapmamıştım.Hdd tanımaması bundanmı kaynaklanıyor yani.

Eğer kablo bağlantılarinda bir sorun yok ise Servive Pack 2 entegreli bir Windows XP cd si ile format atabilirsiniz...

Format attığım cd zaten service pack 2 entegreli. Bugün cd'den çalışan xp yi denedim çalıştı şu sata driverleri nasıl yüklicem bilen varmı şu makinayı çalıştırmak istiyorum artık ana makina olmasa problem olmazdı....Bu arada yardımlarınızı esirgemediğin için çok tşk

Hdd SATA ise ... setup tan sata ayarını yapman gerekiyor...BAzen sata disketi istiyor...bunun gibi problemler çıkıyor....Sen setup tan sata modunu değiştirisen büyük ihtimlle olur:)

Bugün setup ayarlarını baya bir kurcaladım ama dediğin türden birşeye raslamadım. Bu sata disketini nasıl elde ederiz.

Ya ben şu Raıd rürücülerini sözde diskete atıyorum ama bulunamadı diyor bilen varsa lütfen bana yardım etsin anakart Asus 7v600-x sata rücülerini birisi bana açıklayabilirmi? yada bana yollaya bilirmi?
Hangi dosyaları nasıl disket'e atmam gerekiyor???

Üstad sata hdd lerde setup üzerinden ayarlarına bakmama gerekiyor..aynı sroun ile bir tanıdığımın pc de karşılaştım..orada sata ayarlarından bir tanesinde bir değişiklik yaptık ve düzeldi..bir kez yaptığımından tam hatırlayamıyorum..fakat aynı senin gibi hdd yi görmüyordu makina ve sorun ortadan kalktı..üstad sata ile ilgili seçenk vardı galiba 2 değer vardı.o değerlerin adı gelse yazacam inaşallah..

Bilende cevap veriyo bilmeyen de...
Yok biostan cd den açılması için ayar yap, yok başka bilgisayardan image al yok hddnin sata driverini yükle falan...
Arkadaşlar bilmiyorsanız cevap vermek zorunda değilsiniz.

Şimdi arkadaş senin bilgisayar durup dururken böyle bir hata verdiyse büyük ihtimalle elektrik kesintilerinden etkilenmiştir. Biosun pilini çıkar ve hdd ye bağlı tüm kabloları çıkar yeniden tak. Düzeldiyse ne mutlu sana. Düzelmediyse hddni başka bilgisayarda dene bakalım çalışıyor mu ? Hdd bozulmuş olabilir. (Durup duruken bu sorun oldu dediğin için böyle yorum yaptım. Yoksa hdd görmemesinin başka sebepleri var)

mystreous' Alıntı:
Bilende cevap veriyo bilmeyen de...
Yok biostan cd den açılması için ayar yap, yok başka bilgisayardan image al yok hddnin sata driverini yükle falan...
Arkadaşlar bilmiyorsanız cevap vermek zorunda değilsiniz.

Şimdi arkadaş senin bilgisayar durup dururken böyle bir hata verdiyse büyük ihtimalle elektrik kesintilerinden etkilenmiştir. Biosun pilini çıkar ve hdd ye bağlı tüm kabloları çıkar yeniden tak. Düzeldiyse ne mutlu sana. Düzelmediyse hddni başka bilgisayarda dene bakalım çalışıyor mu ? Hdd bozulmuş olabilir. (Durup duruken bu sorun oldu dediğin için böyle yorum yaptım. Yoksa hdd görmemesinin başka sebepleri var)

sayın bilen öyle bir cevap söyledinki ,tüm sorunu hallettin bizede ayar verdin ,ayrıca ısrar ediyorum sata driverlarını yüklemesini konusunda ,senden donanım öğrenecek halimiz yok öyle aşağılayıcı konuşma yapmayı bırak sadece soruya cevap ver herkesi eleştirme

