Bilgisayar alanı olmayan okuldaki arkadaşlar koordinatörlük alabilir mi?

Kodla Büyü

azztaa

Aktif Üye
Eski adıyla sağlık meslek lisesine norm fazlası olduğum için tayin istemeyi düşünüyorum. Teknik eğitim mezunuyum.
Bu okulda meslek öğretmeni olarak mı değerlendirilirim. (20 saat ders maaş karşılığı mı olur ve koordinatörlük alabilir miyim)
Ya da kültür öğretmeni olarak mı değerlendirilirim. (15 saat ders maaş karşılığı mı olur ve koordinatörlük alamaz mıyım)
Benzer durum yaşamış arkadaş var mı?

koordinatörlük eğer alanda yeterli sayıda öğretmen olmazsa alabilirsiniz. Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde "koordinatör öğretmen görevlendirmesi" başlığında açıklamasını detaylı bulabilirsiniz.

Eski adıyla sağlık meslek lisesine norm fazlası olduğum için tayin istemeyi düşünüyorum. Teknik eğitim mezunuyum.
Bu okulda meslek öğretmeni olarak mı değerlendirilirim. (20 saat ders maaş karşılığı mı olur ve koordinatörlük alabilir miyim)
Ya da kültür öğretmeni olarak mı değerlendirilirim. (15 saat ders maaş karşılığı mı olur ve koordinatörlük alamaz mıyım)
kadronuz meslek lisesinde bulunuyorsa meslek öğretmeni olarak değerlendirilirsiniz. 20 saat maaş karşılığı olur ve meslekçilere verilen ek ödemeniz maaşınıza eklenir.

Okulda varsa Seçmeli Bilişim, proje gibi sana verebilecekleri (80sayılı TTKB çizelgesine göre) veya Mesleki gelişim atölyesi gibi bilişim alanı ile ortak dersleri verebilirler. ( herkes razıysa sende istiyorsan başka lab ofis vb dersleride alabilirsin) onun dışında istemezsen almayabilirsin.

Koordinatörlük görevi yönetmeliğe göre alanda görevlendirilecek yeterli öğretmen yoksa alabilirsiniz der. pratikte ise olay idarenin koordinatörlük ekders hesaplamasına ve diğer Alan öğretmenlerin tutumuna bağlı
isterlerse sana görev çıkartabilirler isterlersede kendi öğrencimize biz gideriz diyerek görev vermeyebilirler.
Kısaca siz sadece talepte bulunursunuz onlar isterse verirler yani :)

Ticaret meslek lisesinde 4 yılı normda 6 yıldır da norm fazlası olarak çalışmış Tek. öğretmen olarak yazıyorum benim gördüğüm bu şekilde :)

Birkaç tane bile olsa bilgisayar ayarlayabiliyorsanız, onları bir yere koyup bilgisayar laboratuvarı açarsınız.
Benim tavsiyem, bulabilirseniz Ustalık belgeli bir iş yeri. Oraya stajyer göndermek için işyerini ikna edin, MESEM den öğrenci kaydı yapın. Mesem'den aldıkları öğrenciye ödeyecekleri tüm maaşı geri alacakları için iş yeri kabul edecektir, diye düşünüyorum. Burada zor olan Meslek Lisesi Bilişim bölümü mezunu, 2 yıllık veya 4 yıllık bilgisayar ile ilgili bölümlerden mezun birisinin çalıştığı bir iş yeri bulmak.

1 öğrenciniz bile olsa 32 saat koordinatörlük hakkı doğar. Bir kaç farklı sınıf seviyesinden öğrenci olunca 20 saat dersinizde olur, ilerde norm fazlası olup o okuldan gitme ihtimaliniz de kalkar.

