Beygir gücü ve Tork ne demek?

Kodla Büyü

facetin

Site Gezgini
arkadaşlar bir araba için beygir gücü ve tork ne ifade eder?

hangisi daha önemli ve ne işe yarar?

İkiside önemli beygir gücü işte motorun gücünü söylüyor zaten tork ise, motor gücünü tekerleğe ileten bi kuvvet gibi düşünebilirsin. Bu mantıkla bakarsak beygir çok yüksek olsada güç tekerleğe iletilmiyorsa yani torku düşükse verim alınmaz yani beygir gücününde tek başına bi anlamıyor. Kısaca tork daha önemli bence :)

tork yüksek olursa özellikle yokuşlarda bunun faydasını görürsün.150 ile çıkmak var birde ıkınarak 100-120 ile çıkmak.(uzun yolda)

çok eskiden duyduğum şey:
araçlardaki beygir gücü ile alakalı,
1 beygir : 70 kg lık bir kütleyi (nşa) 1metre yerden yukarı kaldırabilen kuvvet.
en basit şekilde böyle sölemişti otomotivci arkadaş, tork ise
kuvvetin direk tekerlere aktarılması tekerde ölçülen değer yani esas olan değer, diye biliyorum...

Beygir gücü sabittir. Tork ise dönme gücü. Tork şanzuman oranına ve devrinize göre değişir. Beygir gücü yüksek bir aracın zaten torku da yüksektir. 1. viteste tork en yüksektir. Zaten bu arabanın beygir gücü şudur diye söylenebilir, ama bu arabanın torku ŞUDUR DENİLEMEZ. Tork vitese göre, motor devrine göre değişir. Önemli olan en yüksek tork değerine motor hangi devirde ulaşıyor sorusuna verilen cevaptır. Genelde dizel araçlarda daha düşük devirlerde en yüksek tork değerine ulaşılır. Benzinli araçlarda daha yüksek. Mesela bir dizel araçta 2000 devirlerde en yüksek tork değeri görülürken, benzinli bir araçta 3000-3500 devirlerde görülebilir. Beygir gücü bence daha önemli. Zira aynı yakıt türü ile çalışan araçlar arasından, alacağınız araçların şanzuman oranları birbirine yakın olduğundan, en yüksek tork değerlerini gördükleri devir hemen hemen yakındır.

Önemli soru en yüksek tork değerini hangi devirde gördüğü de değildir. X arabasının en yükseği atıyorum 3'tür bunu 3000 devirde görür, ama Y aracının en yüksek tork değeri 5'tir bunu 3500 de görür. Y aracı sanki daha yüksek devirde en yüksek tork değerini gördüğü için kötü demek değil. Belki 3000 devirde tork değeri X aracından yüksek ve atıyorum 4 belki.

Yani en yüksek tork değerini hangi devirde görüyor ve en yüksek tork değeri kaç; bence bu önemli. E, torku sağlayan beygir gücü ve şanzuman oranları olduğuna göre...

Beyirle ilgili storm hocamızın dediği doğru.

Tork kuvvetin tekerlere iletilmesi, bunda dişli çağı teker vs birçok faktör etkili, birde tork hangi devirde maksimuma ulaşıyor burası da önemli.
örneğin dizel araçlar düşük devirlerde etkili fakat benzinli araçlarda ise tork düşük olduğu halde devir çok daha yüksek olabiliyor.
Daha düşük torklu bir benzinli araç ile yüksek torklu bir dizel aracın max hızı kıyaslandığında genellikle benzinliler daha fazla sürat yapabiliyor. yani torkun yanında ulaşılabilen devirde önemli.

Örneğin yüksek torklu bir araçta gazı köklediğinizde koltuğu yapışırsınız fakat bu yapışma kaç devire kadar sürüyor burası önemli.

örn honda civic 1.6 2005 110bg ve torku teknik verilerde 152 görünüyor azami sürat 195
focus 2005 1.6 dizel 110bg tork 260 sürat 180

Arkadaşlar gerekli açıklamaları teknik olarak yapmışlar - daha detaylı anlatımları Donanımhaber/ otomobil genel de bulabilirsiniz.
Ben de daha sade şekliyle anlatmaya çalışırsam eğer:
Tork: Arabadaki serilik hissi dir. Yani arabayı seri yapmaz, ama seni öyle zannettirir. Gaza dokunduğunda seni koltuğa yapıştırır- çok hızlı gidiyorum zannedersin, ama aslında gitmessin.
Asıl gideceğin yolu daha kısa sürede alamanı beygir sağlar.

Bir de yokuşlarda Torku yüksek olan araç daha rahat yol alır.

