böte menzunu ticaret meslek lisesine geçebilir mi?

Kodla Büyü

123456

Aktif Üye
böte menzunuyum norm fazlasıyım ama bt rehber öğretmen olarak görev yapıyorum.
norm fazlası atamaları başladı bulunduğum ilde.2 tane ticaret meslek lisesi açık bunlara başvurabilirmiyim?
böte menzunu olup ta ticarete görev yapan arkadaşlar varsa durum nasıl memnunmular hangi derslere giriyolar acaba?

geçemez....maaş karşılığı okutacağımız ders yok orada.şimdi geçsen bile orada bunalırsın hocam....

meslek liselerine(endüstri meslek, kız meslek, mesleki eğitim merkezi, ticaret meslek) atanabilmek için teknik eğitim fakültesi veya endüstriyel sanatlar fakültesi(sadece gazi üniversitesinde var.) mezunu olmak gerekiyor.
böte mezunu olup ticaret lisesinde görev yapan arkadaşlar var. Ancak bunlar zamanında yanlışlıkla atanmış ve daha sonra tayin istememiş ve aynı zamanda hiç kimsenin bu durumla ilgili bir dilekçe verme gibi bir durumu olmamış. bu durumda olan arkadaşlar ile ilgili meslek liselerine atanma şartını taşımadıklarına dair dilekçe verildiği takdirde başka bir okula atanırlar.

yapılabilir hocam teknik liselere geçenlerin örnekleri var norm fazlası olup. ama ilden ile uygulama değişirmi bilmiyorum. geçtikten sonra elektronik dersleri hariç diğer bilgisayar derslerine mecburen gireceksiniz hocam. yoksa geçtikten sonra bötelisin diye orda boş boş oturtacak halleri yok ya.

Geçemez doğru, çünkü atanamazlar kararı var, ama maaş karşılığı ders yok demek yanlış, 80 sayılı TTK kararlarında BÖTE karşısında bulunan bütün dersler maaş karşılığı okutacağı dersler arasındadır. Bir şekilde daha önce atanmış öğretmenler haftada 15+15 saat olarak bu derslere girebilir.

geçer hocam dersede girer, koordinatörlükte alır. Bununla ilgili bakanlık yazıları var. "Eğer öğretmen atölye ve meslek derslerine giriyorsa(ki girebileceğimiz son talim terbiye okutulabilecek ders listesinde belirtilmiş) bu öğretmen ötölye ve lab öğretmeni olarak kabul edilir ve meslek öğretmeni haklarına sahip olur" diyor. hatta koordinatörlükte alır bile diyor resmi tüm yazılar. Peki meslek lisesine atanırmı? atanamaz. Olduda atandıysa tüm hakları elde eder diyor yazı ve yazılar. Sınıf öğr. bile meslek liselerine atandığını düşünürsek fazla fazla hakedersin hocam atanmayı

Hocam ben geçen sene aynı durumdaydım ve geçiş yaptım. memnunum. en azından bölüm öğretmenisin. güzel derslere giriyorsun. Belki bazı derslere çalışarak gelmen gerekebilir ama geçmeni tavsiye ederim. böte mezunuyum bu arada.

ya geçemez diyolarda ticarette falan labaratuvar dersi mi var.hadi meslek ve teknikde donanım lab. var amma ticarette yazılım var.üstelik ticarette ve meslekte hiç bilişim teknolojileri dersi yok mu?tamam mesleki derslere(donanıma) girmeyelim.web tasarımı dersi yokmu meslekte yada flash photosop vs... vardır heralde ya.bilgisayar yazılım bölümlerinin olduğu meslek liselerine atanabilmeliyiz.

ilk atama ile hem meslek liseisne hemde ticaret mesleğe atanan iki arkadaşım vardı.çalıştılar sonra kendi istekleri ile ayrıldılar

Bende norm falzalığından bir yıl kadar önce meslek lisesine geçmiştim.Tüm derslere giriyorum 15+ maaş karşılığı giriyorumm.

seyduna' Alıntı:
geçer hocam dersede girer, koordinatörlükte alır. Bununla ilgili bakanlık yazıları var. "Eğer öğretmen atölye ve meslek derslerine giriyorsa(ki girebileceğimiz son talim terbiye okutulabilecek ders listesinde belirtilmiş) bu öğretmen ötölye ve lab öğretmeni olarak kabul edilir ve meslek öğretmeni haklarına sahip olur" diyor. hatta koordinatörlükte alır bile diyor resmi tüm yazılar. Peki meslek lisesine atanırmı? atanamaz. Olduda atandıysa tüm hakları elde eder diyor yazı ve yazılar. Sınıf öğr. bile meslek liselerine atandığını düşünürsek fazla fazla hakedersin hocam atanmayı

hocam elinizde varsa koordinatörlük alabileceklerine karar verilen yazıyı ekler misiniz.?

bravehard2010' Alıntı:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24804_0.html hocam burayı inceyebilirsiniz...Koordinatörlük alınamayacağımıza dair bilgi bulamadım.Eğer öyle bir sıkınıtı olsaydı okul idarem bana da koordinatörlük vermezdi.Çünkü teknik öğretmenler ve ince eliyorlar mevzuatı...

