bilgisayar açılıyor ama açılmıyor:)

Kodla Büyü

asli_1185

Aktif Üye
arkadaşlar benim eski bir masaüstüm var, 7 yıllık falan. 3 yıldır nerdeyse hiç kullanmıyordum. arada yeğenime açıyordum oyun için. şimdi ne olduysa bilgisayar düğmeye bastığımda fandan ses geliyor açılacak gibi ama 2-3 saniye içinde ses tak gidiyor kapanıyor. ben yokken biraz yeğenim açıp kapatmış. oyun oynamışlar. sonra böyle olmuş. flash bellek falan takmışlar virüslü. şimdi güç kaynağı desem değil. o zaman hiç çalışmazdı. ram desem yerini değiştirdim olmadı. biosa falan da giremiyom. tak gidiyor zaten. formatta atamıyom direk kapanıyo. anakart mı acaba. ne yapsam ne denesem. varmı fikri olan.
o kadar hevesle kurduk çocuk için ama. malesef.

Hocam sebebi güç kaynağıda olabilir. Eğer takılı CD-RW var ise bunun kablosunu çekip deneyin. Bakalım bios ekranı gelecek mi?

açma kapama düğmesinde sorun yok. bazen okuldakilerde onu yaşıyoruz. cd rom var takılı. onun da ışığı ilk o bir kaç saniye içinde yanıp sönüyor işte. sorun yok gibi ama deneyelim tabi.

bakalım gidince deniycez ama güç kaynağı olsa hiç çalışmaz ses gelmez bence.
fanda çalışıyor dönüyor o bir kaç saniye. ama tak gidiyor sonra 2-3 saniye sonra bitiyor.

merhaba öğretmenim, bu sıkıntı birçok makinede oluyor maalesef. ben şöyle bir çözüm bulmuştum: kasanın fişini çekin, bir süre bekletin ve power ana karta gelen elektrik kabloları var biri büyük biri küçük ikisini de çıkartıp tekrar takın (küçük olanı mutlaka çıkartıp takın) ve fişi takıp çalıştırın. ram yerleri değiştirmek bu durumda olan bir çok makinede işe yaramıyor ama ben size anlattığım yöntemleri yaparak kendimce çözüm üretiyorum

malesef format atamıyorum. :x çünkü makina 2-3 saniyede kapanıyor. :| donanımsal bir hata var. ama çözemedim. :? teşekkürle ama yine de fikirleriniz için

çalışan bir güç kaynagıyla denedikten sonra anakarttan şüphelenmeye başlayabilirsiniz

Genelde eski bilgisayarlarda bu olaya güç kaynağı neden oluyor. Başka birtane takabilrseniz deneyin.

mrtspmz' Alıntı:
merhaba öğretmenim, bu sıkıntı birçok makinede oluyor maalesef. ben şöyle bir çözüm bulmuştum: kasanın fişini çekin, bir süre bekletin ve power ana karta gelen elektrik kabloları var biri büyük biri küçük ikisini de çıkartıp tekrar takın (küçük olanı mutlaka çıkartıp takın) ve fişi takıp çalıştırın. ram yerleri değiştirmek bu durumda olan bir çok makinede işe yaramıyor ama ben size anlattığım yöntemleri yaparak kendimce çözüm üretiyorum

eğer yine olmazsa bu sefer bios pilinin oralarda bir jumper var. jumperı çıkartın bilgisayarı çalıştırın muhtemelen hiçbir görüntü gelmeyecek bir süre bekletin sonra jumperı eski çıkarttığınız yerin ( 3 bacak-pin var) hemen yanındaki iki bacağa takın yine çalıştırın bu sefer de biraz bekleyin ekranda ingilizce olarak "şimdi bilgisayarı kapatın ve jumperı normal yerine takın" gibisinden bir mesaj gelir, bu mesajdan sonra kapatın ve jumperı normal yerine-çıkarttığınız yere takıp çalıştırın... bu işlem ile de açılıyor gibi yapıp da cpu sıcaklığı (overheating) hatası veren ve açılmadan kendi kendini kapatan bilgisayarları kurtarabildik, umarım yardımcı olur. tüm bunları deneyin

eğer söylenenlerden hiçbiri olmadıysa donanımsal bir arızadan söz edebilirsiniz.

ramlerin yerini degişin pios pilini cikarin takin derim ama power supply ve fan arızalı ...

hocam aynı sornu bu sabah bende yaşadım genelde son ders başka sınıfın olunca geldiğimde herşey kafayı yiyor da!!!benimde kasanın ışığı yanıyor ses geliyor ama ekrana görüntü gelmiyordu.kasanın power kablosunu çıkardım biraz beklettim açıldı.ya düğme ile alakalı yada power la diye düşündüm.inş.siz de halletmişinizdir.selamlar

Geri