Bilgisayarın saati yanlış görünüyor Yardım

Kodla Büyü

sitelerde

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bilgisayarımın saatinin SADECE SAAT BÖLÜMÜNÜN ONLAR BASAMAĞI, kendiliğinden değişiyor. Dakika ve saat bölümünün birler basamağında sorun yok. Onlar hep doğru. CMOS pilinden olsa dakika da değişir, tarih de. Fakat tarih hep doğru. Sadece saat bölümünün onlar basamağı. Virüs desem, zannetmiyorum. F-prot var ve günceldi(2-3 hafta öncesine kadar), zaten bu sorun neredeyse 3-4 aydır var. Ve nedenini bulamadım birtürlü.

Siz böyle bir problemle karşılaştınız mı hiç? Olası nedenleri ne olabilir? Nasıl düzeltebilirim?

Böyle bir durumla karşılaşan yok mu?

hocam bence saate su kaçmıştır :mrgreen:

şaka gibi ya. hiç karşılaşmadım ben de merak ettim şimdi

burakbayram' Alıntı:
habire yanlışş gösteriyorsa anakartın üzerinde bi pil var onu degiştirmen gerek

Hocam tarih ve saatin dakika kısmı hep doğru. Fakat saatin saat kısmının sadece onlar basamağı yanlış. Mesela saat 09:17 gösteriyor, aslında saat 19:07 düzeltsem de tekrar eski haline dönüyor bir iki gün içinde, bir kaç defa tekrar açtığımda. Pil olsa sanırım tarih de, dakika kısmı da değişir.

Su kaçması olasılığını ciddi ciddi düşünmeye başlayacağım ama... :mrgreen:

aynı şey bende de oluyo saat 21:00 ken 11:00 yapıyo düeltiyorum aradan bir hafta geçiyo ya da bi kaç gün yine öyl eoluyo. ben düzeltiyorum o bozuluyo. bana virüs gibi gelmişti :)

işin suyu çıkmadan :D
hocam sen bi bence görev yöneticinden çalışan programları ve işlemleri bi denetle
sanırım bu bir trojan işine benziyor. bir de f-prot la taradım dedin o sadece virüsleri tarar. bir de başka bir antivirüsle dene ya da sistem saatine kadar bulaştıysa en güzeli format atmak

rojan bulaşmışsa hocam en temizi formatlamak olur yada etgili bi virüs programı varsa bulur o mesela kaspersky varsa harika olur :D :D :D

trojan bulaşmışsa hocam en temizi formatlamak olur yada etgili bi virüs programı varsa bulur o mesela kaspersky varsa harika olur Very Happy Very Happy Very Happy

Hocam F-prot sadece virüs değil trojan, worm vs. vs. hepsini tarıyor, eski ama(aslında köklü) onun üzerine antivirüs tanımam ben ama 2 ay öncesine kadar avast ile birlikte çalışıyordu f-prot. İşlemlerimi çok sık gözden geçiriyorum, hiç bir gariplik yok. Görev yöneticisinden değil, process explorer diye bir program var duymuşsunuzdur, çalışan işlemlerin bağlı olduğu hizmeti, kullandıkları dll'lere, açtıkları dosyalara kadar, çalışma yolunu vs. birçok bilgiyi gösteriyor. Hiçbir sorunlu işlem yok gibi göründü bana.

Fakat?

Formattan sonra ne olur buraya kesin yazarım. Çözümü bulursam da.

seyma' Alıntı:
aynı şey bende de oluyo saat 21:00 ken 11:00 yapıyo düeltiyorum aradan bir hafta geçiyo ya da bi kaç gün yine öyl eoluyo. ben düzeltiyorum o bozuluyo. bana virüs gibi gelmişti :)

Hocam aynı şey devam ediyor mu? Format attı iseniz, format attıktan sonra düzelme oldu mu?

yok format atmadım kendi haline bıraktım. o bozuluyo ben düzeltiyortum :) format atmaya çok üşeniyorum birsürü şeyi yedeklemem lazım sonra herşeyi yeniden kurmak lazım böyle iyiyim bi saat için değmez :p

seyma' Alıntı:
yok format atmadım kendi haline bıraktım. o bozuluyo ben düzeltiyortum :) format atmaya çok üşeniyorum birsürü şeyi yedeklemem lazım sonra herşeyi yeniden kurmak lazım böyle iyiyim bi saat için değmez :p

Evet bende şimdilik böyle devam ediyorum ama eninde sonunda bi format yiyecek benden. Yanar dönerli... :D

Bu arada anakartınız ne, kaç yıllık?

arkadaşlar otomatik güncelleme tikini kaldırın ve konum istnbul, atina yapın belki bundandır.

mirayabravci' Alıntı:
arkadaşlar otomatik güncelleme tikini kaldırın ve konum istnbul, atina yapın belki bundandır.

Hocam sorun tam da bu imiş,

Meğer benim bilgisayarın saat dilimi Kanada bilmem neresi olmuş.

Aslında aklıma geliyordu ama saat dilimimin doğru olduğunu varsaydığımdan hiç burayı kontrol etmemiştim. Saat dilimim ise kendi kendine değişti veya birisi değiştirmiş.

Arkadaşlar benimde problemim aynı. Taih ve Dakika kısmında problem yok ancak SAAT kısmı değişiyor. bu konuda bilgisi olan arkadaşların cevabını dört gözle bekliyorum.

Bilgisayarım Lenovo 3000 v200 model laptop

Geri