ben 5 senedir alamıyorum da...bizimkiler için alabilirler diye yazması lazım.galiba yazmamakta... :cry:

ilyas33' Alıntı:
ya geçemez diyolarda ticarette falan labaratuvar dersi mi var.hadi meslek ve teknikde donanım lab. var amma ticarette yazılım var.üstelik ticarette ve meslekte hiç bilişim teknolojileri dersi yok mu?tamam mesleki derslere(donanıma) girmeyelim.web tasarımı dersi yokmu meslekte yada flash photosop vs... vardır heralde ya.bilgisayar yazılım bölümlerinin olduğu meslek liselerine atanabilmeliyiz.
hocam atöyle ve lab dersi demek illa ki bilgisayar söküp takmak lehim yapmak, akım voltaj ölçmek değildir :) yazılım dersleri de atölye dersi sayılır. hatta şöyle genelleyebiliriz. meslek liselerindeki meslek dersleri aynı zamanda atölye ve lab dersidir. ben ticarette çalışıyorum, okulumuzda bilişim teknolojileri alanı ve bu alana bağlı web programcılığı dalı açık. yukarıda saydığınız tüm dersler bizim 11. sınıf web prog. dalı dersleridir:http://www.megepbilisim.com/moduller/web-programciligi 10 sınıfta ise şu dersler bulunmaktadır. http://www.megepbilisim.com/moduller/10-sinif-dersleri/ fakat tüm bu derslere girebilmeniz için tef mezunu olmanız ve teknik öğretmen olarak atanmanız gerekmektedir. bkz ttkb 80 sayılı çizelge.

fakat 9.sınıf bilgi ve iletişim tek. dersine girebilirsiniz onda sorun yok.

bravehard2010' Alıntı:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24804_0.html hocam burayı inceyebilirsiniz...Koordinatörlük alınamayacağımıza dair bilgi bulamadım.Eğer öyle bir sıkınıtı olsaydı okul idarem bana da koordinatörlük vermezdi.Çünkü teknik öğretmenler ve ince eliyorlar mevzuatı...

evet alabilirsiniz hocam fakat yeterli öğretmen yoksa alabilirsiniz..

f) Bir meslek alan/dalında, koordinatör öğretmen olarak görevlendirilecek yeterli sayıda atölye ve meslek dersleri öğretmeni yoksa bu alan/dala yakın branştaki öğretmene koordinatörlük görevi verilebilir.

yaw yok yok :)) biz yeşil ışıkta karşıya geçebiliyorsak, onada şükür.
aslında geçerde , adına geçmek denirse. teknik derse giremedikten sonra

Parhelion' Alıntı:
ilyas33' Alıntı:
hocam atöyle ve lab dersi demek illa ki bilgisayar söküp takmak lehim yapmak, akım voltaj ölçmek değildir :) yazılım dersleri de atölye dersi sayılır. hatta şöyle genelleyebiliriz. meslek liselerindeki meslek dersleri aynı zamanda atölye ve lab dersidir. ben ticarette çalışıyorum, okulumuzda bilişim teknolojileri alanı ve bu alana bağlı web programcılığı dalı açık. yukarıda saydığınız tüm dersler bizim 11. sınıf web prog. dalı dersleridir:http://www.megepbilisim.com/moduller/web-programciligi 10 sınıfta ise şu dersler bulunmaktadır. http://www.megepbilisim.com/moduller/10-sinif-dersleri/ fakat tüm bu derslere girebilmeniz için tef mezunu olmanız ve teknik öğretmen olarak atanmanız gerekmektedir. bkz ttkb 80 sayılı çizelge.

derlere girmekte problem yok hocam. ancak 15+15 olması sıkıntı.tabiri caizse 30 saat dersle ameleliği biz yapıyoruz. genede bir tefli kadar ekders alamıyoruz.

Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi

Madde 267- (Değişik:RG-20/9/2008-27003)
İşletmelerdeki mesleki eğitimin planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devam-devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla kurumda atamaya esas alanı atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenlerden koordinatör öğretmen/öğretmenler görevlendirilir. Diğer alanlardan olan yönetici ve öğretmenlere bu kapsamda görev verilmez.

ben bi böteli olarak kendimi TEF lilerle ayn kefeye koymuyorum.meslek lisesi mezunuyum(teknik).çok donanım dersi aldık.belki o derslre girsek iyi kötü o dersleri veririzde.ama tek. eğitimin hakkını yiyemem onlar daha ağır bi programla okudular.ama meslek liselerine atanma konusunda haksızlık yapıylıyor bize.anlatabileceğimiz derslerde var.çizelge değiştirilirse bu giderilir.yazılım derslerini fevkalade verebiliriz böte olarak.en azından norm sıkıntımız ortadan kalkar.teknik eğitimlerde kapatıldı bakalım ne olacak mevcut tek. eğt. mezunu atanamayanlarda elbette bi gün atanacak ve bitecek ozaman müh. fakültesindne mi alacaklar teknik öğretmeni merak ediyorum

ilyas33' Alıntı:
ben bi böteli olarak kendimi TEF lilerle ayn kefeye koymuyorum.meslek lisesi mezunuyum(teknik).çok donanım dersi aldık.belki o derslre girsek iyi kötü o dersleri veririzde.ama tek. eğitimin hakkını yiyemem onlar daha ağır bi programla okudular.ama meslek liselerine atanma konusunda haksızlık yapıylıyor bize.anlatabileceğimiz derslerde var.çizelge değiştirilirse bu giderilir.yazılım derslerini fevkalade verebiliriz böte olarak.en azından norm sıkıntımız ortadan kalkar.teknik eğitimlerde kapatıldı bakalım ne olacak mevcut tek. eğt. mezunu atanamayanlarda elbette bi gün atanacak ve bitecek ozaman müh. fakültesindne mi alacaklar teknik öğretmeni merak ediyorum

hocam 5 senedir web programcılığı alanında derslere giriyorum.arada bir zorlansam da yapamadığım şey olmadı....

Geri