Aynı anda farklı 2 dalda yüksek lisans yapmak mümkün mü?

Kodla Büyü
Maşallah hocam nerden buluyorsun bu enerjiyi, ve daha da önemlisi yapılacak güzel bölümleri..

net birşey yazmıyim ama galiba yok. ben böte de yapıyorum eğitimden de başlamayı düşündüm ama aynı anda olma durumu sıkıntı çıkarır dediler bende vazgeçmiştim

muamma25' Alıntı:
net birşey yazmıyim ama galiba yok. ben böte de yapıyorum eğitimden de başlamayı düşündüm ama aynı anda olma durumu sıkıntı çıkarır dediler bende vazgeçmiştim

böteyi nerede yapıyorsunuz hocam? malum her yerde yok...

aynı anda iki üniversitede kayıt olmuyor benim bildiğim bu anlamda dayapamazsınız gibi geliyor.
(1 örgün bölüm ve 1 açıköğretim bölümü okumak hariç.)

yalnız uzaktan eğitimle eğitim veren üniversiteler var belki bu üniversitelerden 1 tanesinde ve 1 örgün olarak olabilir.

kesin olmamakle birlikte fikirlerim bunlar

T.C.
YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI
Sayı: B.30.0.EÖB-104-6444 28.09.2011
Konu: Yükseköğretim kurumlarında
eşzamanlı öğrenim görme

Yükseköğretim kurumlarında aynı anda aynı düzeyde veya farklı düzeyde eğitim
yapılması hususu, 22 Eylül 2011 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısında
görüşülmüş,
a) Yükseköğretim kurumlarımız bünyesinde yürütülen lisansüstü eğitim ve öğretimin
yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlik, tıpta uzmanlık gibi her derecesinde ve tezli,
tezsiz, ikinci öğretim gibi herhangi bir şeklinde bir programa kayıtlı olanların aynı
anda başka bir lisansüstü programa kayıt yaptırması ve eğitim-öğretim görmesinin
uygun olmayacağına ilişkin 15.07.2005 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul kararının
iptal edilmesine,
b) Yükseköğretim kurumlarında aynı anda örgün eğitimde lisans ve önlisans eğitimi
alınamayacağı sadece açıköğretim programlarının kontenjan sınırlaması olmayan
programlarında eğitime devam edebileceğine ilişkin 13/07/2001 tarihli Yürütme
Kurulu kararı iptal edilerek, yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve
açıköğretim programlarında aynı anda lisans ve önlisans eğitimine devam
edilebileceğine, ancak aynı anda iki önlisans veya iki lisans programında (örgün,
uzaktan eğitim ve açıköğretim programlarının kontenjan sınırlaması olan) eğitim
devam edilemeyeceğine, kontenjan sınırlaması olmayan önlisans veya lisans
programlarına devam edilebileceğine
karar verilmiştir.
Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

Ekli dosyalar

• eszamanli lisansustu.jpg
    eszamanli lisansustu.jpg
    171.2 KB · Görüntüleme: 12,180
yani yazıya göre şu yorum çıkar mı?

aynı anda 2 lisans, 2 önlisans, ya da 2 yüksek lisans olmaz ama önlisans ve lisans, ya da lisans ya da yuksek lisans olabilir.

Yazıda lisansüstü eğitime herhangi bir sınırlandırma getirmiyor. Yani aynı anda iki, üç, dört lisansüstü eğitim yapılabilir.

Yazıda sınırlandırma getirilen kısım kontenjan ile alım yapan lisans ve önlisans eğitimlerinin aynı anda yapılamayacağı, fakat birinin açıköğretim yada uzaktan eğitim olması halinde yapılabileceğidir.

Dolayısıyla aynı anda iki farklı veya aynı bölümde yüksek lisans yada doktora eğitimlerinizi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.
Sorun çıkartan olursa eklediğim yazıyı ilgileyip dilekçenizi yazın. Yazının dağıtım bölümüne bakarsanız Üniversite Rektörlüklerine yazıyor.
Yani tüm üniversitelere gönderilmiş. Ayrıca YÖK'ün sitesinde sıkça sorulan sorular kısmında da mevcut arama yaparsanız bulabilirsiniz.

farklı enstitülerde olmak kaydıyla 2 yükseklisans aynı anda yapılabilir. şu an sosyal bilimler ensttüsünde bir bölümde yapıyorum. baharada bötede düşününoyorum. üniverstide aynı sordum sıkıntı olmaz dediler

Hocam Sakarya Üniv'de Fen ve Sosyal Bilimler Enstitülerinde iki alanda başvuru yapıp ikisini de kazandım (Tezli). Birisine kayıt yaptırıp diğerini de düşündüm. Enstitüyü arayıp bu mümkün mü diye sorduğumda hiçbir engeliniz yok kayıt alırız dediler (10.01.2013). İkisinde de okumayı göze aldım fakat hocalarla görüşüp bunun çok mantıklı olmadığı kanısına vardım. Bir de yedek listede bekleyenler açısından konuyu düşünüp kayıt yaptırmadım. Ama askerlik sorununuz da yoksa iki alanda lisansüstü eğitim almanızda hiçbir engel yok bunu öğrendim.

Geri