Atölyede kullanmak üzere hangi model M-Bot ve ek modül?

Kodla Büyü

subversaa

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Cihazı bilen arkadaşlara bir sorum olacak.
Atölyede kullanmak üzere M-Bot siparişi vereceğim fakat model ve ek modül konusunda seçim yapamadım.

5 Adet M-Bot cihazı satın almayı planlıyorum.
Laboratuvar ortamında aynı anda, hepsi kontrol edilebilir olmalı.
5 laptop veya masaüstü bilgisayar bulunacak.

Bluetooth veya 2.4 Ghz olan seçenekler kafamı karıştırıyor ancak sınıf ortamında https://www.motorobit.com/urun/mbot...HFdSbkYc-YRKZpIiKC9LttZihKtHkopBoCIBIQAvD_BwE bu önerilmekte.
Bundan 5 tane almayı planlıyorum.

Ayrıca verimli kullanabilmek için https://www.motorobit.com/urun/3-7v-lipo-batarya-1100mah-25c-mbot-pili bu pili almayı düşünüyorum.

Bu 2'si yeterli mi?
Siteden Alıntı; "Kutu içerisindeki usb aparat ile bilgisayara kolayca bağlanabilir " Usb ile bağlayıp tanıttıktan sonra, kod aktarımı her seferinde usb kablo ile mi olacak? Yoksa şu alttaki modülü de mi satın almam gerekiyor?

https://www.motorobit.com/urun/mbot-2-4g-wireless-serial-modulu-13030 Bu modül ne için? MBot robot kiti satın aldığımda, bu bağlantı modülü içinden çıkmıyor mu?

Hocam bir çok tablette telefonda bilgisayarda Bluetooth var tercihinizi bu yönde kullanın bence biz bu şekilde aldık güzel oluyor.

Hocam renklere göre wifi bluetooth durumu yok öyle değil. Pembe olup da wifi veya bluetooth olan da var mavi olup da her ikisi olan da. Aynı ortamda birden çok kullanılacaksa wifi öneriliyor. Bluetoothlarda algılama mesafesi daha kısa ve karışıklık ve kopukluk olabiliyor. O yüzden ben 2.4 ghz olandan aldım. Benim sınıfta kullandığım 4 tane mbot var ve şu adresten aldım :
https://www.robitshop.com/urun/mbot-v-1-1-pembe-2-4g-version

Bu aldığım mbotun içerisinden mBot Pili de çıkıyor. 1800 mah değerinde ve şu linkteki gibi orijinal mbot pili:
https://tr.aliexpress.com/item/32715687207.html

Dolayısıyla bahsettiğiniz 1100 mahlık lipo bataryayı almak zorunda kalmıyorsunuz. Yazın Robitshop'taki "Pembe 2.4 GHz Mbot" fiyatları 560 tl civarındaydı 4 tane aldım. Türkiye'de en uygun fiyatlı 2.4 ghz mbotlardı. Kampanyaları vardı sanırım. Şu anda fiyatı yine en uygun mbot Robitshop'taki. Batarya almak zorunda kalmıyorsunuz sonuçta.

Usb ile bağlayıp tanıttıktan sonra, kod aktarımı her seferinde usb kablo ile mi olacak? sorunuza gelince :
Bluetoothlu modelde de 2.4 ghz li modelde de kablo olmadan kod atabiliyorsunuz. Ayrıca 2.4 ghz model dediğimiz ayrıca bir wifi bağlantısına ihtiyaç duymuyor. PC'ye 2.4 Ghz alıcıyı takıyorsunuz mbot ile ikisi haberleşiyor. Kablosuz mouse'lardaki mantık sonuçta. İnternet veya Kablosuz ağa falan gerek yok. Ama Bluetoothlu modelde Tablet ile kontrol etmek isterseniz 5 adet tablet de bulmak zorundasınız.

Yoksa şu alttaki modülü de mi satın almam gerekiyor? sorunuza gelince :
Eğerbluetoothlu modeliniz varsa ve 2.4 GHz'ye dönüştürmek istiyorsanız. Belirttiğiniz adresteki modülü alıp mbota takıyor ve bluetooh modülünü çıkarıyorsunuz. Artık 2.4 GHz'li mbotunuz oluyor. Bluetooth modülünüz bir köşede sesssizce kullanılacağı günü bekliyor.

