Bazı Öğretmenlerin Maaşına İlave Zam

Kodla Büyü

*Vendetta*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DE VAR

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara göre; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dâhil öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşlara (alanlara) göre aşağıdaki ilave eğitim öğretim tazminatı ödenmektedir.

Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararda Bakanlar Kurulu tarafından yapılan ve 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olan değişiklikle; ilave eğitim öğretim tazminatından yararlanacak olan öğretmenlerin görev yaptıkları okul ve branşlarda değişikliğe gidilirken, bazı branşlardaki öğretmenler hakkında uygulanan tazminat oranları da yükseltildi.

İlave tazminat oran ve miktarları

Yapılan düzenlemeye göre, ilave eğitim ve öğretim tazminatından yararlanacak öğretmenler ve tazminat oranı ile memurunyeri.com tarafından hesaplanan 2014 yılına ilişkin net tazminat miktarları şu şekilde oldu:

TABLO KAYNAKTA

İlave tazminat almak için çalışılması gereken yerler

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı aşağıda sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dâhil öğretmen unvanlı kadrolara atananlar, atandıkları branşlara (alanlara) göre ilave eğitim öğretim tazminatından yararlanacak.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminattan yararlanamayacak.

1- Akşam Sanat Okulu
2- Anadolu Sağlık Meslek Lisesi
3- Çok Programlı Lise (mesleki ve teknik eğitim programları)
4- Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi
5- Denizcilik Anadolu Teknik Lisesi
6- Denizcilik Meslek Lisesi
7- Halk Eğitimi Merkezi
8- Kız Teknik ve Meslek Lisesi,
9- Meslek Lisesi (İşitme Engelliler)
10- Meslek Lisesi (Ortopedik Engeliler)
11- Mesleki Açık Öğretim Lisesi
12- Mesleki Eğitim Merkezi
13- Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu
14- Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi
15- Olgunlaşma Enstitüsü
16- Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
17- Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi
18- Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Görme Engelliler II. Kademe)
19- Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Zihinsel Engelliler III. Kademe)
20- Tapu Kadastro Anadolu Meslek Lisesi
21- Tarım Anadolu Meslek Lisesi
22- Tarım Meslek Lisesi
23- Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
24- Ticaret Meslek Lisesi
25- Turizm Eğitim Merkezi
26- Yaygın Eğitim Enstitüsü
27- Ziraat Teknik Lisesi

http://www.kamuajans.com/egitimpersonel ... 38795.html

İlave bir zam vs. yok. Bahsedilen tazminat oranı zaten verilmekteydi. Kültür öğretmenlerinin tazminazları %85 üzerinden teknik bilişim teknolojileri öğretmenlerininki ise %100 üzerinden hesaplanır. Aradaki fark 100 TL gibi bir farktır ve önceden beri verilmektedir. Haberi okuyunca acaba tazminat oranını mı artırdılar diye düşünmüştüm ama yine saçma sapan bir habermiş.

yakuphan' Alıntı:
İlave bir zam vs. yok. Bahsedilen tazminat oranı zaten verilmekteydi. Kültür öğretmenlerinin tazminazları %85 üzerinden teknik bilişim teknolojileri öğretmenlerininki ise %100 üzerinden hesaplanır. Aradaki fark 100 TL gibi bir farktır ve önceden beri verilmektedir. Haberi okuyunca acaba tazminat oranını mı artırdılar diye düşünmüştüm ama yine saçma sapan bir habermiş.

Aynen hocam yıllardır böyleydi zaten değişen bi şey yok verilen haber üst üste iki üç defa yayınlanıyor ki öğretmenler fazla maaş alıyo kanısı güçlendirilsin :)

teknik öğretmenler meslek liselerine gitsin sonucta 100 lira var işin ucunda her ay... :+1: ortaokullar ve anadolu liseleri de böteye kalsın sonunda hak ettikleri gibi.. :D

sas7979' Alıntı:
yakuphan' Alıntı:

Aynen hocam yıllardır böyleydi zaten değişen bi şey yok verilen haber üst üste iki üç defa yayınlanıyor ki öğretmenler fazla maaş alıyo kanısı güçlendirilsin :)
hocam bizim insanimiz boyle kanilar olusturmayi sever :) halbuki düşünmüyor ki bu adamlarin 100 tl artisi var ama bu sefer de maaş karsiliklari 20 saat. 15 saate tabi olsaydik ekders olarak 5 x 4 x 8 = 160 TL alacaktik. aslinda zarardayiz ama kimseye anlatamiyoruz :)

Bir kaç saçma sapan sitede gene "Teknik Öğretmenlere Müjde" veya "Teknik Öğretmenlere Zam" başlıklarıyla verilmiş haber. Ya gerizekalılıklarından ya da haberlere çok tıklansın diye kasıtlı böyle başlık atıyorlar. Zaten önceden beri var olan bir farkttı, sadece branşların güncel adlarını yazmışlar.

Teknik öğretmenlik kültür öğretmenliğinden gerek iş yükü olarak gerekse derslere hazırlık bakımından daha zorludur.
Örneğin biz hemen her sene yeni çıkan programlara, teknolojilere oturup çalışmalıyız, incelemeliyiz. öğrenmeliyiz. Modüller, öğretim programlarımız 4-5 senede bir baştan aşağı yenilenir. Ama Türkçe, Matemetik, Tarih, Coğrafya vb. bir çok kültür öğretmeni mezun oldukları sene ne anlatıyorlarsa emekli olurken de aynı konuları anlatırlar. Biz ise hakim olabilmek için 2-3 yılımızı harcadığımız programı 3-4 sene daha kullandıktan sonra yeni versiyonuyla veya onun yerini alan başka bir programla unutur gideriz. Misal bir çok kişi Web Tasarımı Frontpage ile öğrenmiştir ama şimdi Dreamweaver var. 5 sene sonra hangi programı kullanacağımızı kim bilir. Dreamweaver'ın bile MX, CS 3-4-5-6 versiyonlarında bir çok farklılık mevcuttur. Bilişim teknolojileri öğretmeni olarak anlattığımız programın son versiyonuna hakim değilsek öğrencilerden önce biz sınıfta kalırız :)

Bununla birlikte kültür branşındaki öğretmenin hangi dersin öğretmeni olduğu tam olarak bellidir. Mesela Din öğretmeninden kimse Edebiyat ya da İngilizce anlatmasını beklemez. Ama meslek öğretmenleri 10'dan fazla dersi verebilecek kapasitede öğretmenlerdir. Programlama, Elektronik, Teknik Resim, Web Tasarım, Grafik Animasyon, Veri Tabanı, Mesleki Gelişim, Açık Kaynak, Mesleki İngilizce, PHP, C#, Asp.NET ... hepsi birbirinden ayrı dersler. Ama öğretmenleri bi tane :)

Dolayısıyla o aldığımız 100 küsür TL'nin bunların karşılığını olduğunu ve hatta az bile olduğunu düşünüyorum.

Muhtemelen bir kaç seneye kadar Mobil programcılık (Android, iOS, WindowsPhone) dersi olacak (çoktan olması lazımdı aslında). İşi gücü bırakacaz ona çalışıcaz daha :)

yakuphan' Alıntı:
:+1:

arkadaşlar bunu ekstra bir para olarak düşünmeyin. meslek liselerinde çalışmayan yada branşçı arkadaşlar 15 saat üzerini ek ders olarak alır. meslek liselerinde 20 saat in üstü ek ders olarak verilir. meslek lisesinin tek avantajı 47 saate kadar ders saatine çıkmamız ama aradaki farkıda fazlasıyla çalışarak hakettiriyorlar.

Geri