"Başarması Zorunlu Derslerin Saatleri değiştirilemez"

Kodla Büyü

SHİFT+DEL

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Megep sitesini açtığınızda karşınıza çıkan " Öğretim Programlarının Uygulanmasına Yönelik Açıklamalar" Adlı kararların 4. maddesinde,
"Alan ortak dersleri ve dallara ait başarılması zorunlu olan derslerin içerikleri ve süreleri değiştirilmeden uygulanacaktır" gibi bir ifade var. Bu ifadeye göre

bugün 11. sınıflarda seçmiş olduğum 10 sat web tasarım ve 5 sat grafik animasyon dersini değiştirmek zorunda kaldık..ders bilgi formlarına baktığımda ders süresi olarak teknik lise ve Anadolu Teknik Liselerde 12 saat diyor.. Buna göre ATL 11 lerin ders programını şu şekilde değiştirdim..

12 saat web tasarım
3 saat veri tabanı organizasyonu

BU maddeye göre Sistem Bakım onarım 8 saat ( TL ve ATL lerde 13 saat)
Web Tasarım 10 saat( TL ve ATL lerde 12 saat)
internet Programcılığı 6 saat

şeklinde uygulanması gerekmektedir...

Sizler bu konuda bir değişiklik yaptınız mı? Bu maddeyi nasıl yorumladınız??

Ekli dosyalar

• retim_Programlarının_Uygulanmasına_Yönelik_Açıklamalar.rar
    90.2 KB · Görüntüleme: 246
başarılması zorunlu dersleri ders bilgi formunda verilen saatlerden daha az veremezsiniz, bu gayet açık ama daha fazla verilebilir mi, bunu bende merak ediyorum.

hesapta 8+11*32=360/36=10 ders çıkıyor zaten
biz de aynı 10+5 yapıyoruz
değiştirelim mi acaba

biz değiştirdik hocam. bizde hersene 10+5 olarak seçiyorduk.. mobilya bölümümüzde 18 saatlik dersi 16 göstermiş onlarda değiştirdi..

Veri tabani programciligi dali icin ders bilgi formunda onerilen sure Haftalık 11 Ders Saati (Teknik Lise ve Anadolu Teknik Liselerde 13 saat) yaziyor. Buna göre nesne tabanlı programlama dersini meslek lisesi ve anadolu meslek lisesi icin 11 saat olarak mi secmemiz gerekiyordu.

azen37' Alıntı:
Veri tabani programciligi dali icin ders bilgi formunda onerilen sure Haftalık 11 Ders Saati (Teknik Lise ve Anadolu Teknik Liselerde 13 saat) yaziyor. Buna göre nesne tabanlı programlama dersini meslek lisesi ve anadolu meslek lisesi icin 11 saat olarak mi secmemiz gerekiyordu.

Evet hocam 4. maddeye istinaden 11 saat seçmeniz gerekiyordu.. Siz kaç seçtiniz hocam...?

Biz iki yıldır web tasarımı ve prog. dersini 9 saat işliyoruz. Yanlış yapıyoruz yani? (Okulum ÇPL)

biz kız meslekte 10 saat web 4 saat grafik 2 saat veri tabanı 2 saat mesleki ing seçtik yanlış mı yapmışız

Bu madde 02.09.2013 tarihinde yayinlanan öğretim programlarinin uygulanmasına ilişkin açıklamada yer aliyor daha önce boyle bi madde yoktu bildiğim kadarıyla.
MEGEP ten ders bilgi formlarında kaç saat onerildigine bakabilirsiniz. Web tasarimi 10 saat zaten(tl ve atl 12 saat) ilk mesajda da yaziyor.

n_a_bas' Alıntı:
değiştirelim mi acaba

sayın hocam,
10 web + 5 grafik veriyorsunuz ancak, 3 saat veritabanı kalıyor geriye,
şunu demek isterim, 3 saat veritabanı için fazla bence,
10 web + 6 grafik olmalı 2 saat de veritabanı olmalı,

mtokcan' Alıntı:
Biz iki yıldır web tasarımı ve prog. dersini 9 saat işliyoruz. Yanlış yapıyoruz yani? (Okulum ÇPL)

Hocam bizde Anadolu Tekniklerde 10 saat olarak verdik şimdiye kadar.. 12 olması lazımmış.Yani bir sorun olmaz diye o şekilde seçiyorduk.. Ama şimdi açık açık gözümüzün içine soka soka maddeyi koymuşlar.. ona istinaden değiştirdik. ilerde karşımıza sorun olarak çıkmasın.. Kurtuluşu yok diye bu seneden değiştirdik..

pardus63' Alıntı:
biz kız meslekte 10 saat web 4 saat grafik 2 saat veri tabanı 2 saat mesleki ing seçtik yanlış mı yapmışız

Hocam kız meslek te 10 saat veriliyor zaten.. ML ve EML de 10 saat, TL ve ATL de 12 saat.. Sizde bi yalışlık yok bence.. Ama seçtiğiniz dersler çok fazla gibi geldi. öğrenciye bukadar ders yüklemek ve çok sınava girmeleri yerine ders saatlerini arttırıp, dersin birini veya ikisini 12. sınıfa bırakabilirdiniz bence.. Sadece bir öneri..

