Bilgisayar ekranı dondu kaldı. Bilgisayar bir daha açılmadı.

Kodla Büyü

tt43

Site Gezgini
Bilgisayar normal bir şekilde çalışırken ekran dondu fare kitlendi. Bilgisayarı yeniden başlattığımda bilgisayar açılmadı. Normalde açılırken "dıt"diye bir ses geliyordu. Şimdi bu ses gelmiyor. Bağlantı kablolarının hepsi sağlam. Monitöre data enerjisi gelmiyor. Yani monitörün üstündeki power ışığı kasa kapalıyken nasıl yanıp sönüyorsa kasa açıldığında da aynen değişiklik yok. Güvenlik kartını çıkardım. Durum değişmedi. Power suply çalışıyor. Harddisk ve ram arızası olamaz. Onlar olsa ileti sinyali ya da ekranda mesaj olurdu. Geriye anakart, işlemci ve ekran kartı kalıyor. Acaba işlemci veya anakart yanmış olabilir mi? Anakart üzerinde biriken statik elektriklenme olması durumda anakarta bağlı ram kablo vb. tüm bağlantıları söküp takmayı düşünüyorum. Bu şekilde bir arızanın nedeni ne olabilir? Fikri olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

benim önerim bütün bağlantıların hepsini değiştirmeden önce sadece ekran kartını değiştirerek deneyin, sorun ekran kartı sorunu gibi görünüyor.

Ekran kartı on board. Tamam da açılışta ekrana gelen o dit sesi işlemci ile ilgisi olan bir ses zannediyordum. Olmadı işlemciyi çalışan aynı özellikteki bilgisayara takıp sağlamlığı anlaşılır. Bu durumda herhalde harici bir ekran kartı bulup takmam gerekebilir.

Rami çıkarıp taktım. Çıkardığımda çalıştırdım. Yine aynı. Başka okuldan eski bir bilgisayardan ekran kartı taktım. Yine değişmedi. Açılırken o duyulan dıt sesi gelmiyor.

Geri