Beş Yıl Ceza Olur Mu?

Kodla Büyü

zodiac

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Merhaba arkadaşlar, e-sınavda sisteme geç giriş yaptığım için ceza aldım. 5 sene ceza almışım, sebebi de 2015'te Ortaöğretim kurumları sınavında almış olduğum cezaymış. Tekrara girdiği için de 5 sene olmuş. Fakat başka bir yerden öğrendiğime göre 5 sene olması için son bir sene de ceza almış olmam gerekiyormuş. Benim eski cezam ise 2015-2016 yılındaki bir ceza. Bilgisi olan arkadaşlar var mı acaba, 5 sene olması için cezanın eski alınan cezanın bir sene içerisinde mi olması gerekiyor yoksa senenin bir önemi yok 10 sene önce alınan bir ceza olursa tekrara mı giriyor? Teşekkürler

Son düzenleme:
en son alınan cezayı sana uyarı veriyor diye biliyorum ben..Eşim e-sınava gittiğinde sisteme girişi 30 saniye geç yaptı ve bu 2. hatasıydı 5 yıl sınav cezası verdiler.Ben de rahatladım kendide :)

en son alınan cezayı sana uyarı veriyor diye biliyorum ben..Eşim e-sınava gittiğinde sisteme girişi 30 saniye geç yaptı ve bu 2. hatasıydı 5 yıl sınav cezası verdiler.Ben de rahatladım kendide :)
Hocam saniye ile çalışan bir sistem var ve bu kadar hassas olduğunu biliyorlar, bu kadar hassas ise sistem bunu açıkça yazmaları gerekmiyor mu, tamam 15 dk önce giriş yapılması gerekiyor falan yazıyor onu demiyorum zaten. Saniyelerin bile önemli olduğu sınav cezası için de açıkça yazılmalı, 1 sn bile gecikirseniz ceza alırsınız diye.
Bana da 5 yıl ceza verilmiş ama neye göre onu anlamadım, konuştum geçen yılda cezanız varsa 5 yıl olur denildi.
Eşinizin ilk cezası 2019-2020 arasında mıydı, yani geçen bir yıl içinde mi olmuştu hocam? Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Ne zaman olduğu önemli değil
İlkinde bir yıl, ikincide beş yıl ceza veriliyor:

12.08.2016 tarih ve 8649147 sayılı Makam Onaylı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi

Sınavlardan yasaklama ve sorumluluk
MADDE 43- (1) Aday kendi adına düzenlenmiş cevap kâğıdı ve başvurusuna uygun soru kitapçığını almamış ise bu durumu salon görevlilerine bildirmekle yükümlüdür. Bu durumu salon görevlilerine bildirmediği ya da geç bildirdiği durumda sorumluluk adaya aittir.
(2) Zorunlu eğitim kapsamındaki adaylar dışında, kopya çeken, yerine başka birinin sınava girdiği belirlenen ya da kopya çekme eylemine karıştıkları tespit edilen adaylar aynı tür sınava bir yıl süreyle alınmazlar. Bu adaylar, bir yılın sonunda sınava başvurmaları hâlinde, Genel Müdürlükçe belirlenen başka bir ilde sınava girmek zorundadırlar.
(3) Görevli olduğu salonda toplu kopya çekildiği tespit edilen salon görevlilerine bir yıl süreyle, tekrarı hâlinde Bakanlığın yaptığı sınavlarda sınav görevi verilmez. Bu maddedeki hükümler görevlilerin diğer disiplin cezalarını ortadan kaldırmaz.
(4) Genel Müdürlükçe hazırlanan sınav görevlilerinin görevlerini belirtir doküman doğrultunda usul ve esaslara aykırı hareket ettiği belirlenen salon görevlileri ile güvenlik talimatına uygun hareket etmeyen sınav evrakı nakil/koruma görevlileri ve bu Yönergede belirtilen görevlerini yerine getirmeyen tüm görevliler hakkında ilgili disiplin yönetmeliğine göre işlem yapılır. Bu görevlilere bir yıl süreyle, tekrarı hâlinde Bakanlığın yaptığı sınavlarda beş yıl süreyle sınav görevi verilmez.
(5) Bu Yönergede yer almayan ve sınav uygulama veya sınav sonrasında ortaya çıkacak durumlar Merkez Sınav Kurulu tarafından görüşülerek karara bağlanır ve uygulanır.

adammı öldürdün hocam ne yaptın
Hocam ben de anlamadım ki, bu nasıl bir sistem böyle, zaten eski cezam da iyi niyet gösterdiğimden dolayı olmuştu, şimdi de saniyelerde sisteme giriş geç giriş yaptığım için 1 sene olması gereken ceza katlanarak 5 sene olmuş cezam. İnsanın zoruna gidiyor valla.