Arkadaş çalışan bilgisayar durup duruken hddyi görmez olmuş. Sata driver yüklü değilse şimdiye kadar nasıl çalıştı peki ?? Demekki problem orda değil

hasari' Alıntı:
Bilgisayar hdd bulunamadı diyor neden böyle diyor anlamadım. Format atmaya çalışlıyorum fakat bilgisayar takılı bir hdd bulunamadı uyarısı veriyor. Bilgisayar çalışmıyordu sonra açılmaz olddu. Bende çökmüş olabilir ihtimalini düşünerek format atayım dedim. Fakat HDD bulunamadı diyor ne yapmalıyım. Kafayı yicem Anamakina olmasa önemsemezdim ama işlerim allak bullak oldu.
burda zaten çalışmıyordu diyor sonradan da açılmaz olduğunu söylüyor demek durup dururken olmamış ,Sata Disk için gereken sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak bence sorunu çözer

ba2khan' Alıntı:
hasari' Alıntı:
burda zaten çalışmıyordu diyor sonradan da açılmaz olduğunu söylüyor demek durup dururken olmamış ,Sata Disk için gereken sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak bence sorunu çözer

Haklısın hocam ya yanlış okumuşum ya da arkadaş yazısını düzeltmiş sonradan.
"Çalışmıyordu sonradan açılmaz oldu?" Bu cümleden bişey anlamadım. Açılmaz olduysa hdd bulunamadı yazısını nasıl görüyor.?

mystreous' Alıntı:
ba2khan' Alıntı:
hasari' Alıntı:

Haklısın hocam ya yanlış okumuşum ya da arkadaş yazısını düzeltmiş sonradan.
"Çalışmıyordu sonradan açılmaz oldu?" Bu cümleden bişey anlamadım. Açılmaz olduysa hdd bulunamadı yazısını nasıl görüyor.?
çalışmıyordu sonradan açılmaz oldu :D bu ne demek ya :D bende anlamadım orasını ama çalışmadığını varsayarak cevap yolladım :+1:

Yaw hocam şu harddiskini bi başka bilgisayarda denesene..Orda format at tekrardan tak bakalım.

Hocam benim de başıma buna benzer bir sorun geldi. Hdd yi görmüyordu dolaysıyla format da atamıyordum. Başka bilgisayara taktım çalıştı ve formatlayıp tekrar ilk bilgisayara taktım yine görmedi. Güç kaynağını değiştirdim çalıştı. Biraz tuhaf ama güç kaynağını da bir değiştirip dene derim.

