Bie web sitesi nasıl değerlendirilir?

Kodla Büyü

bilisimogretmen

Aktif Üye
arkadaşlar web tasarımı dersinde tüm öğrencilere bir web sitesi ödevi verdim.Konuları kendileri seçtiler ve tasarım düzen içerik tamamen öğrencilere ait.
Ben bu ödevleri değerlendirirken nasıl puan vercem neye kaç puan vercem. web sitesi değerlendirilirken nelere dikkat etmeliyim.internete baktım hep performans değerlendirme kriterleri var. daha önce böyle bir şey yapana var mı acaba?

Web Tasarım ve Programlama dersinde her yaptığımız sınavda benzer kriterler belirliyoruz zaten hocam.
Size gelince; ödevleri vermekteki amacınız neydi, sizin için önemli noktalar neler. öncelikle kafanızda onları belirleyin.
- Derste öğrettiğiniz içeriği kullanmış olmaları ne kadar önemli?
- Dışarıdan yardım almış olmaları ne kadar önemli ?
- Tasarımın özgün olması ne kadar önemli ?
- Hazır şablon kullanıp kullanmamaları ne kadar örnemli?
- Tablo / DIV / HTML 5 kullanıp kullanmamaları ne kadar önemli?

....
İstanbulda bir ilçede kız meslek liseleri arasında düzenlenene bir web yarışmasında jüri olarak çağırdılar. Yarışmaya katılan projelerin her biri farklı bir yönü ile diğerinden üstün dü.
- Bir tanesi; düz HTML den başka hiç bir şey kullanmamış, tablolu tasarım yapmış ama bilgi anlamında çok zengindi. nerdeyse 100e yakın sayfa vardı.
- Bir tanesi; derste öğrendiği dreamweaver özelliklerinden (spry menü, akordion vb...) sitesinde faydalanmıştı.
- Bir tanesi; içerik sade, ama tüm imajlarda emek harcanmış, hepsi ayrı ayrı hazırlanmıştı.
- Bir tanesi; öğretmeni HTML5 gösterdiği için siteyi CSS + HTML5 ile hazırlamış ama içerik anlamında biraz azdı.
- Bir tanesi; tasarım ve içerik anlamından oldukça sade ama içerikle ilgili olarak gidip insanlarla bile röpörtaj yapılmıştı. Yani emek çok fazla idi.

Yukarıdaki örneklerden de anlayacağın üzere değerlendirme kriterleri farklılık gösterebilir. Ama ödevi verir vermez bu kriterleri ilan et ki öğrenciler gereksiz şeyler için boşa emek harcamasın.
Şahsi fikrime gelecek olursak;
Öncelikle kendime şu soruyu sorarım. "Bu ödev ne için verildi" derste öğrendikleri bilgileri pekiştirmeleri için mi yoksa yaptıkları işin piyasa şartlarında kullanılabilir olması için mi. Eğer derste öğrenilenleri pekiştirmek için verilen bir ödevse ilk kriterim derste öğrettiğim bilgilerin kullanılmış olması olur. Yok eğer bu ödev öğrencileri piyasaya hazırlamak için verildi ise ilk kriterim yeni teknolojilerin kullanılmış olması ve kullanılabilirlik olur.

Geri