bilgisayar donanım soru ve sorunlarınızın tamamı buraya

Kodla Büyü

erhanss

Üye
Slm arkadaşlar...Bir dönem bende pc eğitmenliği yapmış ama şu an bu konumda olmayan 20 yıllık bir donanım ustasıyım...Buraya yorumcuyuz.net vasıtasıyla üye oldum...Amacım radyomuzu dinlediğiniz sürece sizlere yardımcı olmak ... :) Şaka şaka dinleyen veya dinlemeyen herkese yardımcı olucam tabiki..Çünkü bundan çok büyük keyif alıyorum....Siz sorun ben cevaplıyayım...
AD SOYAD : ERHAN SALIN
Y.ŞEHİR : BURSA
MAİL ADRESİ : erhansalin@hotmail.com

HOBİ : RADYOSUNUN DİNLENMESİ :)

yakında frekans alıcaz da uydu bekliyoruz.şu an sanal radyo durumunda hemen açın isterseniz...www.doremifm.com

sitenizin ana sayfasındada reklamı var zaten :)

benim laptop asus.
dvd im dvd leri görüyo ama bazı cd leri içi dolu olmasına rağmen boş gösteriyo. neden kaynaklanabilir bu sorun. çoğu zaman kendi yazdığı cd yi bile görmüyor. şimdiden teşekkür ederim.

mihriban' Alıntı:
benim laptop asus.
dvd im dvd leri görüyo ama bazı cd leri içi dolu olmasına rağmen boş gösteriyo. neden kaynaklanabilir bu sorun. çoğu zaman kendi yazdığı cd yi bile görmüyor. şimdiden teşekkür ederim.

Bu durum cd-rw ile ilgili bir durum olmasının yanında donanım sürücüsüyle de ilgili bir durum olabilir.Yapılması gerekenleri aşağıda sıralıyorum :

1 :
Notebook 'ta kullanmakta olduğunuz cd-rw lens kirlenmiş olabilir.

Öncelikle buradan başlıyalım.Cd çıkartmak için bastığımızda cd-rw çekmecesi açılır.Tam ortada bir optik okuyucu ( optik lens ) gözükür.Bunu alkol kullanmadan ve pamuk içirmeyen bir bez ile temizleyelim.( Bu işlemi yaparken lens üzerine bastırmadan sadece hafif hafif silerek yapıyoruz.Lensin parladığını görürüz.)
2 :
Eğer okunmuyan cd lerinizi taktığınızda cd yi boş görüyorsa :

Bu durum genelde nero uyumsuzluğuyla ilgilidir.Yani kullanmakta olduğunuz cd yazdırma programı cd ye yazmasına rağmen cd boş görünüyorsa nero ( veya kullandığınız diğer yazdırma programı )donanımızla uyumlu çalışmıyordur.Bunu ilgili programın option ayarlarından kontrol edip düzeltmeye çalışın.Olmuyorsa programı kaldırın ( ancak c:\\program files içindeki ilgili klasörüde silin) ve yeniden kurun varsa bir üst sürümünü...

3 :
Cd ve Dvd ler aynı lens üzerinden okunur ancak eprom'a( cd-rw hafıza kartı -çip) ayrı yollardan gider.Dvd okuyorsa ve cd okuyamıyorsa ( yani hiç açmıyorsa ) :

a - eprom bozulmuş olabilir.Garantideyse gönderin
b - Donanım tanımlaması windows tarafından algılanamamış olabilir..Bios güncellenirse sorun büyük ihtimalle düzelir..
c - Lens i hareket ettiren motorun kalibresi kaçmış olabilir..Bunu yapamayabilirsiniz ilgili bir uzmana götürün.

Umarım bu açıklamalarla sorununuza çözüm bulmuş olabilir.İyi günler...

Geri