Aynı durumdayız hocam. Bende TEOG'da öğretmenin yaptığı hatayı yakaladığım için ödül yerine ceza almıştım. Cevap kağıdını kitapçığın arasında unutmuştu. Komisyondaydım, cevap kağıdını bulup tutanak tuttuk. Öğretmene soruşturma açıldı, hepimiz 10 ay sonra ceza aldık. Sallamamıştım o zaman. Geçen yıl e-sınavda 1,5 dk geç giriş yaptım ve 2024'e kadar sınav yok.

Hocam artık sınavlardaki hataların bütün sorumlusu öğretmenler. Bakanlık en ufak bir sıkıntıyı hemen öğretmenin üzerine atıyor. Yani benim sistemim kusursuz, hatasız, dört dörtlük diyor. Hata sende diyor. Sınavlarda verdikleri ücreti vermemek için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Sonuçta 1 milyon civarı öğretmen var. Sen yapmazsan başkaları yapar diyorlar. Olmadı resen görevlendiririz diyorlar. Umurlarında bile değil. Öğretmeni düşünseler bu tür cezaları vermezler.

bana da 1 yıl sınava girememe ve uyarı cezası vermişlerdi. siz uyarı aldınız mı?
sanırım 5 yıl içinde tekrar aynı cezayı alırsam 5 yıl sınava girmeme ve kınama cezası gelecek ...

Aynı durumdayız hocam. Bende TEOG'da öğretmenin yaptığı hatayı yakaladığım için ödül yerine ceza almıştım. Cevap kağıdını kitapçığın arasında unutmuştu. Komisyondaydım, cevap kağıdını bulup tutanak tuttuk. Öğretmene soruşturma açıldı, hepimiz 10 ay sonra ceza aldık. Sallamamıştım o zaman. Geçen yıl e-sınavda 1,5 dk geç giriş yaptım ve 2024'e kadar sınav yok.
Hocam bu kadar zaman geçmiş üzerinden ve 1-2 dk sisteme geç giriş yapıyorsunuz yine 5 yıl daha cezalandırılıyorsunuz. Bu yönetmeliğin bir şekilde yeniden düzenlenmesi gerekiyor bence, zaten e-sınavlar belirli kişilerin üzerinde yoğunlaşmış gidiyor, ben şu zamana kadar yılda 1 ya da 2 görev çıkıyor, aklım almıyor.
Sınavlarda kimsenin sözüne güvenilmeyeceğini anladım, en yakın arkadaşınız bile olsa. İşi garantiye almadan kesinlikle sözle iş yapılmaz, kötü tecrübeyle bunu öğrendim.

Hocam artık sınavlardaki hataların bütün sorumlusu öğretmenler. Bakanlık en ufak bir sıkıntıyı hemen öğretmenin üzerine atıyor. Yani benim sistemim kusursuz, hatasız, dört dörtlük diyor. Hata sende diyor. Sınavlarda verdikleri ücreti vermemek için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Sonuçta 1 milyon civarı öğretmen var. Sen yapmazsan başkaları yapar diyorlar. Olmadı resen görevlendiririz diyorlar. Umurlarında bile değil. Öğretmeni düşünseler bu tür cezaları vermezler.
Hocam 1 yıl aşırı bir ceza, üstüne de eskiden bir cezanız varsa bu katlanarak 5 yıl oluyor. Sisteme 1 sn bile geç giriş yapılsa ceza verileceğini bilmiyordum, tamam 15 dk önce giriş yapılması gerekiyor yazıyor ama 1 sn bile gecikince sistemin otomatik olarak ceza verdiğini ceza alınca öğrendim. Keşke bu kadar hassas bir cezalandırma siteminin olduğu e-sınavda, açıklama kısmına da sisteme 1 sn bile geç giriş yapılırsa sistem size otomatik ceza verir diye yazılsa, bence kesinlikle çok daha bilgilendirici olur herkes için.

