bilgisayarıma kola döküldü :(

Kodla Büyü

beyazgolge

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar geçenlerde bi kaza sonucu dizüstü bilgisayarımın klavyesi üzerine kola döküldü. yön tuşları ve ctrl tuşu çok zor basmaya başladı ne yapabilirim. garantisi devam ediyor.

bence es gecilecek bir durum degil hocam, benimde dokuldu ustunkoru temizleyip gectim sonradan her tusa basista o tabana hafif yapismis tus hissi rahatsiz etti baya beni. kola dokulen kismin tus sesi hala farkli geliyor bende. umarim halledersiniz gecmis olsun.

evet hocam tuşların seside değişmeye başladı. az önce balkonda iken soğuktan olsa gerek tuşlar baya bi sertleşmişti. peki siz ne yaptınız

ben cimbizin ucuna kolonyali mendil pecete vs ustunkoru almaya calistim hocam kalintilari ama yeterli olmadi tabi. cok sonradan keske adam gibi temzileseydim dedim :) birde benimde ayni yere dokuldu kola. isin kotu yani yon tuslari ctrl end home vs surekli kullanilan tuslar.

eger yapabilirseniz bence cikartis tuslari tek tek kirdirmadan yapabilirseniz o altindaki ince aparatlari; tek tek tuslari ve alttaki zemini ozenle temizleyin derim.

ilginiz için tskler hocam. bazı şeyleri yapmamda garanti beni engelliyor bi bakalım artık sonradan düzelir belki :)

ben de ileride duzelir umuduyla ustunkoru temizledim hocam. ama o koladaki seker kalintilari neredeyse 2 sene oldu hala var :S
rica ederim.

Bende yemek dökmüştüm :puhaha: Şimdi 6 ve u tuşum çok zor basılıyor, u tuşum yalama oldu sürekli çıkıyor, laptopu açıp temizlesemmi diye çok düşündüm, hem tozlarını da gidermiş olurum dedim ama hala diyorum :oops: .

sıvı dökülmelerinde garanti zaten devre dışıdır. Eğer vida yuvaları üzeirnde garanti etiketi yoksa kendiniz açıp dikkatlice klavye içini temizleyiniz. Yok ben güvenemiyorum diyorsanız. Servisi arayın kendinizi tanıtın (akademik olarak), genelde sorun yaşatmıyorlar açın diyorlar. Ben bilişim öğretmeni değilim teknikerim yani farkeden bir şey olmaz. sonuçta bu konuda ön bilgiye sahip bir kişisiniz. olmaz diyeceklerini sanmam.Sonrasında açarak yapabilirsiniz... Birde yanlıs bilmiyorsam 100 lü rakamları bulan fiyatları oluyor klavyelerin. Kolay gelsin.

Hangi kola
Colaturka mı pepsi mi? :lol:

Kola tatlı olduğu için kuruduktan sonra tuşlar yapışkan oluyor.
Çözümü ise bilgisayarın tuşkları çıkıyor ise komple çıkarıp yıkamak veya nemli bez ile 3 kez kurutarak silmek.
Tuşlar çıkmıyorsa içini açmak gerek. Ancak bu çok risklidir.
EML elektronik mezunu olduğum için 2 kere denedim açtım. inanılmaz karışık. her seferinde 2-3 vida elimde kaldı yerini bulamadım.

garanti kapsamı dısında kalır hocam...kullanıcı hatası diye biliyorum ben bu durumui...yapılacak en iyi iş bence işini sağlam yapan bir elektronikçiye götürüp oksitlenmeden kimyasallarla klavye devresini temizletmen

ben de kahve dökmüştüm. hiçbir tuş çalışmadı :)
orijinal klavye için 150 TL istediler, çinliler sağolsun 50 TL'ye buldum bir tane. kendim değiştirdim, şu an hiçbir sorun yok.

önerileriniz için teşekkürler. şimdilik zamana bırakayım diyorum biliyorum ki içini açarsam bi kaç parça elimde kalacak malum ustanın iyisi parçadan artırırmış :)

Geri