Tork biraz aldatmaca olarak kullanılıyor gibime geliyor.

Asıl olan beygir gücüdür. Tork vitese ve devire göre değişir.

Tork mu istiyorsun, at bir vites aşağı, al sana tork. 1. vites torkun en yüksek olduğu vites değil mi?

Torku yüksek olan araca bakın, beygir gücü de yüksektir. Ha, torku yüksek tutmak için vites oranları değiştirilir. O zaman da aracın maksimum hızını düşürmek zorunda. Beygir olmadan tork hiçbirşeydir. Torku oluşturan beygir gücü ve vites oranlarıdır. Bir arabanın beygir gücü düşük ve torku yüksek ise, siz o arabanın 5. vitesinde diğerinin 4. vitesinde gider gibi gidiyorsunuz demektir. Yoksa torku başka şekilde artırmanın bir yolu yoktur sanırım.

beygir gücü sanırım arabanın düz yoldaz hızlanmasında,
tork ise arabanın zorlandığı durumlarda yokuş vs önceliklidir...

Beygir Bücü en yüksek devirde elde edilirken torkun bir eğrisi vardır...

Tork klasik benzinli araçlarda 3500-4000 gibi devirlere kadar tavan yapar ve sonra yavaş yaşa düşmeye başlar..

tork için dişli oranları çok önemlidir ki bu yüzden toroslar falan çatır çatır yolu kazıyarak dağ bayır tırmanırlar...

yolu kazıyarak gitmek sizin için önemli ise alacağınız arabanın tork eğirisini bulun ve inceleyin.. tork eğrisi maksimum tork kadar önemlidir...

papakaa' Alıntı:
peki hocam silindir sayısı neyi ifade eder ne işe yarar

uzun bir mil düşün, bu mili 90 derece açıyla üstten tuttuğun kollarla çevirdiğini düşün. üstten tutulan kollar silindirden gelen piston kollarıdır. uzun mil ise krank milidir. 4 silindir olan araçlarda 4 tane piston kolu vardır, 6 silindir olanda 6. silindir sayısı gücü artırır ama yakıtta aynı oranda artar. arabsitanda 8 silindir mercedesler varken ülkemizde çoğu araç 4 silindir. yakıt pahalı

Aynı beygirdeki araçlardan torku yüksek olan maximum hızına daha kısa sürede ve mesafede ulaşır. Rüzgar direncine ya da rampa tırmanışına karşı devir kaybetmesi daha yavaştır. Kullanımı daha keyiflidir.

beygir tork karşılaştırması yanlış bişeydir şöyle düşünmek lazım tork beygir gücünün altkümesidir yani motora ait bütün teknik veiler birleştirilerek beygir gücü elde edilir

Torku yüksek arabayla seyir halinde daha dar ve seri makaslar atarsın.
Sürüş çok daha fazla keyif verir.
Torku yüksek araba daha hızlı ivmelenir.
Torku yüksek araba çok daha ataktır...
Yukarıda yazdıklarım ; bir araçtan beklentileriniz arasında varsa ; 200 nM üzeri tork aşağısını düşünmeyin.

Birbirine yakın iki araç

Dizel --> Focus 1.6 TDI ---> 109 HP ---> Tork : 260 --> 0-100 : 10,9 sn (2006 Model)
Benzin --> Corolla 1.6 SOL --->110 HP ---> Tork : 150 -->0-100 : 10,2 sn (2004 Model)

oziie' Alıntı:
Arkadaşlar gerekli açıklamaları teknik olarak yapmışlar - daha detaylı anlatımları Donanımhaber/ otomobil genel de bulabilirsiniz.
Ben de daha sade şekliyle anlatmaya çalışırsam eğer:
Tork: Arabadaki serilik hissi dir. Yani arabayı seri yapmaz, ama seni öyle zannettirir. Gaza dokunduğunda seni koltuğa yapıştırır- çok hızlı gidiyorum zannedersin, ama aslında gitmessin.
Asıl gideceğin yolu daha kısa sürede alamanı beygir sağlar.

Bir de yokuşlarda Torku yüksek olan araç daha rahat yol alır.

+1

beygir, motor gücü; tork, ivmelenme dir.
hangisinin daha önemli olduğu araç cinsi ve kullanıcı beklentisine göre değişir.
Kolay anlaşılması için,
otobüslerin ve kamyonların beygir gücü yüksek, torku düşüktür. Çünkü önemli olan ağırlığı götürecek güçtür. Kamyonun ya da otobüsün torkunun yüksek olduğunu düşünsenize... :mrgreen:
motorsikletlerin beygir gücü düşük, torku yüksektir. Çünkü önemli olan atak olmasıdır. Ağırlığı götürecek güç değil.