Hocam bir işletmenin MESEM öğrencisi çalıştırabilmesi için Usta Öğreticilik belgesi olması gerekiyor ustalık değil

Birkaç tane bile olsa bilgisayar ayarlayabiliyorsanız, onları bir yere koyup bilgisayar laboratuvarı açarsınız.
Benim tavsiyem, bulabilirseniz Ustalık belgeli bir iş yeri. Oraya stajyer göndermek için işyerini ikna edin, MESEM den öğrenci kaydı yapın. Mesem'den aldıkları öğrenciye ödeyecekleri tüm maaşı geri alacakları için iş yeri kabul edecektir, diye düşünüyorum. Burada zor olan Meslek Lisesi Bilişim bölümü mezunu, 2 yıllık veya 4 yıllık bilgisayar ile ilgili bölümlerden mezun birisinin çalıştığı bir iş yeri bulmak.

1 öğrenciniz bile olsa 32 saat koordinatörlük hakkı doğar. Bir kaç farklı sınıf seviyesinden öğrenci olunca 20 saat dersinizde olur, ilerde norm fazlası olup o okuldan gitme ihtimaliniz de kalkar.
Hocam son yönetmelik değişikliği ile ilçede mesem varsa mtal lerdeki mesemler kapatılıyor. Artı 1 öğrenci için 32 saat işletme olmaz. 1 günde 8 saatten fazla verilmediği için 1 öğrenci uzak işletme ise 8 değilse 4-5 saat anca verilir.
Bakan degistigi için mesem olayı eskisi gibi hemen açın denilmiyor. 1 öğrenci ile açmak zor biraz.

Hocam son yönetmelik değişikliğinde, 22 yaşından büyükler ve evli olanlar için merkez mesemlere yönlendiriyor.
Ayrıca muhasebe, büro yönetimi, pazarlama gibi alanlar tamamen mesem devlet teşviği dışına çıkarıldı.

Onun dışında Mesemler kapatılıyor söylemi ve algısı çok yanlış.

1 öğrenci ile mesem öğrenci kaydı yapılır, yine yeni yönetmelikte Mesem de 10 öğrenci olmazsa norm hesabına katılmaz deniyor. Ancak bir yerden başlamak lazım. Başlamak için 10 öğrenci olmasına gerek yok.

1 öğrenci ile Eski sağlık meslek lisesi bünyesinde, Mesem programına öğrenci kaydı yapılır.

Hocam bir işletmenin MESEM öğrencisi çalıştırabilmesi için Usta Öğreticilik belgesi olması gerekiyor ustalık değil
Hocam Usta öğreticilik almak 1 aylık iş. Usta öğreticilik almak için zaten Ustalık belgesi olması gerekiyor.
Cümlenin tam doğrusu USTALIK Belgesi + USTA ÖĞRETİCİLİK Belgesi olması gerekiyor.

Ayrıca Bunların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmiş olması gerekiyor. Bazen Çeşitli kurum ve üniversiteler Ustalık belgesi ve Usta öğreticilik belgesi veriyor, onlarında bir geçerliliği yok.

Bu işi yapmak isteyen kişi "Ustalık belgesi" sahibi ise "Usta öğreticilik" belgesini almak çok kolay olduğu için bugün olmazsa 1 ay sonra mesemden yanına stajyer alabilir. O yüzden ben Anlatırken Ustalık Belgesi önemli olduğu için O varsa gerisi kolay diye anlatıyorum.

Birkaç bilgisayar ile nasıl laboratuvar açılır hocam? standart donanımları karşılaması gerekmez mi?

Hocam orada bilişim alanı yoksa atölye/laboratuvar/alan öğretmeni olamayacağınız için kültür öğretmeni gibi değerlendirilirsiniz. 15 saat maaş karşılığınız olur, genel liselerde çalışmakla aynı durumda olursunuz.

Koordinatörlük içinse yalnızca mevcut sağlık meslek öğretmenleri yetmiyorsa alabilirsiniz ama yine alan öğretmeni sayılmadığınız için tartışma konusu olabilir 🤔

aynı durumdayım. 4 saat office dersim var. Alanlarda yeterli kadar öğretmen var.Koordinatörlük olmuyor.Onlar da eksik olmayınca.BTR olarak görev yapıyorum .

Geri