BÖTE Nedir?

Kodla Büyü

nizardiler

Üye
Merhaba arkadaşlar, BÖTE mezunuyum ve çok pişmanım; şunları belirtmekte fayda var:

1. Yurtdışında BÖTE'nin tam olarak karşılığı olan bir bölüm yok.
2. Yaldızlı görünen "bilgisayar teknolojisi" teriminden faydalanmak isteyen ve maalesef bilgisayarla ilgili branş mezunu olmayan - daha çok eğitim psikolojisi, sosyal bilimlerle ilgili branş mezunu - akademisyenlerin kapıp yerleştiği bir bölüm BÖTE! İnanmayan Türkiye'deki üniversitelerin BÖTE öğretim üyelerinin özgeçmişine baksın. İçlerinde iyi bir teknik bölüm mezunu, programlama bilgisine sahip birini göremezsiniz.
3. Madem ki işin içinde "Bilgisayar" var, neden bilgisayarla ilgili teknik dersler yok bunun cevabı 2. madde!
4. Zaten YÖK okul müdürümden duyduğum kadarıyla bu bölümü yakın bir zamanda pasif bir bilim dalı olarak değerlendirecek.
5. Gelen öğrenciler iyi niteliklere sahip, kaliteli ama maalesef bol bol kuram bilgisi, eğitim psikolojisi vs. dersi var, inanmayan ders müfredatına bakabilir. Görünürde programlama dersi var 1-2 tane ama hangi modası geçmiş diller anlatılıyor isteyen araştırabilir.
6. Dahası henüz yeni mezun vermiş bu bölüm nasıl oluyor da tam 47 tane üniversitede birden kısa zamanda açılabiliyor? Cevabı yine öğretim elemanlarının özgeçmişinde bulunabilir. Kaç tanesinin yayınları içinde bilgisayarla doğrudan ilgili yayın var? Bulabilirseniz sayısını buraya yazabilirsiniz.
7. Buraya yazdıklarım eleştiri değil, sadece gerçekler. Artık minicik çocuklar bilgisayarla ilgili pek çok yeteneğe sahip, zaten MEB'de bu dersi kaldırdı. Türkiye'ye laf değil iş üreten insan lazım.... o ise nasıl olacak yorumu size bırakıyorum...
8. Ben ilk mezunlardan olduğum için bir ilköğretime atandım ama yeni arkadaşlara kolaylıklar dilerim :(

http://bizboteciyiz.blogcu.com/bote-nedir/10765963

Bırak kapatmayı seneye BÖTE açılacak üniversiteler var.
Lisans eğitimini eğitim bilimlerinde alanların böte müfredatını yazdığı bir yer de heralde programcılık olmaz, donanım olmaz, ağ olmaz, bolca eğitim dersi olur.

Şu anki bt dersi zaten kalktı. Geri gelme ihtimali sıfır. yapılması gereken avrupada olduğu gibi, medya okuryazarlığı benzeri beceriler ve temel ICT becerilerinin kazandırıldığı bir müfredatla yeni derslerin konulması. bilgisayar okur yazarlığı üzerine kurulmuş bt derslerinin modası geçti artık. Geçenlerde Niyazi Hocamızın paylaştığı yazıyı bir daha okumak gerek. http://www.niyazisaral.net/?p=660
İşte bu becerileri kazandıran yeni bir müfredat ve zorunlu bir ders. Buna abanmak lazım :)

Bi çeşit gizli yapılanma olsa gerek! Önce ortaya çıkan ve 10 yıl içinde ince hastalıktan soyu tükenen...

Geri