MBot robot kiti satın aldığımda, bu bağlantı modülü içinden çıkmıyor mu? sorunuza gelince :
Eğer 2.4 GHz'li modelden alırsanız çıkıyor. Bluetooh'ludan alırsanız çıkmıyor. Sadece Bluetooth modülü çıkıyor.

Yani adamlar herşeyi aynı yapıp, Bluetooth'lu modelde Bluetooh modülü, 2.4 GHz'li modelde 2.4 GHz Serial Modülü koymuşlar. Ama benim belirttiğim Robitshop'taki modülde 1800 Mah MBot pili kutunun içinden çıkıyor. Mesela şu adresteki 2.4 GHz'li modülü alırsanız kutu içinde sadece Pil yatağı çıkıyor. 4 Adet Pil takarak kullanabiliyorsunuz. Ben o modelden de kullandım :
https://www.robotistan.com/makeblock-mbot-bluetooth-kiti-v11-mavi
Bakın bu yukarıdaki adresteki Bluetooh'lu mBotun incelerseniz sayfada Parça Listesinde "Pil yuvası 4xAA" yazar. Yani içinden batarya pil namına bir şey çıkmaz. Ayrıca Pil almanız gerekir. Sonuçta en uygun pratik ve ucuz yolu En üstte verdiğim ilk linkteki mBot modeli.

Son düzenleme:
@mdio Her cevabında Allah razı olsun dedim hocam okurken :) Ne aciklayici anlatmışsın üşenmeden, çok tesekkur ederim. Mevzu anlaşılmıştır.

"PC'ye 2.4 Ghz alıcıyı takıyorsunuz mbot ile ikisi haberleşiyor"
Bu cümleden şunu anlıyorum. 4-5 adet 2.4 GHz model alirsak, 1 bilgisayar bile yeterli olacak. USB yuvaları yeterli sayıda ise hepsi ayrı bağlantı kullanarak haberlesebiliyor.

4'ünü tek pcden denemedim. Çakışma olabilir, mBlock üzerinden Bağlan komutu verirken USB Port seçemiyorsunuz. Çalışacağını sanmam. Biz 4 öğrenci, 4 mBlock, 4 ayrı PC, 4 mBot şeklinde çalışıyoruz.

Siz "Laboratuvar ortamında aynı anda, hepsi kontrol edilebilir olmalı." demişsiniz.
derken 1 kişi 5 tanesini aynı anda kontrol etsin istiyorsunuz galiba.

Son düzenleme:
4'ünü tek pcden denemedim. Çakışma olabilir, mBlock üzerinden Bağlan komutu verirken USB Port seçemiyorsunuz. Çalışacağını sanmam. Biz 4 öğrenci, 4 mBlock, 4 ayrı PC, 4 mBot şeklinde çalışıyoruz.

Siz "Laboratuvar ortamında aynı anda, hepsi kontrol edilebilir olmalı." demişsiniz.
derken 1 kişi 5 tanesini aynı anda kontrol etsin istiyorsunuz galiba.

Henüz ortam hakkında kesinlik olmamakla birlikte, eğer laboratuar olmazsa diye 1-2 bilgisayardan 5'ini kontrol edebilme ihtimalini de düşünüyorum hocam, doğru anladınız.
Ancak mblock'ta ya bluetooth ya da 2.4 seri bağlantı yöntemi vardı sanırım tek seferde. O yüzden 1 bilgisayar yetemz muhtemelen. Bu durumda 5 adet m-Bot satın alırken alternatif için 3 bluetooth ve 2 adet 2.4 ghz seri bağlantılı da alabilirim. Atölyede çeşitlilik olur hem. Nasıl olsa m-Bot kadar bilgisayar-tablet ihtiyacımız olacak. Tekrar teşekkür ederim.

Henüz ortam hakkında kesinlik olmamakla birlikte, eğer laboratuar olmazsa diye 1-2 bilgisayardan 5'ini kontrol edebilme ihtimalini de düşünüyorum hocam, doğru anladınız.
Ancak mblock'ta ya bluetooth ya da 2.4 seri bağlantı yöntemi vardı sanırım tek seferde. O yüzden 1 bilgisayar yetemz muhtemelen. Bu durumda 5 adet m-Bot satın alırken alternatif için 3 bluetooth ve 2 adet 2.4 ghz seri bağlantılı da alabilirim. Atölyede çeşitlilik olur hem. Nasıl olsa m-Bot kadar bilgisayar-tablet ihtiyacımız olacak. Tekrar teşekkür ederim.
Rica ederim sayın öğretmenim, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim...

Geri