Bilgisayar açılışı çok uzun sürüyor

Kodla Büyü

merveogrtmn

Aktif Üye
Arkadaşlar okuldaki bilgisayarlardan birinin açılışı çok uzun sürüyor aşağıdaki ekranda 1-2 dakika bekliyor bu normal mi, bugün oluşmuş bir sorun normalde bu şekilde değildi. Basit bir çözümü var ben mi bilmiyorum acaba? Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Ekli dosyalar

• D2579959-1BA8-483C-8DBE-DAB00F25B5DB.jpeg
    D2579959-1BA8-483C-8DBE-DAB00F25B5DB.jpeg
    95.4 KB · Görüntüleme: 146
Harddiski söküp deneyin hocam. Eğer diski sökünce hızlıca geçiyorsa sorun harddiskin tanımlanmasında olaiblir. Başka bir bağlantı portuna bağlayın. Sökünce devam ediyorsa bağlı diğer sürücüleri tek tek deneyin.

Hocam alttaki işlemleri sırasıyla yapın muhakkak faydasını göreceksiniz;
1)Çalıştırı açıp %temp% yazın açılan klasördeki bütün dosyaları silin.
2)Yine windows+R ile çalıştırı açıp cleanmgr yazıp önbelleği temizleyin.
3)Görev yöneticisinden başlangıç sekmesini açıp gereksiz programları devre dışı bırakın.
4)Çalıştıra msconfig yazın önyükleme seçeneklerinden gelişmiş seçenekleri açın oradan işlemci sayısını tıklayıp maksimum sayıyı seçin.

kusura bakmayın özür dilerim ama forum neden ingilizce
birde her telden bölümüne neden konu açılmıyor acaba ???

Hocam alttaki işlemleri sırasıyla yapın muhakkak faydasını göreceksiniz;
1)Çalıştırı açıp %temp% yazın açılan klasördeki bütün dosyaları silin.
2)Yine windows+R ile çalıştırı açıp cleanmgr yazıp önbelleği temizleyin.
3)Görev yöneticisinden başlangıç sekmesini açıp gereksiz programları devre dışı bırakın.
4)Çalıştıra msconfig yazın önyükleme seçeneklerinden gelişmiş seçenekleri açın oradan işlemci sayısını tıklayıp maksimum sayıyı seçin.
Bunların hepsini aynen denemiştim hocam, hiç bir değişiklik yok maalesef..

Arkadaşlar okuldaki bilgisayarlardan birinin açılışı çok uzun sürüyor aşağıdaki ekranda 1-2 dakika bekliyor bu normal mi, bugün oluşmuş bir sorun normalde bu şekilde değildi. Basit bir çözümü var ben mi bilmiyorum acaba? Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
kasalarda ram 1 gb mı normalde?

Uyarı tek slot ram takıldığını gösteriyor. (MCH filan olan) Sizi bekletmesi muhtemelen her açılışta ram check ile ram sağlığını kontrol etmesinden dolayı. Kasayı açıp ram bellekleri bir kontrol edin. Elinizde yedek yoksa sağlam olduğunu bildiğiniz bir kasadan ram aktarıp deneyin. Bir de ram slotunu değiştirmeyi deneyin. Kasanın içi tozluysa bir kompresörle temizleyin.

Geri