Arkadaşlar göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok tşk ederim...
Anlaşılmayan yerleri açıklasam iyi olacak sanırım
Bilgisayar daha önce çalışıyordu, gene bundan iki ay önce aniden çalışmadı bu sorunu gene vermişti. Bende sistemin çökmüş olma ihtimalini düşünürek format atmaya çalışmıştım. XP donanım yapılandırmanızı tarıyor yazısından sonra, takılı herhangi bir HDD bulunamadı uyarısı veriyordu. Bu şekilde defalarda denedim tabi arada kabloları çıkarıp tekrar takarak denemelerde yapıyordum. Bir türlü olmamıştı. Sonraki günlerde format atma denemelerine devam ettim. Bu denemelerimden biri sonuç verdi ve HDD'yi gördü ve formatı attım. Geçen günlere kadar tıkır tıkır çalışıyordu ücretli öğretmenin dersinden sonra ders saatimde geldiğimde gördümki bilgisayarda aynı problem. Bilgisayar açılmıyor hata verip kendisine sürekli reset atıyor (Önceki problemle aynı). Bende gene sistem çökme ihtimalini düşünerek format atim dedim ve baktımki gene HDD bulunamadı hatası veriyor. Nette yaptığım araştırma ve sizlerin yardımları ile RAID sürücüsünü yüklemem gerektiğini öğrendim. Sürücüleri diskete (FDD) attım. Günlerdir uğraşıyorum ama bir türlü olmadı. Bu arada farklı işletim sistemlerinide denedim (Teknik XP, SP2 XP, Fiyesta XP, Vista, Cd'den çalışan XP). En sonunda cd'den çalışan XP yi denedikten sonra HDD nin sağlam olduğu anladım ve kabloları kurcalamaktan vaz geçtim. Çünkü; HDD yi cd'den çalışan XP görüyordu.Bu arada cdden çalışan linux'da denemiştim. Bu problem beni günlerce düşündürdü doğrusu. Sonunda dolapta duran eski HDD'leri denemeye karar verdim (Bu sene bu okula atandığımdan ve daha önce okulda çalışan bilgisayar hocalarının ayrılmasından dolayı bunların çalışıp çalışmadığı bilmiyordum). Bir kaçını denedim ve 10 GB kapasiteli IDE Çıkışlı çalışan bir HDD buldum. Gereken Jampır ayarlarını yaptım ve Artından formatımı bir güzel bu HDD ye attım (Takılı iki HDD oldu: biri sata biri pata). Bilgisayarım bu şekilde açıldı. SATA HDD takılı olduğu halde SATA'yı görmüyordu. Ardından anakartın sürücülerini yükledim. Bu sürücülerden özellikle RAID Driveri öncelikle yükledim bilgisayarı kapatıp-açtım. Nihayet diğer hardiskimin bölümleri bu şekilde belirdi. Problemim bu şekilde çözülmüş oldu.
Arkadaşlar bilgisayarı her nekadar iyi bildiğimizi idda etsekte (Gerçi benim böyle bir iddam hiç olmadı.) bu konuda kimse mükemmel değildir. Daha önce hiç karşılaşmadığımız yeni problemler ortaya çıkıyor ve bunları çözerek birşeyler daha öğreniyoruz.......

Bana yardımcı olan ve yorumlarını eksit etmeyen meslektaşlarıma çok çok tşkkk.....!!!!!

Sende karar ver be hocam bi çalışıyordu diyorsun bi hiç çalışmadı diyorsun.
Neyse sorunun çözüldüğüne göre yersiz... :?

mystreous' Alıntı:
Sende karar ver be hocam bi çalışıyordu diyorsun bi hiç çalışmadı diyorsun.
Neyse sorunun çözüldüğüne göre yersiz... :?

Sanırım hocam açıklamaları okumuyorsun....!!!

Hopppppppppppppppppppppp hoppppppppppppppp gerilime gerek yokkkkkkkkkk...Çok güzel bi paylaşım olmuş..Böyle tartışarak çözmek çok güzel...

Bu problem benim bi kere başıma gelmiştii..Gerçekten çok gıcık bi olay hasari hocam...Hdd görmeme problemi dediğiniz gibi SATA olayından...Problemi çözmeniz güzel olmuş..kolay gelsin...:)

mefete' Alıntı:
Hopppppppppppppppppppppp hoppppppppppppppp gerilime gerek yokkkkkkkkkk...Çok güzel bi paylaşım olmuş..Böyle tartışarak çözmek çok güzel...

Bu problem benim bi kere başıma gelmiştii..Gerçekten çok gıcık bi olay hasari hocam...Hdd görmeme problemi dediğiniz gibi SATA olayından...Problemi çözmeniz güzel olmuş..kolay gelsin...:)
Ya hocam hevesimiz kursağımızda kaldı bugün makinada çalışırken gene çöktü...!!!! Ben bu makinayı neyapıcamyaaaa.....

Değerli hocalarım bu makinanın ana kartımı problemli, yoksa güç kaynağımı artık aklıma gelen tek şey bu...!!!

Yerinde olsam hdd data kablosunu yenilerim ve anakarttaki şu anki yerine değil de başka secondary girişine takmayı denerdim (cd mun takıldığı yere)...
Ama sanırım hdd sata idi. Sata ise farklı bi sata yuvasına takmayı dene...

Geri