BİLGİSAYAR AÇILMIYOR ???

Kodla Büyü

badem46

Site Gezgini
Arkadaşlar BT sınıfındaki exper öğrenci bilgisayarı hiç açılmıyor. Açma düğmesine bastığımda kesik kesik siren sesi gibi bir ses geliyor. biosa falan giremiyorum. monitörde hiç bir görüntü oluşmuyor. sadece siren sesi gibi bir ses. Yardımcı olursanız sevinirim.

1 bib = açılırken bilgisayarınız sağlıklı bir şekilde açılıyor demek !
ton yok = guc yok
devamli ton = guc kaynagi arızalı
devamli kısa ton = arızalı ana-kart
1 uzun = Ram yenileme
1 uzun, 1 kısa = arızalı ana-kart veya ROM-Basic
1 uzun, 2 kısa = video kart hatası veya dip switch (XT icin )
1 uzun, 3 kısa = Ekran kartında hata
1 kısa = Normal Açılış
2 uzun, 1 kısa = monitör adaptör senkro hatası
2 kısa = parity hatası (hafiza-ram toplam)
3 kısa = ilk 64 K RAM hatası
4 kısa = zaman sayacı arızalı
5 kısa = işlemci arızası (prosessor arızalı ) veya video Ram
6 kısa = klavye işlemcisi hatası
7 kısa = Sanal işlemci mode ayar (AT icin)
8 kısa = Video Ram yanlis yazma
9 kısa = ROM bios toplam hatası

bunlardan hangisine benziyordu hocam ses?

herhalde devamlı kısa ton olması lazım yani arızalı anakart. yalnız ben bu kısa tonları saymadım belkide 7-8 defa yapıyordur?

Hocam buyuk ihtimalle ram hatasidir, eger o degilse anakarttır, baska makinanın ramini o makinada dene bence. bu hatalar genelde ya donanım parcalarinizi baska makinalarda ya da baska donanim parcalarinizi sizin makinanızda denemekle bulunur!

aakcakaza arkadaşım yardımların için teşekkürler. ben okulun bilgisayar öğretmeni değilim. herhalde hata beni aşıyor.
geçen gün içini açtım. ram yerinden çıkmış olabilir diye üzerlerine biraz bastırdım tekrar çalıştırdığımda hiç ses gelmez oldu sadece fan sesi var.
arkadaşlar bilgisayar öncegün normal bir şeklide kapatılmıştı. güvenlik kartıda yüklü. öğrenciler 5. sınıf öğrencisiydi. ne yapmış olabilirki? yani böyle ciddi bir sorun nasıl olşuyor onu merak ediyorum.

hocam bazen olabiliyor iste, sen bilgisayar ogretmeni olmadıgın ve bu tip sorunlarla az karsılastıgın icin tuhaf geliyor olabilir. benim tahminim o kasayı sen gormeden ogrenciler sarsmıs, itmis v.s olabilir. eger sorunlari kendim cozucem diyorsan donanım problemlerinde en iyi yol deneme yanılmadır bence. ama yine de garantiye gonderme sansin varsa gonder! sorunun cozuldugune sevindim. derslere girmeye devam ettikce bu sorunlara da alisirsin zaten!

ısınma

ısınmadan dolayı işlemci fanı v.s. düşmüş yerinden çıkmış olabilir bi kasayı açıver içini bize anlat :) neler var kasada her şey yerli yerindemi

Görüşlerini belirten arkadaşlar saoğul ALLAH razı olsun sizden sizlerin görüşleri sayesinde sorunu çözdüm. Diğer bilgisayrın RAM leri ile değiştirdim bilgisayar açıldı sonrada format attım tertemiz oldu. teşekkür ederim...

Geri