Bankaların aldığı dosya parası iadesi hakkında

Kodla Büyü

bilo

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar ziraat bankasından 5yıl önce çekmiş olduğum konut kredisi dosya ücreti ve yapılandırma ücretini geri alabilirmiyim...yaklaşık 3bin tl ye yakın para ediyor..acaba bu durumda olupta parayı geri alan varmı..

bilo' Alıntı:
arkadaşlar ziraat bankasından 5yıl önce çekmiş olduğum konut kredisi dosya ücreti ve yapılandırma ücretini geri alabilirmiyim...yaklaşık 3bin tl ye yakın para ediyor..acaba bu durumda olupta parayı geri alan varmı..
Hocam geçen sene biz iş bankasından aldığımız kredinin dosya parasını almak için tüketici hakem heyetine başvurdum. olay bayağı uzun ama kısaca şöyle özetleyim.Eğer alacağınız paranın her bir kalemi için, Tük. Hak. He.'nin karar verebileceği limitin üzerinde ise Tüketici mahkemesine gitmeniz gerekiyor.

Bizim mahkeme 1 yıl sonra sonuçlandı ve paramın bir kısmını aldım. Ancak hakem heyeti karar verebileceği tutar limitinin üzeri için bir tavsiye kararı vermişti. Bizim avukat ta doğrudan icraya koydu. (ben nekadar uyardıysamda dinlemedi) sonuçta banka mahkeme kararıyla benden 750 tl mahkeme masrafını aldı. şimdi o karara itiraz ettik sonucunu bekleyeceğiz. Avukat arkadaş eğer kaybedersem bu parayı ben ödeyeceğim diyor.

durum kısaca böyle.

sonunda kaybetmekte var yani...hemde cepten para çıkması :?:

bilo' Alıntı:
sonunda kaybetmekte var yani...hemde cepten para çıkması :?:

Cepten para çıkması bizim avukattan kaynaklandı ancak 1600 tl'mi geri aldım. Yine kârdayım. Kalan kısmıda alacağız inşallah.

her ikisi için başvuru yapayımmı...dosya parası 750tl dedi bankacı yapılandırma 1500tl civarı dedi..

Başvur hocam arkadaşın dediği gibi en fazla en kötü ihtimal 750 tl gider. Benim krediler toplamda 5000 tl ye yakın tutuyor ve avukat su an işleme koydu sonucu bekliyoruz. Birkac aya hallolur ins burası Türkiye yarın ne olacağını bilemiyoruz bir kanun cikar hazır kileri de alamayız

abim ilk başvurdu bir kağıt ile tüketici hakem heyetine verdi alda parayı dosya masrafı.

sonra babam yaptı bankadan aradılar. sonra gelin bir kısım verelim uğraşmayın dediler babam dinlemedi tabi sonra hepsini aldı ,

tabi bu arada babam ile abim ayrı ayrı bankadan aldılar parayı. avukata gerek yok tek yapmanız t hakem heyetine dilekçe
birde 6 tl ile bankadan geçmişe ait makbuz du sanırsam çok kolay tek sıkıntısı 3 ay beklersin

hocam ben mayıs 2013 te çektim krediyi.. 800 tl dosya masrafı aldılar, sendika bu konuyla ilgili çalışma başlatmıştı.. 23 tl karşılığında 5'erli gruplar şeklinde sendika avukatına vekalet verdik noterde ve 2-3 ay içerisinde dosya masraflarını geri aldık.. biz bir şey yapmadık, sadece ilgili dekontları teslim ettik sendikaya, gerisini avukatlar takip etti..

bilo' Alıntı:
abi 750tl dahamı kaptırcağız bankaya..
750 tl bizim yanlış icramızdan kaynaklandı. Eğer normal tüketici mahkemesi kararında kaybetseydik 1200 tl + mahkeme masraflarını ödeyecektik. Anladığım kadarıyla çekiniyorsunuz. Ben kaybetsem bile hakkımı aramak için bu parayı kayetmeyi göze almıştım.

bende başvuracam zaten...ama devlet neden herkese kolaylık yapıpta paraların iadesini sağlamaz..vatandaşın yanında olsa ne olur

bilo' Alıntı:
bende başvuracam zaten...ama devlet neden herkese kolaylık yapıpta paraların iadesini sağlamaz..vatandaşın yanında olsa ne olur
Hocam devlet kimseye kolaylıkla para ödemez, eğer mahkeme kararıyla ödemek zorunda kalırsa süründüre süründüre öder. Ziraat bankası benim 400 tl dosya masrafımı tüketici hakem heyeti kararıyla ödedi, 1000 Tl üzerindeki masraflara hakem heyeti bakmıyor tüketici mahkemelerine başvurmanız lazım. Bizim müdür yard. 3-4 yıl önce finansbanka açtı bu davayı ki o zaman örnek teşkil edecek bir davada yoktu. mahkeme 1 yıldan fazla sürdü ve olumlu karar verdi ancak bu seferde banka davayı yargıtaya taşıdı, 2 yıl kadar da ordan karar gelmesini bekledi ancak sonun da yaptığı 1500 Tl ye yakın mahkeme masrafını da 3200 TL dosya masrafınıda bankadan aldı. Ondan sonra zaten mahkemeler emsal teşkil ederek 3-5 ayda sonuçlanıyor.

Geri