Internet' Alıntı:
n_a_bas' Alıntı:
değiştirelim mi acaba

sayın hocam,
10 web + 5 grafik veriyorsunuz ancak, 3 saat veritabanı kalıyor geriye,
şunu demek isterim, 3 saat veritabanı için fazla bence,
10 web + 6 grafik olmalı 2 saat de veritabanı olmalı,

Hocam ATL lerde 15 saat bilgisayar dersleri vardır.. 18 saat değil.. O yüzden hocamız 10+5 yazmış...

Ticaret meslek lisesi olarak, bizde okulda 12 saat nesne 6 saat veritabanı , 12 saat web programlama 6 saat grafik animasyon veriyorduk acaba doğru mu?

bilisimogretmen' Alıntı:
biz kız meslek lisesinde 12 saat web 6 saat grafik animasyon veriyoruz şimdi buna göre yanlış mı veriyoruz acaba?
Hocam 10 saat web, 5 saat grafik animasyon, 3 saat veri tabanı organizasyonu seçebilirsiniz... Şu durumda yanlış gibi duruyor...

bil_teknik' Alıntı:
Ticaret meslek lisesi olarak, bizde okulda 12 saat nesne 6 saat veritabanı , 12 saat web programlama 6 saat grafik animasyon veriyorduk acaba doğru mu?
Hocam sizinde kız meslek lisesiyle aynı.. Yani ML olduğu için 10 saat web seçmelisiniz.. geri kalanını nasıl seçerseniz seçin.. 10 web, 5 grafik, 3 veritabanı organizasyonu seçilebilir..

shift+del hocam
dediğiniz maddeye baktım madde alan ortak dersleri iin söylüyor yani 10. sınıf dersleri
11. dal derslerini kapsamıyor çerçeve öğretim programında 11.sınıf dal derslerinin saati yok zaten

bilisimogretmen' Alıntı:
shift+del hocam
dediğiniz maddeye baktım madde alan ortak dersleri iin söylüyor yani 10. sınıf dersleri
11. dal derslerini kapsamıyor çerçeve öğretim programında 11.sınıf dal derslerinin saati yok zaten

Hocam bizde ilk önce öyle düşündük. Ama sonra biraz daha dikkkatli okuyunca o şekilde karar verdik..

Alan ortak dersleri ve başarılması zorunlu derslerin diyor.. Yani alan ortak derslerinin zaten ders süreleri değiştirilemiyor.. ayrıca ve başarılması zorunlu dersler demezdi zaten... başarılması zorunlu derslere 10 sınıftaki BTT de var, diğer *(yıldızlı ) derslerde var.

Ayrıca çerçeve öğretim programında ders süreleri yazmaz, ders bilgi formlarında yazıyor..

5. ve 6 maddeye de bakarsanız. bu kararların sadece 10. sınıflarla ilgi değil, 11ve 12. sınıflarla ilgilide kararlar var...

Arkadaşlar işletmelerde beceri dersini okulda işliyoruz. Ancak Çerceve programda staj yoluyla eğitim alan AML 18 saat alan/dal dersi demişler. Biz 16 saat işletmelerde beceri eğitimi dersi veriyoruz, internet programcılığı dersine 2 saat kalıyor.

Oysa sizin dediğinize göre başarılı zorunlu ders internet programcılığını minimum 4 saat işlemek lazım.
Peki biz şimdi nasıl yapacaz? 2 zorunlu 2 seçmeli mi alacaz? Bir dersin yarısı seçmeli yarısı alan/dal dersi olur mu ?

Hayır 2 saat zorunlu iki saat seçmeli ders olarak ayırmak yanlış olur.. siz ilk önce 4 saat internet programcılığını seçeceksiniz. sonra geri kalan saatleri diğer derslerle dolduracaksınız.. yani seçtiğiniz diğer derslerden birinin modüllerinin bir kaçını eksilterek( yeterliliklerde olmayan derslerden biri olsun)ders saatini 2 saat azaltın.. veya 2 saatlik bir dersi kaldırın bence hocam.

ARKADAŞLAR BU UGYULAMALARIN KADEMELİ OLARAK YAPILACAĞI VE BU SENE SADECE 10. SINIFLARDA OLACAĞI MEGEP İN AÇILIŞ SAYFASINDA YAZIYOR. BÖYLE OLUNCA DA BU SENE 10. SINIFLARDA ZATEN DEĞİŞİKLİK YAPAMADIĞIMIZDAN SORUN YOK. 11. VE 12. LERDE BU SENE DEĞİL SENEYE DEĞİŞTİRMEK LAZIM GİBİ GELİYOR.

Geri