Bir arkadaş torku yüksek olan rampayı daha rahat çıkar demiş. Bu, tam olarak doğru değildir. Araca rampayı çıkaracak olan beygirdir. Tork daha çok sollamalarda devreye girer. Beygiri yüksek-torku düşük araç rapmayı 120 ile çıkıyorsa, beygiri düşük-torku yüksek araç 110 ile çıkabilecektir.

Önemli olan beygirdir(bana göre). Çünkü beygir motor gücünü (biraz daha detayı olsada), tork o gücün iletilmesini ifade eder diyebiliriz.

Siz hiç ''senin aracın torku kaç.'' diye soran dudunuz mu? Bu soruyu soran oldu derseniz, soran kişi önce beygir gücünü sormuştur.

empati52' Alıntı:
Kolay anlaşılması için,
otobüslerin ve kamyonların beygir gücü yüksek, torku düşüktür. Çünkü önemli olan ağırlığı götürecek güçtür. Kamyonun ya da otobüsün torkunun yüksek olduğunu düşünsenize... :mrgreen:
motorsikletlerin beygir gücü düşük, torku yüksektir. Çünkü önemli olan atak olmasıdır. Ağırlığı götürecek güç değil..

Tam tersi olmasın :? Büyük araçlarda tork yüksektir benim bildiğim

Mercedes travego tork : 2100 Nm
Volvo Kamyon FH16 : 750 Hp, 3650 Nm tork.

kafkas' Alıntı:
empati52' Alıntı:
Kolay anlaşılması için,
motorsikletlerin beygir gücü düşük, torku yüksektir. Çünkü önemli olan atak olmasıdır. Ağırlığı götürecek güç değil..

Tam tersi olmasın :? Büyük araçlarda tork yüksektir benim bildiğim

Mercedes travego tork : 2100 Nm
Volvo Kamyon FH16 : 750 Hp, 3650 Nm tork.

hocam haklısınız, yalnız ben ivmelenmeyi kasdetmeye çalışarak bu şekilde yazmaya çalışmıştım. Büyük araçlarda önemli olan güçtür, ataklık beklenmediğidir.
Kitabii bilgi olarak evet büyük araçlarda büyük torklar vardır. Yalnız biz tork deyince araçtan ne bekliyoruz ya da tork ile ne hedefleniyor. Kısa sürede 0 dan 100 km ye çıkma, şehir içi makaslara girme, kısa sürede araç sollama.
Bunları büyük araçlara uyarlarsanız....
Şimdi bir başkası da hayır hocam rampalarda tork önemli diyebilir. O da bir noktaya kadar haklıdır. Yüz yüze güzel bir tartışma konusudur.

şimdi efenim beygir gücü arabanın güç olarak kaç beygirin gücünün toplamına eşit güçte olduğunun göstergesidir torksa o kadar beygirin tezeklerinin yakılması neticesinde elde edilecek dumanın ne kadar boğucu kuvveti varsa o kadar iyidir demektir.
anlatabildim mi açık anlaşılır ve net ifadeler bundan başkasını aramak cahillik olur.

bir örnek vermek istiyorum,
iki aracı sırt sırt bağlarsanız beygir gücü yüksek olan mı torku yüksek olan mı çeker?

güçleri en yüksek noktaya çıktığında serbest bırakırsanız, beygir gücü yüksek olan çeker.
her ikisi de aynı devirde iken serbest burakırsanız, torku yüksek olan çeker.
tork daha çok belli devirlerde ortaya çıkar. diye biliyorum.

empati52' Alıntı:
iki aracı sırt sırt bağlarsanız beygir gücü yüksek olan mı torku yüksek olan mı çeker?

güçleri en yüksek noktaya çıktığında serbest bırakırsanız, beygir gücü yüksek olan çeker.

devir arttıkça beygir gücü artar bu yüzden maksimum devirde maksimum beygir gücü elde edilir...

tork belirli bir devire kadar artar o devirden sonra tekrar düşmeye başlar...maksim tork devri vardır yani(dizellerde 2000, benzinlilerde 3500 devir gibidir yaklaşık olarak)

branta' Alıntı:
empati52' Alıntı:

devir arttıkça beygir gücü artar bu yüzden maksimum devirde maksimum beygir gücü elde edilir...

tork belirli bir devire kadar artar o devirden sonra tekrar düşmeye başlar...maksim tork devri vardır yani(dizellerde 2000, benzinlilerde 3500 devir gibidir yaklaşık olarak)
aynen

yazılanlardan anladığım kadarıyla;

beygir aracın motor gücü,
tork ise motor gücünü tekerlere aktarabilme yeteneği...

Geri