Batarya ile ilgili çok ilginç bir sorun!!!

Kodla Büyü

aykutgultekin

Aktif Üye
Arkadaşlar yaklaşık 3 aydır sorunsuz kullandığım bir bataryam vardı. Dün akşam yüzde 77 civarlarında doluyken pille bilgisayarı kullanıyordum, bilgisayara bir virüs bulaşmıştı onu temizliyordum. Sonra birden bilgisayar kapandı. Ne olduğunu anlamadım, tekrar bilgisayarı açtım fakat açılmadı, önce anakarttan korktum fakat sonra adaptörü fişe taktım ve bilgisayarı açtım, açıldı. Sorunsuz kullanırken bir de baktım ki sağ alt köşede "%0 prize takılı, doluyor" yazıyor. Pil birden %0 a düşmüştü, neyse aradan yarım saat geçmesine rağmen %0 prize takılı, doluyor yazıyor du fakat pil hiç dolmuyordu. Dün bilgisayar tamamen kapalıyken denedim, pili çıkartıp geri takıp denedim, pilsiz bilgisayarı açıp sonradan pili takıp denedim, pil takılıyken bilgisayarı açıp aygıt yöneticisinden piller kısmından Microsoft ACPI yi kaldırıp denedim. Fakat ne yaparsam yapayım pil "%0 prize takılı, doluyor" yazıyor fakat kesinlikle dolmuyor... FİKRİ OLAAAAANNNNNN :cry:

Bu arada internette saatlerdir önerilen yukarda yazdığım tüm yöntemleri denedim... Hiç birisi işe yaramadı... YARDIM!!!

Bataryan ölmüş yenisini alman gerekecek. Garantisi varsa batarya değişimi isteyebilirsin.

Arkadaşlar bataryamın öldüğünü düşünmüyorum. Konuyu açtığım günden bu yana bataryayı çıkarttım ve hiç takmadım. Bugün taktığımda ilk 5 dakika sağ alt köşede bataryının dolduğunu ve %3 e kadar çıktığını gördüm fakat sonra yine birden bataryanın dolduğunu gösteren işaret hareket etmeyi bıraktı ve batarya da yine %0 prize takılı doluyor yazmaya başladı. Bana sanki bu biraz da yazılımsal birşeymiş gibi geliyor. Çünkü ilk mesajda da söylediğim gibi batarya yeni, 2,5 saat kadar gidiyordu, 2 aydır sorunsuz kullanıyordum, ve batarya birden yüzde sıfır olup hata verdiğinde %70 doluydu yani çözemiyorum lütfen yardım...

Bencede batarya ölü gibi görünüyor hocam merak ettiğimden baktım da şöyle birşey buldum belki de görmüşündür.
Batarya şarjını durdurabilme özelliği var (FN + F3) bu devreye girince şarj etmeyi kesiyormuş dolmuyormuş belki sizdede vardır bir kontrol edin.

batarya ölmüş olabilir. Laptopta sürekli prizde takılı kalma ve şarjsız kalma gibi durumlar da batarya ölebilir.
Bataryayı boş bırakmakta bozuyor.

Yine de kontrol için biosta batarya ile ilgili bir yer var mı bak. Benim laptopta batarya ile ilgili ayarlar bulunuyor

Hocam marka, model, tarih, hiçbirşey yamamışın ki ona göre yol gösterelim.Yine de en kesin ve kestirme yol senin PC modelinden bir PC bulup bataryanı o PC de denemek. Ya da tersi diğer PC nin bataryasını senin PC de denemek. Ondan sonra kesin birşey söylemek mümkün ancak. Bataryanı, şarzı bitip PC kapandıktan sonra şarz etmeden açmışsan önceleri, ya da sürekli şarzdayken kullanmışsan kendin bozmuşsundur bataryayı. Bataryanın tamamı bozulmaz aslında.Şarzlı piller var bataryanın içinde.O pillerden genelde orta sıralarda olanlardan 1 ya da 2 tanesi bozulur.Ama onu da ancak elektronik bilgisi olan biri değiştirir.Tanıdığın elektronikçi varsa o yardımcı olsun.Konuyu burda değil elektronik forumlarında açsan daha doğru olurdu aslında.Zira Burdaki arkadaşların elektronik bilgisinin ya da deneyimlerinin çok fazla olduğunu sanmıyorum.Gerçi bazı arkdaşlar elektronik bölümünden gelmişlerdi.Onların bilgisi var tabi.Yine de yukarda anlattıklrımı uygula.Bu konuyu aslında sürekli kurslarda anlatırım arkadaşlara.Çünkü bataryanın orjinali pahalı ve pahalı olduğundan piyasada genelde orjinal olmayan daha ucuz ürünler satılıyor.Daha önce de konuyla ilgili kısa bilgiler yazmıştım.
notebook-tasinabilir-bilgisayarlar-f176/leptop-sarji-ne-yapmaliyim-t105762.html
Saygılar.

Arkadaşlar bilgisayar lenovo 3000 v200 eski bir bilgisayar ama bataryayı yeni almıştım. Sadece bataryayı ilk aldığımda bir ay sorunsuz kullandım. Sonra daha önce aldığım bir bataryam vardı onu kullandım bu süre zarfında bu yeni aldığım batarya dolu vaziyette sanırsam 1.5 ay kadar kullanılmadı. Sonra tekrar bu yeni bataryayı taktım ilk iki gün bataryayı sorunsuz kullandım. Sonra batarya yüzde 70 te iken birden bilgisayar kapandı. Ne olduğunu anlamadım. Geri de açılmadı. Sonra şarja taktım bilgisayarı ve açtığımda "%0 prize takılı doluyor" yazmasına rağmen batarya %0 dan yukarı çıkmıyordu. uzun süre uğraştım ama hiçbirşey değişmedi bende tekrar kaldırmıştım bataryayı dün yeniden taktığımda ilk beş dakika şarj oldu ve %3 e kadar çıktı fakat sonra yeniden şarj olmayı bıraktı. Bios ta pil ile ilgili hiç bir ayar yok. Fn F5 veya başka bir kombinasyonla pil şarjını durduma da yok zaten bilgisayarda. Durum bundan ibaret. Bataryanın performansı hiç düşmeden neden böyle küt diye bozulsun onu da anlamadım. Kaldı ki uzun süre kullanmadığım için bozulmuş olsa bile ilk kullanmaya başladığımda iki gün sorun çıkarmamıştı. Velhasıl çıkamadım işin içinden...

Bataryaların da raf ömrü vardır. Satın aldığınız bataryanın üzerinde üretim tarihi var mı? Eski bir tarihse ölü bataryaya para vermişsinizdir.
İşte bu yüzden eski cihazlara (bilgisayar, telefon) batarya satın almak mantıklı bir iş değil. Çünkü cihaz eski olduğundan firma üretim yapmıyor.

Geri