Benim de 1 yıl cezam var. Sınav poşet meselesi. Sınavın genel işleyişine ya da adayla ilgili bir soruna neden olsa eyvallah. Tutanak tuttum. Olayı anlattım. Müfettişler 1 yil verdi. Ama bir daha sınav ile ilgili bir sorun yaşanırsa 5 yıl çok ama çok ağır bir uygulama.

Hocam saniye ile çalışan bir sistem var ve bu kadar hassas olduğunu biliyorlar, bu kadar hassas ise sistem bunu açıkça yazmaları gerekmiyor mu, tamam 15 dk önce giriş yapılması gerekiyor falan yazıyor onu demiyorum zaten. Saniyelerin bile önemli olduğu sınav cezası için de açıkça yazılmalı, 1 sn bile gecikirseniz ceza alırsınız diye.
Bana da 5 yıl ceza verilmiş ama neye göre onu anlamadım, konuştum geçen yılda cezanız varsa 5 yıl olur denildi.
Eşinizin ilk cezası 2019-2020 arasında mıydı, yani geçen bir yıl içinde mi olmuştu hocam? Bilgi verirseniz çok memnun olurum.
E sınavda yarım saat önceden sınav merkezinde olun diyor.. en az 15 dakika öncesinden de sisteme giriş yapın diyor.. buna rağmen yok 1 saniye geç girdim derseniz birdahakine de neden 2 saniye de geçse ceza alırsınız diye uyarilmadim dersiniz.. e sınav görevi toplamda 1-1,5 saatlik bir görev ve karşılığında 150 lira civarında ücreti var.. bı zahmet zamanında gidelim göreve..

Hocam 1 yıl aşırı bir ceza, üstüne de eskiden bir cezanız varsa bu katlanarak 5 yıl oluyor. Sisteme 1 sn bile geç giriş yapılsa ceza verileceğini bilmiyordum, tamam 15 dk önce giriş yapılması gerekiyor yazıyor ama 1 sn bile gecikince sistemin otomatik olarak ceza verdiğini ceza alınca öğrendim. Keşke bu kadar hassas bir cezalandırma siteminin olduğu e-sınavda, açıklama kısmına da sisteme 1 sn bile geç giriş yapılırsa sistem size otomatik ceza verir diye yazılsa, bence kesinlikle çok daha bilgilendirici olur herkes için.
hocam sizi gayet iyi anlıyorum. Can sıkıcı bir durum. İsterseniz sendikanız varsa bir görüşün, cezaya itiraz edebilirsiniz. belki durumu tekrar değerlendirebilirler.

E sınavda yarım saat önceden sınav merkezinde olun diyor.. en az 15 dakika öncesinden de sisteme giriş yapın diyor.. buna rağmen yok 1 saniye geç girdim derseniz birdahakine de neden 2 saniye de geçse ceza alırsınız diye uyarilmadim dersiniz.. e sınav görevi toplamda 1-1,5 saatlik bir görev ve karşılığında 150 lira civarında ücreti var.. bı zahmet zamanında gidelim göreve..
Hocam bazen öyle şeyler oluyor ki sınava ucu ucuna yetiştiğimi bilirim. hatta bir kez sınava 1 saat kala resen görev verildi. Sınavda görevli öğretmen arkadaş, sağlık problemi sebebiyle sınavda görev yapamayacağını bildirince il mem de beni resen olarak görevlendirmişti ve ben zor yetişmiştim. bazen bu tür problemler olabiliyor hocam. hocamızın başına gelen bu tarz bir şey mi bilmiyorum ama bazen bizlerinde acil işleri çıkabiliyor.

Sn hocalarım. Bugün bakanlık müfettişine ifade verdim.
Sebep Öğrencinin cevap kağıdı kayıp. Sonradan bulundu ama iş işten geçti.
Veli Cimer'e şikayet yazmış. Şükür ki öğrencinin herhangi bir yeri kazanacak kadar netleri yok. Mağdur değil yani. Bu durumda bana ne ceza verirler bilgisi olan varmı?

Veli Cimer'e şikayet yazmış. Şükür ki öğrencinin herhangi bir yeri kazanacak kadar netleri yok. Mağdur değil yani. Bu durumda bana ne ceza verirler bilgisi olan varmı?
Keyfinizi kaçırmak istemem ama büyük ihtimalle alırsınız hocam.

Evlat sizin olsa kağıt kayıp olsa ne düşünürsünüz sadece bu cevabı kendinize verin hocam . Ceza kısmı sadece evrakta olandır en büyük ceza vicdandaki yüktür diye düşünüyorum. Belki direk sizinle ilgili değildir cevap kağıdının kayıp olması ama ciddi bir ihmal sonuçta . Çocuk fen liselik bir çocuk da olabilirdi

• Beğen
Tepkiler: vgm
İlk sefer için 1 yıl ceza veriliyor. İkinci sefer için ise 5 yıl. Ben bir defa e sınav görevine gitmeyi unuttum ve 1 yıl ceza aldım artık yapacağım ilk hatada 5 yıl ceza yerim.
Öğrenmek istediğim şu; ben emekliliğe kadar 5 yıl ceza yerim korkusu ile mi yaşayacağım. Önceki cezamı zaten çektim. Bunun bir süresi var mı, ilk cezayı alınca 10 sene içinde tekrar alınması durumunda 5 yıl ceza verilir gibi.

Cimer'e görüş yazabilirsiniz. Benim cezam yok ama ben yazmistim öneri olarak, belli sene kural ihlali yapmayanin cezasi silinsin diye. Ödül yok ama herseye ceza var.

Bu konuda sendikaları kullanmak gerekir. Hakikaten ömür boyu devam edecek bir ceza olasılığının olması rahatsız edici. 3-5 sene gibi bir sürede cezalar kademeli olarak bir alt basamağa düşebilir.

hocam benim eşim 2017 ya da 2018 de ilk cezayı sınava girmeyerek yedi..sınavlarda gözünün yaşına kimse bakmıyor..e sınava giriş yaptıgında saniyesine kadar yazıyor bakmış oradan 30 saniye geç giriş var..önceden de ceza yediyse işte 5 yıl..5 yıl sonra yine yer eşim ceza bu sefer 25 yıl verirler sanırım emekli ederiz sonra :)

İlk sefer için 1 yıl ceza veriliyor. İkinci sefer için ise 5 yıl. Ben bir defa e sınav görevine gitmeyi unuttum ve 1 yıl ceza aldım artık yapacağım ilk hatada 5 yıl ceza yerim.
Öğrenmek istediğim şu; ben emekliliğe kadar 5 yıl ceza yerim korkusu ile mi yaşayacağım. Önceki cezamı zaten çektim. Bunun bir süresi var mı, ilk cezayı alınca 10 sene içinde tekrar alınması durumunda 5 yıl ceza verilir gibi.
Hocam ilk cezayı 10 sene ya da 15 sene önce de yeseniz hiç fark etmiyor, direk 5 yıl oluyor, süre yok yani. Bu kesin bilgidir. Çok dikkat edin hocam hemen anında ceza veriliyor.

hocam benim eşim 2017 ya da 2018 de ilk cezayı sınava girmeyerek yedi..sınavlarda gözünün yaşına kimse bakmıyor..e sınava giriş yaptıgında saniyesine kadar yazıyor bakmış oradan 30 saniye geç giriş var..önceden de ceza yediyse işte 5 yıl..5 yıl sonra yine yer eşim ceza bu sefer 25 yıl verirler sanırım emekli ederiz sonra :)
Maalesef hocam, ilk cezayı anladım 1 yıl ama ikinci cezanın 5 katı olması çok mantıklı değil, kesinlikle bu durumun değişmesi gerekli. Ayrıca ilk ceza ile ikinci ceza arasında en fazla 3 sene olmalı gibi bir düzenleme yapılmalı. Geçmiş olsun hocam ne kadar dikkat etsenizde daha önce var olan bir ceza olduğu için ve süre de olmadığından zaten eninde sonunda ceza geliyor, insanlık hali.

Bu konuda sendikaları kullanmak gerekir. Hakikaten ömür boyu devam edecek bir ceza olasılığının olması rahatsız edici. 3-5 sene gibi bir sürede cezalar kademeli olarak bir alt basamağa düşebilir.
Hocam maalesef ilk cezayı 20 sene önce yesenizde yine 2.cezanızda 5 yıl oluyor. Sendikaların bu duruma bir çözüm yolu bulmak için destek olmaları gerekli.

Cimer'e görüş yazabilirsiniz. Benim cezam yok ama ben yazmistim öneri olarak, belli sene kural ihlali yapmayanin cezasi silinsin diye. Ödül yok ama herseye ceza var.
Aynen hocam, ödül falan vermiyor kimse ama cezaya gelince anında ceza kesiliyor. Dediğiniz çok mantıklı belli süre kural ihlali yoksa cezalar otomatik silinmeli.

Geri